KUSURSUZ PAZARLAMA

İnsanlar satılmaktan nefret eder fakat satın almayı severler.
Evet! İnsanlar senden bir şeyler satın almak istiyorlar. Gerçekten!
Bir ziyaretçi, bloğunuzda belirttiğiniz bir ürün veya hizmetle ilgileniyorsa satın almak için sizi arıyor.
Ya da başka bir ziyaretçi, bloğunuzda bahsettiğiniz konu ile ilgili size ulaşabilir.
İnsanlar satın almak istiyorlar. Bunun gerçekleşmesi için sadece her şeyin yolunda olduğunu hissettirmeniz yeterli.
Biraz açalım…
Bir blog üzerinden satış yapmak, birisini istemediği veya ihtiyaç duymadığı bir ürünü alması yönünde ikna etmek değildir. Bunun yerine bu ürünü sizden satın almasına yönelik ihtiyacı ortaya koymaktır.
Seth Godin’in söylediği gibi ‘‘İnsanlar onlara inanmak istedikleri bir hikayeyi anlatmanızı ister.”
Algılanan ve gerçek itirazlar için direkt müdahale etmek yerine insanları satın alma psikolojine yönlendirecek metaforlar üzerine harekete geçin.  Dünyamızın karmaşıklığı ve her gün gelen onlarca satış mesajlarının arasında bu metaforlarla öne çıkın.
Bu metafor kısayollar olmadan ne yazık ki standart bir satışçıdan öteye adım atmamız mümkün değildir. Bloglar doğası gereği insanların psikolojilerini yönlendiren tetikleyici kısayollarla donatılmıştır.  İyi bir metin yazarı ziyaretçiyi harekete geçirecek bu kısayolları doğru yer ve zamanda kullanarak istediği sonucu elde edebilir.

Bloğunuzda veya ziyaretçiye sunduğunuz sayfanızda mükemmel bir satın alma ortamı yaratmak için bazı ipuçları:


Profesyonellik: İnsanlar belli bir alanda uzman olan diğer kişilere saygı duyuyorlar. İşinizde profesyonel olduğunuzu hissettirmeniz satın almaya giden en önemli yolu açacaktır.
Dürüstlük: İnsanların ürün veya hizmetinizle ilgili yorumlara erişebilmesi ürününüzün veya hizmetinizin doğruluğunu gözler önüne serecektir.
Güvenilirlik: Yazılarınızdaki inandırıcılık ve istikrar hedef kitlenizde oluşan yerinizi sabitleştirecektir.
Referans: Ürün veya hizmetinizi daha önce edinen kişilerin yorumları potansiyel müşterilerinizde ben de kullanmalıyım hissiyatı oluşturacaktır.

Bunlar ürününüzü satın almakveya hizmetlerinizi kullanmak için psikolojik yönlendirmelerin bir kısmıdır. Bunlarla başlayan yolculuğunuz satışlarınız arttıkça size yeni yöntemler sunacaktır.
Erhan Bacaksız
Pazarlama ve Marka İletişimi Uzmanı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/