Apple Mühendislerinden Bile Gizlenen İlk iPhone’un Prototipi Yıllar Sonra Ortaya Çıktı

Apple, 2007 yılında iPhone’u tanıttı. O günden sonra telekomünikasyon ve teknoloji dünyasında hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Yıllar önce geliştirmeye başlanan iPhone’un bu süreçteki gizliliği çok önemsendi. Fakat bu sır daha fazla gizlenemedi.

Steve Jobs, orijinal iPhone’u 9 Haziran 2007 günü tanıtmadan hemen önce şunu söylemişti:

“Bugünü iki buçuk senedir bekliyorum”

Yani Apple, bu ürünü tam iki buçuk sene boyunca bir şekilde gizli tutmayı başararak geliştirmiş. Hatta Apple çalışanları bu ürünü ‘M68’ ve ‘Purple 2’ kod adıyla biliyordu. iPhone öyle bir titizlikle gizlendi ki bu ürün üzerinde çalışan mühendislerin bile telefonun son halinden haberleri yoktu.

Telefonu bu kadar gizli tutabilmenin ilk sırrı ise özel üretilmiş geniş bir anakart oluşturup iPhone’un tüm işlemlerini bu anakarta yerleştirmek. Bu bilgiler ve görseller isminin gizli kalmasını isteyen bir kaynağın web üzerinden yaptığı paylaşım ile açığa çıktı.

Bu anakartın fotoğrafı tarihte ilk kez kamuoyuna açık bir şekilde yayınlandı ve şimdi iPhone’un atasına bakıyorsunuz. ?

Kartın üzerinde bir ekran var. Bundan sonra bir SIM kart yuvasının yanı sıra Wi-Fi ve Bluetooth bağlantısını sağlayan antenleri rahatlıkla görebilirsiniz. Kartın tam ortasında ise iPhone’un kalbi diyebileceğimiz Apple’ın uygulama işlemcisi bulunuyor. Samsung K4X1G153PC olarak adlandırabileceğimiz bölümde Apple, iPhone’un işletim sistemini çalıştırabilmek için Samsung’un 620 MHz ARM işlemcisini kullanmış. Bunlar dışında kart üzerinde bir adet jack girişi, batarya ve ana kamerası da bulunuyordu ve bunların hepsi test edildi.

Bu prototip bize şunu anlatıyor; bugünün dünyasında milyonlarca insanın her gün elinde taşıdığı o cihazların ne kadar büyük çabalarla ve gizlilikle geliştirildiğini görebilirsiniz. Böyle anlara şahit olmak çok zor. Özellikle de tanıklık ettiğiniz şey etkileyici bir gizlilikle yepyeni bir çağın kapısını açıyorsa ve siz bunu 10 yıl sonra öğreniyorsanız…
Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/