En Büyük Oyun Şirketi Hangisidir?

Aykut ÖÇAL

Aykut ÖÇAL

Digital Creator & Growth Marketer

“En büyük oyun şirketi hangisidir?” sorusuna verilebilecek yalnızca tek bir yanıt vardır.”Valve Corporation”.Neden mi? Çünkü Valve Corporation dünyadaki tüm oyunları bir araya getirmiş

 ve bundan hem kar sağlamış, hem de oyuncuları ve bu topluluğu bir arada tutmayı başarmıştır.

 Bu Topluluk Nedir/Hangi Topluluk?

  Bu topluluğun ismi “Steam Community”dir. Bu topluluk bilmeyenler için sadece bir uygulamadır. Fakat bilen ve kullananlar için tamamen bir topluluk ve ayrı bir dünya anlamına gelebilmektedir. Hatta bu “uygulama” oynadığınız oyunları listeleyebilir ve oynadığınız oyunlara kaç saat zaman harcadığınızı öğrenmenize yardımcı olabilir. Arkadaşlarınızla birbirinize daha kolay erişebilmenize olanak sağlar. Tanımadığınız ve bilmediğiniz kişilerle bile olsanız samimiyet sağlayabileceğiniz bir ortam sunmuştur bize. Tanımamanıza rağmen iki dakika önce bilinmeyen bilinen olur, tanımadığınız arkadaşınız olur. Bakarsınız hayatınızın arkadaşlığını orada bulursunuz. Bu şirket insanları birleştirir. Sadece oyun oynamanızı sağlamaz. Asosyal bir sosyalliğe kapı açar. Her türlü oyun bulunan bu “uygulama” sizi asosyal sosyal yapabilir.

 Arkadaşlarla Etkileşim:

  Arkadaşlarınızla sürekli olarak etkileşim halinde olabildiğiniz bu platformda bir de arkadaşlarınızla aranızda eşya takası yapabileceğiniz bir sistem bulunmaktadır. Bu sistem gayet basit bir şekilde işler ve arkadaşlarınıza ister hediye olarak karşılıksız eşya göndermenizi, isterseniz de karşılıklı eşya değiş tokuşu yapabilmenize olanak sağlar.

 Steam Topluluğu ve Satın Alımlar Hakkında:

  Steam “uygulaması” oyuncular arası topluluk ticareti de yapmaya olanak sağlar. Hatta bunun için “uygulama” içerisinden erişebileceğiniz bir topluluk pazarı oluşturmuştur. Bu pazarda oyuncular birbirleri arasında çeşitli oyunlara ait eşya ve item alışverişi yapmaktadırlar. Bu alışveriş sonucunda para karşılığı almış olduğunuz itemler (eşyalar) hesabınızda bulunan envanter kısmına gider ve vermiş olduğunuz para satıcıya aktarılır. Güvenlik açısından hiçbir sıkıntı yaşamayacağınız bu platformda sadece dikkat etmeniz gereken şeyler dolandırıcılardır. Dolandırıcılar size arkadaşlarınızın, ünlü kişilerin veya steam yöneticilerinin kılıklarındaymış gibi yaklaşabilirler. Bunun için dikkat etmelisiniz. Oyunlarınız ya da eşyalarınızı onlara kaptırabilirsiniz.

 Valve Corporation Hakkında:

  Valve Corporation şirketi 1996 yılında iki eski Microsoft çalışanı olan arkadaşlar tarafından kurulmuştur. Bunlardan en tanınanı Gabe Newell’dir. Çünkü oyunların birçoğunda onun da emeği geçmiştir. Bu oyunlardan bazıları CounterStrike Global Offansive başta olmak üzere diğer Counter Strike serisi oyunları, Half Life serisi, Dota serisi, Portal serisi ve de Left Four Dead serisidir. Bu şirket Steam’i kurarak en iyi başarıyı ve istatistiği elde ederek dünya oyuncularının birçoğunun gönüllerinde taht kurmayı başarmıştır. Her gün milyonlarca kez ziyaret edilen bu uygulama şimdilerin en büyük oyun şirketi ünvanını almaya fazlasıyla hak kazanmıştır.

This post is also available in: English

Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/