Topraksız, Güneşsiz ve Susuz Tarım Mümkün mü: AeroFarms

Dünya genelinde tarım yapmak için yüksek miktarda su harcanıyor hatta tüketilen tatlı suyun %70’i tarım için kullanılıyor ve bunların sadece yarısı kullanıldıktan sonra geri dönüştürülebiliyor.Aynı zamanda geniş toprak alanlarına ve güneş ışığına da ihtiyaç duyuluyor. Peki gerçekten topraksız, güneşsiz ve susuz tarım mümkün mü?

AeroFarms ve çalışma prensibi nedir?

Akıllı LED ışıklandırmalarla üretimi yapılan bitkinin tam olarak ihtiyaç duyduğu frekans ve yoğunlukta ışık veriliyor. Bu da bitkinin şeklinin, büyüklüğünün, besin değerinin istenilen seviyede ayarlanmasına olanak sağlıyor. Tüm süreç kapalı alanda gerçekleştiği için iklimin etkisini minimuma indirmek ve teoride herhangi bir yeri topraksız tarım alanı için uygun hale getirmek mümkün olabiliyor.

AeroFarms’ın hikayesi nasıl başladı?

Cornell Üniversitesi’nde profesör olan Ed Harwood 2003’te bu bitki yetiştirme metodunu geliştiriyor ve patentini alıyor böylece AeroFarms’ın temelleri atılıyor. Başlarda bitki yetiştirme sistemleri satan şirket Harwood için fazla gelir sağlamayan bir yan proje olarak kalıyor.

2011’de David Rosenberg ve Marc Oshima AeroFarms’ın iş modelinde yaptıkları optimizasyon önerileriyle ve nakit yardımıyla kurucu ortak olarak Harwood’un yanında yerlerini alıyorlar.

(Marc Oshima, Ed Harwood, David Rosenberg)

Üçlü birlikte Newark,New Jersey’de kapalı alan çiftliklerini kurmaya başlıyorlar ve geçtiğimiz günlerde açtıkları dokuzuncu çiftlikleriyle dünyanın en büyük kapalı ve dikey çiftliğini genel merkez haline getirmiş oluyorlar. Yerel olarak yetiştirdikleri ürünlerine ABD genelinde muazzam bir talep var ve bunları Whole Foods, ShopRite, Fresh Direct gibi ünlü organik marketlere satıyorlar.
Tesislerinden topladıkları datalar sayesinde şirket üst seviyede efektif çalışmayı sürdürüyor ve normal tarım yöntemlerine göre metrekarede 130 kat daha verimli sonuç alıyor.
AeroFarms dünya çapında çevreye duyarlı çiftliklerin kurulması ve işletilmesi, yerel üretimin arttırılması ve toplumun güvenli, besleyici ve lezzetli yiyeceklerle beslenmesini hedefliyor.
Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/