Karşılaştıkları Engelleri Hayali Erkek Ortaklarıyla Çözen Kadın Girişimciler

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Penelope Gazin ve Kate Dwyer, alternatif, tuhaf, karanlık mizah sanatının oluşturduğu ürünler için bir pazar olan Witchsy şirketinin kurucuları ve bu işe başlarken bunun kolay olmayacağını biliyorlardı. Bilmedikleri şey ise bazı sorunların sadece kadın oldukları için ortaya çıkacağıydı.

Gazin’in ve Dwyer’in birkaç bin dolar sermaye ile kurdukları Witchsy adındaki girişimleri, cinsiyetçi düşünceler ve önyargılar nedeniyle engellerle karşılaşmaya başladı.

Karşılaştıkları en belirgin engel siteyi kurması için birlikte çalıştıkları bir yazılımcının, Gazin onunla çıkmayı reddettikten sonra gizlice sitedeki her şeyi silmeye çalışmasıydı.

Witchsy kurulduktan kısa bir süre sonra, aldıkları e-postalarda bir sorun olduğunu fark ettiler. Birçok kez yardım teklifi ile gittikleri başka yazılımcı ve grafik tasarımcılardan küçümseyici e-postalar aldılar. Çoğunlukla erkek olan bu iş geliştiriciler, maillerine genellikle geç ve kısa cevaplar veriyorlardı.

Erkek egemenliği altındaki bu teknoloji dünyası ile baş etmenin yolunu hayali bir erkek ortak yaratmakta buldular.

Ve bu noktadan sonra Gazin ve Dwyer hayali üçüncü kurucu ortaklarını tanıttılar: Keith Mann. E-posta yolu ile yabancılarla iletişime geçen hayali erkek bir karakter…

Gazin bu tecrübeyi şu şekilde anlatıyor: “Gece ve gündüz gibiydi. Benim bir cevap almam günler sürecekken Keith sadece bir durum güncellemesi ve cevap almakla kalmadı ayrıca kendisine yardım gereken başka bir konu olup olmadığı da soruldu.”

Değişen cinsiyete karşı değişen tavrın sadece sıradan bir tutum olmadığı fark edildi. İşe bir erkeğin dahil olmasıyla insanların Witchsy hakkındaki varsayımları da değişmişti.

Dywer bir süredir iletişim halinde oldukları bir yazılımcı hakkında şunları söylüyor: “Hayali ortağımız Keith’e gönderdiği e-postalarda ona hep ismiyle hitap ederdi, ancak bizimle konuşurken ismimizi hiç kullanmazdı.”

Bu davranışlar Gazin ve Dwyer’ı vazgeçirmek yerine onlara ilerlemeleri için motivasyon sağladı. Cinsiyetçi düşüncelerin ve iş dünyasındaki erkek egemenliğinin bitmesini istiyorlardı.

Gazin ve Dwyer, Keith’i şimdilik tatile çıkardılar ancak Witchsy’nin geleceği için ne yazık ki ona tekrar ihtiyaçları olabileceklerini düşünüyorlar.
Kategoriler: Girişimcilik, İlham

Yorumlar (0) Yorum Yap

/