Modaya Yeni Bir Bakış Getiren Coco Chanel’in Başarı Öyküsü

Elif Özçakmak

Elif Özçakmak

İTÜ - İşletme Mühendisliği | Editör @ceotudent

Döneminin moda anlayışını değiştiren, kadınları dar ve sıkı korselerden kurtarıp, rahat ve şık olmalarını sağlayan Coco Chanel, dünyaca ünlü “Chanel” markasının yaratıcısıdır.
Moda dünyasına ilham veren, kendi doğrularından asla taviz vermeyen Fransız modacı, siyah mini elbiseler, inci kolyeler, pantolonlar ve ceketle kadınların sade bir şıklık içerisinde rahat etmelerini sağlamıştır.
Peki, Coco Chanel, bu yeni tarzı moda dünyasına nasıl kabul ettirmiş, ne tür zorluklarla karşılaşmış, Chanel markası nasıl doğmuş, yakından bakalım.

Gabrielle Bonheur Chanel, 1883’te Fransa’da doğdu. Küçük yaşta annesini kaybettiği için kız kardeşiyle birlikte Katolik Manastırı’na eğitime gönderildi. Dikiş dikmeyi burada öğrendi.

Manastır’da bir gün bir rahibe, üzerine iki tane kuğu işlemesi için bir kumaş verdi. Gabrielle, kuğuları kendi tarzını yansıtarak işledi ancak rahibe bu işlemeleri gülünç buldu ve onu kimsenin ciddiye almayacağını söyledi.
18 yaşında manastırdan ayrıldı ve kardeşiyle Aubazine şehrinde yaşamaya başladı. Burada gündüzleri subay kıyafetleri dikilen bir mağazada çalışıp, geceleri de şarkı söylüyordu.


Bir gece söylediği “Qui qu’a vu Coco dans I’Trocadero” şarkısı çok beğenildi ve imzası olan “Coco” ismini bu şarkıyla aldı.

Şarkısı çok beğenilen Chanel, sahneden indiğinde herkes onu alkışlıyor, “Hadi Coco, hadi Coco!” diye bağırıyordu. Böylece Coco, onun lakabı oldu.
1908’de, şapka tasarlamaya başlayan Coco, bir apartmanın zemin katında açtığı dükkanda tasarladığı şapka ve giysileri satmaya başladı ve tasarımları çok beğenildi.

İnsanlara kıyafet ve aksesuar tasarlamak, bunları dikmek ona keyif veriyordu ve bu alanda ilerlemeye karar verdi.


Bir süre sonra tanıştığı iş adamı Arthur Capel sayesinde Paris’te dükkan açan Coco Chanel, moda dünyasına giriş yaptı ve Chanel markası büyümeye başladı.

1910’da, 10 tane dükkana sahip olan Coco Chanel, artık lüks ve kişiye özel tasarımlar satmaya başladı.
Serveti giderek büyürken, Coco Chanel parfüm ve kozmetik işine girdi ve Ernest Beaux’ya sipariş ettiği “Chanel No 5” dünyanın en ünlü parfümü haline geldi.

5 rakamının uğuruna inanan ve koleksiyonlarını “5 Şubat” ve “5 Ağustos” günlerinde sergileyen Chanel’in, çıkardığı parfüme de bu yüzden “Chanel No 5” ismini verdiği söyleniyor.
Bir başka söylentiye göre de, Chanel Ernest Beaux’ya, yaptığı karışımları numaralandırmasını söylüyor ve bunları denemeye geldiğinde 5 numaralı karışımı beğenmesi üzerine parfümün adı “Chanel No 5” oluyor.


1925 yılında, Avrupa’nın elit kesimine hitap eden ünlü bir modacı haline gelen Coco Chanel, o dönemlerde moda dünyasında bazı ilklere imza attı.


Kadınları korseden kurtarıp, pantolon giymelerine öncü oldu. 1926 yılında çıkardığı “Küçük siyah elbise” koleksiyonuyla siyah rengini ve kadınların her ruh haline uyacak “küçük siyah elbise”yi moda dünyasına kazandırdı.

Kadınların şık görünürken aynı zamanda rahat olmasını isteyen Coco Chanel, vücuda tam oturan ve aynı zamanda kadının asil görünmesini sağlayan küçük siyah elbise ile moda dünyasına damgasını vurmuştur.
İkinci Dünya Savaşı yıllarında, üst düzey Nazilerle ilişkisi olduğu iddialarıyla tutuklanan Chanel, kısa sürede serbest bırakıldı. Bütün dükkanlarını kapatan Chanel, sadece Haute Couture giysiler dikerek bu dönemi geçirdi.

Chanel’in tutuklanması için öne sürülen iddialar asılsızdı. Winston Churcill ve Almanlar’la yatığı görüşmelerinin sebebinin, savaşın sona ermesini sağlamak olduğunu ve barış için girişimde bulunduğunu söylüyordu. Tutuklanmasının ardından, Fransızlar, Britanya askeri ve siyasi güçlerinin her an güvenebileceği kişiler listesinde adı bulunduğu için Coco Chanel, kısa sürede serbest bırakıldı.
1945’yılında İsviçre’ye taşınıp 9 yıl orada yaşadıktan sonra, 1954’te Paris’e, moda hayatına geri döndü. Burada yeni bir dükkan açtı ve eski müşterilerinin de desteğiyle, ününe tekrar kavuştu.


Bu dönemde yarattığı hırka biçimli yakalarıyla tanınan Chanel tayyörü ile efsaneleşen Coco Chanel, 87 yaşında Paris’te hayata gözlerini yumdu.


Yetenekli, yenilikçi ve girişimci ruhlu olan Coco Chanel, bu özellikleri sayesinde Chanel markasını ve moda anlayışına kattığı birçok yeniliği dünyaya kazandırmıştır.

Aynı zamanda Time Dergisi tarafından “20. Yüzyılın En Etkileyici 100 Kişi” arasında yer alan tek moda tasarımcısıdır.

 “Kendin olmaya karar verdiğin her an güzelleşirsin.” – Coco Chanel

This post is also available in: English

Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/