Üretmek İsteyen Gençler İçin Destek Bulma Yolları

Merhabalar. Bu yazıyı Arda Mavi’nin (Kendisi INTEL ISEF 4.’sü) onayı ile kendisinin ve benim deneyimlerimi de yazarak hazırladım. Genç yaştaki bir kişinin projeleri için gerekli olan maddi desteği nasıl bulabileceğinden bahsetmek istiyorum.
Hayalini kurduğu projeleri üretmek için kendi şansını kendi yaratmış bir Türk genci olarak sizlere deneyimlerimi anlatmak isterim.

Bu yazım özellikle lise öğrencilerine olacaktır çünkü okuduğum, dinlediğim ve deneyimlediğim kadarıyla lise zamanlarının üretkenlik açısından en verimli ve destek bulmanın da kolay olduğu zamanlar olduğunu düşünüyorum.

Bir fikrinizin veya yapmaya başlamış olduğunuz bir projenizin olduğunu düşünelim, bu projeyi makale veya ürün haline getirebilmeniz için gerekli olan maddi desteği bulabilmeniz için öncelikle bu projeyi destekleyecek kişilere veya kurumlara ulaşmanız; projenizi ve kendinizi en iyi şekilde açıklamanız gerekmektedir.

Soru 1: Beni destekleyecek kişileri nasıl bulurum?
Cevap:
Destek bulacağınız 4 yer bulunmaktadır:
1. Devlet Kurumları
A. TÜBİTAK
Lise öğrencilerinin bilim ve mühendislik projelerinin desteklenmesi diyince aklımıza ilk gelecek yer TÜBİTAK’ın düzenlediği “Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması”dır. Bu yarışma her sene düzenlenmektedir ve ulusal derece almanız durumunda Uluslarası ISEF (Dünya’nın en büyük bilim ve mühendislik olimpiyatı olarak bilinir) yarışmasına gönderildiğiniz yarışmadır.

Sizlere katacakları:
1. Sizlere akademik makale ve rapor yazmayı öğretir.
2. Kendiniz gibi istekli insanlarla tanıştırır.
3. Dışarıdan katılamayacağınız Dünya çapında büyük uluslararası yarışmalara göndererek gerçek vizyonunuzun genişlemesini sağlar.

Not: Bu 3 madde önemli şeylerdir.

Ödüller (maddi ödül) lise öğrencileri için yeterli olmasa da bu sene önerimiz üzerine hem ödüllerin arttırılacağı hem de projeye destek sunma (mentorluk gibi) çalışmaları yapılacağı haberini almış bulunmaktayız.

B.
Çok isterdim buraya başka bir madde ekleyebilmek ve bizlere destek olan bir devlet kurumu göstermek ama gençlere destek konusunda maalesef çok yetersiziz. Bu durumu da yine bizler kurtaracağız:

iki senedir TÜBİTAK, MEB ve Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı gibi devlet kurumlarına öneri ve istek raporları sundum, sunduk ve yeniliklerin takibini yapmaktayım. Bu tür kurumlarımızda gerekli yenilikler için desteklerinizi bekliyor olacağım.
Umarız ekonomiyi gerçekten düzeltebilecek kişiler olan bilim, teknoloji ve sanat üreten gençler (özellikle lise öğrencileri) hak ettikleri gerçek değeri görecekler. -ARDA MAVİ

“Bütün ümidim gençliktedir”
Mustafa Kemal Atatürk

3 yıl ulusal (TÜBİTAK’dan iki bölge 2.’liği, bir Türkiye 1.’liği) ve bir yıl uluslarası (ISEF Dünya 4.’lüğü) derece aldığım projelerim ile dört yıllık lise eğitimimi bitirmeme rağmen şu ana kadar hiç devlet desteği almadığımı üzülerek bildirmek isterim. (Özellikle uluslararası derecemde bu durumun değişeceğini düşünmeme rağmen.)

Peki bu açığı nasıl kapattım?
Hem Türkiye’de hem Dünya çapında gençlere karşılıksız destek sunabilecek birçok özel firma ve vakıf bulunmaktadır.

-ARDA MAVİ

2. Özel Firmalar
Projenizin alanında (yazılım, telefon uygulaması, tıp, kimya vb.) çalışan firmaları internetten araştırarak tanışma ve destek talebi e-postaları atabilirsiniz. Aradığınız destek maddi açıdansa büyük firmalara, gönüllü çalışma isteği için ise üniversitelerimizin teknokentlerindeki (ODTÜ Teknokent, Bilkent Cyberpark,  ITU Arı Teknokent vb.) firmalara ulaşabilirsiniz.

Özel bir firmadan aldığım ilk destek. “Sıfırdan Bilgisayar Yapımı” çalışmam içindi. -ARDA MAVİ


3. Vakıflar
Bazı vakıflarımızda zaman zaman proje yarışmaları düzenlenmektedir. Bu yarışmalara vakıfların kendi sayfalarından ulaşabilirsiniz.
Örnek gösterebileceğim vakıflar: Mehmet Zorlu Vakfı, Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı, Hacı Ömer Sabancı Vakfı.
Vakıfların içerisinde gençlerle ilgilenen mutlaka birkaç kişi bulabilirsiniz ve bu kişilere e-posta yolu ile ulaşabilirsiniz. Onlara ulaşıp kendinizi ve projenizi anlatırsanız en kötü olasılıkla sizleri ilgilenebilecek bir yere yönlendirebilirler.

4. Yardımsever İnsanlar
Sizin projenizi desteklemek için şirket ve vakıfların dışında insanlar da olabilir. Bunlar tanıdıklarınız, o alana ilgi duyan ya da gençleri desteklemeyi seven insanlar olabilir.
Peki bu insanlara nasıl ulaşabiliriz? 

A. İnsanlarla tanışmak için en iyi yerler, alanınızdaki ücretsiz etkinliklerdir. Bu etkinlikleri Meetup uygulaması üzerinden öğrenebilirsiniz Özellikle üniversitelerimiz, özel firmaların ve vakıfların içerisinde her yıl herkese açık sayısız etkinlik ve eğitim düzenlenmektedir bunları takip etmenizi önereceğim.

NOT: Bu tarz etkinliklerde genellikle en genç kişi siz olduğunuzdan her zaman dikkat çekeceksiniz, girişimci bir kişi olun yeni insanlarla tanışın, kendinizi tanıtın utangaç olmayın, bunun faydasını kesinlikle göreceksiniz. 

B. Firmalara staj başvurusu yaparsanız mülakatlarda oradaki insanlarla tanışma fırsatınız da olacak ve bu sizler için müthiş bir deneyim kapısı olacaktır. 
C. Üniversitelerimizdeki öğretim görevlilerinin kapıları genellikle gençlere açık olmaktadır, takip ettiğiniz yayınları olan akademisyenler ile tanışmaya gidebilir ya da e-posta atabilirsiniz. 
D. Sosyal medya. Profesyonel ağınızı oluşturmak için Linkedin hesabı açabilirsiniz. Twitter da sizleri destekleyebilecek insanlara ulaşabilmeniz konusunda başarılı bir ortam oluşturacaktır. 
Not: Dışardan aldığınız yorumlar, sizler için her zaman birer yorum olmalıdır. Bu yorumlar bazen kararlarınızı doğrudan değiştirebilirler ama süzgecinizden geçirmeyi de unutmayın. Herkes sizin geçtiğiniz yollardan geçmedi…
Örnek Projem (Başarısız)

Kendi yolunuzu çizmekten korkmayın!


Soru 2: Bu kişilerden nasıl destek alırım?

Öncelikle özgeçmişinizi (CV) çıkarmanız gerekmektedir. Sizlere destek sunabilecek kişilere ve kurumlara kendinizi ve amacınızı iyi bir şekilde iletmeniz gerekmektedir. 
Bu ilk projeniz ise iyi bir niyet yazısı yazabilirsiniz. Niyet mektubu içerisinde hayallerinizden ve destek ihtiyacınızdan bahsedebilirsiniz.

Not: Projeleriniz Dünya çapında yenilik sunacak şeyler olmak zorunda değildir. Bir ürünü Türkiye içerisinde üretebilmek, kendinizi eğitirken kullandığınız bir çalışma yapmak da oldukça önemlidir.

Kendi örnek projelerim (mobil oyun, uygulama)

Özgeçmiş Hazırlamak:
Staj başvurusu yaparken kullandığım kendi özgeçmişim. Eğer alanınızda öğrenim görmeye yeni başladıysanız, kendinizi eğitirken yaptığınız çalışmaları; yaptığınız çalışmalar varsa bu çalışmaları ve de yine varsa çalıştığınız yerleri (stajlar sayılır) özgeçmişinize yazarak deneyimlerinizi ve isteğinizi sunabilir ve kendinizi karşı tarafa tanıtabilirsiniz.


Stajlar için mutlaka üniversite öğrencisi veya meslek lisesi öğrencisi olacaksınız diye bir şey yoktur. Ben de Anadolu lisesindeydim. Alanında bir şeyler yapmış öğrencilerimize stajları ısrarla öneririm.

Bazı üniversitelerimiz içerisinde lise öğrencileri için yaz staj programları bulunmaktadır, üniversitelerin kültürünü ve alanınızdaki akademisyenleri tanımak için çok iyi bir yöntem olacaktır.
Özel firmalar genellikle genç stajyerlere açık oluyorlar. Kendinizden ve amacınızdan bahseden bir e-posta veya mesaj hazırlayıp ilgili kişilere Linkedin üzerinden, firmalara (firmalarda sizlerle ilgilenebilecek çalışanlara veya insan kaynakları bölümlerine) ve bazı üniversitelerimizin açtığı yaz programlarına ulaşabilirsiniz.
NOT: Kendi linkedin profilinizi oluştururken, benim profilime bakmanızı ısrarla öneririm.

İlk staj yerim, ODTÜ Teknokent’ten bir görüntü.


Ek Başlık: İletişim Yeteneğinin Geliştirilmesi
İnsanlara ulaşmak istiyorsanız iletişim yeteneğinizi de geliştirmeniz şart olacak. Özellikle e-postalarınızda dil bilgisi ve yazım kurallarına uymanız çok önemli bir rol oynamaktadır. Aksi takdirde ciddiye bile alınmayabilirsiniz.

Anlattıkların, karşındakinin anladığı kadardır.


Projeyi Tanıtabilmek:
Projenizi kısa ve öz bir şekilde insanlara tanıtabilmeniz destek bulmanızı kolaylaştıracaktır.
Destek bulmak için attığınız e-postaları kısa tutarak ilk başta amacınızı belirtmeniz sizin için daha verimli olacaktır çünkü bu tür firma ve vakıflar günde sayısız e-posta almaktadırlar.

İlerleyen zamanlarda da bir proje planı oluşturmak oldukça destekleyici olacaktır. Çalışma akışı ve yönteminizi burada belirtebilir ve destekleyen kişiye sizleri takip etme fırsatı sunabilirsiniz.

Eğer bu ilk projeniz değilse eski projeleriniz hakkında bilgiler sunmak sizleri destekleyecektir.
Daha önceki projelerinizi bir blog sayfası açıp anlatarak veya yaptığınız yazılım projelerini açık kaynak olarak GitHub gibi platformlarda paylaşarak insanlara incelemeleri için güzel bir fırsat sunmuş olursunuz.
 
Örnek; benim Github profilim

Umarım yararlı olmuştur.
Öneri ve yorumlarınızı bekliyorum.
İyi çalışmalar, iyi günler dilerim.

Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/