Annesinden İlham Alarak Meme Kanseri İçin Erken Teşhis Sütyeni Tasarlayan Genç

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

Julian Rios Cantu Meksika’da yaşayan bir lise öğrencisi. Annesine ilk meme kanseri teşhisi konulduğunda o henüz 13 yaşındaydı. Doktoru tümörün zararsız olduğunu söylediğinde tehlikenin geçtiğini düşündüler.
Fakat sadece 6 ay sonra annesinin memesinde golf topu büyüklüğünde bir kitle fark edip yeniden doktora koştular. Ne yazık ki 6 ay önce konulan teşhis yanlıştı. Ve bu yanlış teşhis annesinin iki memesini kaybetmesine neden oldu. Eğer biraz daha geç kalınsaydı annesi neredeyse hayatını kaybedecekti.

Bu üzücü olay Julian’ı oldukça etkiledi. 18 yaşına geldiğinde dâhiyane bir projesi vardı. Kanseri erken teşhis edebilecek bir sütyen tasarlamıştı. Sütyenin adı: Eva.

Oldukça basit bir çalışma düzeneğine sahip olan Eva’nın görünüş olarak normal bir sütyenden hiçbir farkı yok. İçindeyse normal bir sütyenin içinde bulunan süngeri ile birlikte erken teşhis cihazı yer alıyor.
Dünyada her 10 kadından 1’i meme kanseri. Kadınlar için oldukça önemli bir buluş olan bu sütyen peki nasıl kanseri erkenden teşhis edebiliyor?
Öncelikle meme kanserinde tümörler bulunduğu bölgedeki cilt ısısını ciddi ölçüde etkiliyor. Eva da bu mantık üzerine kurulu bir sistem ile çalışıyor. İçerisinde bulunan 200 adet biyosensör ile ciltteki sıcaklığı kaydediyor. Aynı zamanda memenin boyut ve ağırlığını da tespit ederek telefonunuzda ya da bilgisayarınızda kullanabileceğiniz Eva uygulamasına kaydederek sizi bilgilendiriyor.
Doğru ölçüm sonuçlarına ulaşmak için sütyenin haftada 60 ile 90 saat aralığında kullanılması gerekiyor.

Julian Rios Cantu bu tasarladığı sütyen ile katıldığı “Küresel Öğrenci Girişimleri Ödülleri” nde birinci olmayı başardı. Aldığı ödülle, o ve 3 arkadaşı kurmuş oldukları Higia Teknoloji isimli şirketlerinde, erken teşhis sütyeni Eva’yı geliştirmek için çalışacaklar.

Proje henüz geliştirilme aşamasında ve tıbbi denemeler yapıldıktan sonra 2 yıl içinde piyasaya çıkması bekleniyor.
Kategoriler: Girişimcilik, Sağlık

Yorumlar (0) Yorum Yap

/