Yılların Eskitemediği Metallica’dan Girişimcilere 3 Temel Ders

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Müzik endüstrisine thrash metal müziği getiren ünlü heavy metal grubu Metallica’yı duymayanımız yoktur herhalde. Müzik trendlerinin sürekli değiştiği, müziklerin hızla tüketildiği çağımızda hala üst sıralarda ve çok satanlarda olan Metallica’dan girişiminizi böyle kalıcı bir başarıya ulaştıracak dersler çıkarmanız mümkün.

1) Dikey büyüme size daha çok şey kazandıracaktır.

Girişimler, daha farklı kitlelere hitap etmek için ürün yelpazelerini genişletmeleri gerektiğini düşünürler. Ancak, girişimler için Metallica’yı örnek almaları ve iyi oldukları alan üzerine yoğunlaşmaları daha faydalı olabilir. Bildiğiniz gibi Metallica dünyaca ünlü bir metal grubu ve müziğini hiçbir zaman çeşitli trendlere uydurmadı. Onun yerine dinleyici kitlesinin yaşam tarzına uygun gömlek, poster gibi tamamlayıcı ürünler sunmayı tercih etti. Bu, fazla dikey görünse de size güçlü bir marka ve müşteri sadakati sağlama olanağı verecektir.

2) Yardım almak başarısız olduğunuzu göstermez.

Girişimler genellikle her işi kendileri yapmak zorundaymış gibi hissederler. Yardım almanın kendilerini kanıtlamalarına engel olacağını düşünürler. Ancak, her işi tek başına halletmek imkansız gibidir. Metallica’yı düşünün. Şarkılarını hazırlamaları, tur otobüslerini kullanmaları, sahne şovlarını düzenlemeleri, biletlerini satmaları… Hepsini tek başlarına yapsalar hangi birine, nasıl yetişebilirler? O yüzden yardıma ihtiyacınız olduğunda bundan çekinmeyin ve yardım isteyin. 
Ayrıca operasyonel sorunlarınızla yüzleşin ve onları çözmek için elinizden geleni yapın. Örneğin, James Hetfield’in bağımlılık sorunuyla başa çıkmak için, grup, bir yaşam koçu ile çalıştı.

3) Zamana ayak uydururken çevrenize yabancılaşmayın.

Girişimlerin bir diğer önemli sorunu ise zamana bağlı değişme ve büyümedir. 80’li yıllarda dünya çapında ilk başarılarını kazandıklarında kirli t-shirtler, yırtık kotlar ve uzun saçlarla tanınıyorlardı. 90’lı yılların ortalarında ise kısa, arkaya taranmış saçları ve güneş gözlükleri ile neredeyse tanınmayacak haldeydiler.
Diyeceğim o ki, değişme ve büyüme başarının gerekli bir parçası olsa da varolan müşteri kitlenizden kopmamak önemlidir. Kökten değişimler yapmak yerine ufak değişiklikler yapmayı deneyin.
Kategoriler: Girişimcilik, Tarih

Yorumlar (0) Yorum Yap

/