Amerika’da Şirket Kurmak, Sandığınızdan Çok Daha Kolay!

Nurullah ESENDEMİR

Nurullah ESENDEMİR

Yale University | Story Telling & Design Academy

Amerikan vatandaşı olmanıza ve hatta ABD’ye gitmenize bile gerek kalmadan bir Amerikan firması kurmak mümkün.

Tüm işleri bulunduğunuz ülkeden yürütebiliyorsunuz. Diyelim ki Türk vatandaşısınız ve Amerika’da şirket açmak istiyorsunuz; tüm bu süreci kolaylıkla uzaktan yönetebilirsiniz. Evet, yabancılara uygulanan belli başlı kurallar mevcut ve şirket kurulum sürecinin detayları Amerikan vatandaşlarına açıklandığı kadar net olmuyor çoğu zaman. Ancak alacağınız profesyonel bir hizmetle bu süreç sizler için çok kolay hale gelebiliyor.

Çeşitli firmalarla görüşmemiz neticesinde bu yazımızda, ABD’de iş kurmak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenlere, en profesyonel ve ucuz yoldan ABD’de şirket kurma sürecine değineceğiz.

Amerika’da Şirket Kurmanın Maliyeti Ne Kadar?

ABD’de şirket kurulumu yapan en profesyonel ve ucuz şirketlerin başında gelen delawarefile.com’dan aldığımız rakamlara göre fiyatlandırma şu şekildedir;

Bir kez vereceğiniz ücretler:

Şirket Kurulum Ücreti: 179 $

Yıllık olarak ödemeniz gereken ücretler:

Yasal Temsilci Ücreti: 40 $ Delaware Eyalet Vergisi: 300 $

Şirketimi Nerede Açmalıyım?
Bu sorunun cevabı için epey araştırma yaptık. Konu ABD’de şirket kurma olunca şüphesiz ki akla gelen ilk eyaletlerden biri de Delaware oluyor. Delaware eyaletinin bu noktada pek çok avantajı olduğunu söyleyebiliriz. Delaware, yabancılar için adeta bir cennet. Dilerseniz neden Delaware sorusuyla başlayalım. Delaware eyaleti dünya üzerinden şirket kurulumu açısından kanıtlanmış bir üne sahip eyalettir. Amerika’daki şirketlerin %50’sinden fazlası ve Fortune 500 listesindeki şirketlerin de %63’ü burada kuruludur.
• Delaware’da kurulu bir şirkette tek bir kişi veya ortak şirketteki tüm pozisyonları tek başına yönetir konumda bulunabilir.
• Delaware’da şirket kurabilmeniz için banka hesabınızda bulunması gereken bir alt para limiti yoktur.
• Delaware Eyaleti şirket kurarken tüm hak sahiplerinin isimlerinin belgelenmesini ve duyurulmasını istemez; dolayısıyla şirketiniz gizliliğini korur.
• Delaware Eyaleti, eyalet içinde iş yapmayan şirketlerden eyalet gelir vergisi talep etmez.
• Şirketinizi Delaware’da kurduğunuz takdirde şirketiniz Delaware Eyaleti’nin şirketler hukukuna tabi olacaktır. Delaware Eyaleti şirketler hukukunu alanında firma-dostu yapısıyla ve davalar konusundaki tecrübesiyle ünlü bir hukuk sistemine sahiptir.
• Şirket yöneticileri hisse senetlerini diledikleri fiyattan satışa çıkarabilirler.
• Delaware’da şirket kurmak çok basit bir kaç işlemden oluşur ve kısa sürer.

ABD’de Şirketime Banka Hesabı Açabilir miyim?

Şüphesiz ki şirketinizi kurduktan sonra yapmanız gereken en önemli şeylerden biri EIN numarası almak ve şirket banka hesabı açtırmak. ABD’de bulunmadan şirket banka hesabı açmak oldukça zor bir işlem. Fakat delawarefile.com ile ABD’ye gitmeye gerek kalmadan banka hesabı açabilirsiniz.

ABD’de şirket kurmak için öncelikle bir yasal temsilci ile görüşüp profesyonel hizmet almak en doğru adımlardan biri. Şirketinizi kurduktan sonra EIN numarası almak ve bir şirket banka hesabı açtırmak şirketinizin uzun yıllar boyunca sıkıntısız olarak işlerini sürdürmesinde yardımcı olacak en temel etkenlerden. Tüm bu hizmetler için delawarefile.com en uygun adres.

Tüm işlemler bittikten sonra yıllık olarak yapmanız gereken vergi beyanı, yasal temsilci ücreti gibi basit görünen fakat ilerde çok ciddi problemler yaratabilecek potansiyelde olan işlemleri lütfen dikkatle yerine getirin. Profesyonel yardım almak için delawarefile.com ile iletişime geçebilirsiniz.

Şirket kuruluşu öncesinde ve sonrasında; banka hesabı, vergi, eyalet lisansları gibi önemli konularda destek de sağlayan delawarefile.com şu anda Türkiye’de 200’den fazla firmaya hizmet veriyor. ABD’de şirket kurmak isteyen girişimcilerin delawarefile.com’un hizmetlerine göz atmasını tavsiye ederiz.

Sizce de, Amerika’da şirket kurma hayalinizi gerçekleştirmenin zamanı gelmedi mi???
                                                                                                                   Nurullah ESENDEMİR

Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/