Yeni Yılda Yatırım: 2019 Yatırım Seçenekleri

MorFikirler

MorFikirler

2006 yılından beri ulaşılabilir olan fikir deposu morfikirler.com

Her yeni yıl, yeni umutları ve beklentileri beraberinde getiriyor. Bu sene, diğerlerinden farklı olsun beklentisiyle birçok karar alınıyor. Her ne kadar alınan kararlara bağlılık ortalama olarak iki haftalık bir ömre sahip olsa da, söz konusu yatırım kararları olunca süreklilik ihtimali de yükseliyor.
Siz de “Nasıl yatırım yapabilirim?”, “Ne yatırım yapabilirim?”, “Yatırımlık ne alabilirim?” veya “Hangi yatırım daha karlı?” gibi sorular arasında sıkıştıysanız, Neye yatırım yapmalı 2019 yılı için en çok önerilenleri yazımızda toplu halde bulabilirsiniz.

Neye Yatırım Yapmak Lazım?

Zurnanın son deliği, dananın kuyruğunun koptuğu ve tüm çelişkilerin toplandığı konuyla başlamak istiyoruz. Neye yatırım yapılabileceği ile ilgili birçok öneri ile karşılaşabilirsiniz, fakat vereceğiniz yatırım kararlarının doğruluğunu planlamadığınız ve kapsamlı düşünmediğiniz takdirde yüzünüzün gülme ihtimalinizi azaltabilirsiniz. Olumsuzluklardan mümkün olduğunda korunmak için yatırım kararı nasıl ve neye göre verilir hakkında kendinizi geliştirmelisiniz.
Yatırım kararı verirken göz önünde bulundurmanız gereken temel unsurları şu şekilde sıralayabiliriz:
Yatırım kararı vermeden önce ne kadarlık bir yatırım bütçeniz olduğunu ve bu yatırım bütçesini nasıl değerlendirmek istediğinizi belirlemelisiniz. Hedefinizin kısa vadede mi orta vadede mi yoksa uzun vadede mi karlı çıkmak olduğuna göre yatırım kararlarının değişebileceğini unutmamalısınız. Her yatırım kararı kişiseldir ve yatırımlar somutlaştırılmadan önce eldeki imkanlar ve hedefler eşleştirilmelidir.
Ne kadar risk alabileceğinizi belirlemeniz yatırım kararı vermeden önce düşünmeniz gereken en önemli ikinci madde olarak değerlendirilebilir. Alacağınız risk sermaye birikiminiz ile doğru orantılı olacaktır. Her yatırım belli bir risk barındırır, bu nedenle ne kadar risk alabileceğinizi tespit ederseniz yatırım aracı seçiminizi de daha doğru yapabilirsiniz.
Yatırım yaparken tek bir yatırım aracına ya da projeye yönelebilirsiniz, bu bir tercihtir ancak risklidir. Uzmanlar yatırım kararı verecek olanlara risklerini dağıtmalarını ve birden fazla yatırım aracını eş zamanlı olarak tercih etmelerini önerirler.
Yatırım kararı verilme sürecinde tercih edilecek yatırım aracı ya da araçları ile ilgili bilgi sahibi olunması gerekir. Henüz yatırım dünyasında yeni olanlar mümkünse tercih edecekleri yatırım özelinde profesyonel olan kişilerle iletişime geçmelidir. Riskler ve getiriler bir potada eritilirse elde edilen kararların karlılığı yükselebilir.
Yatırım kararı nasıl verilir hakkında en temel bilgileri aktardıktan sonra en gözde 2019 yatırım fikirlerine değinmemizin zamanı geldi.

2019 Yılında Yatırım Alternatifleri

Yatırım Araçları Önemini Koruyor

Borsa, hisse senetleri, altın, döviz, tahvil, vadeli mevduat, Bireysel Emeklilik Sigortası gibi finansal enstrümanlar 2019 yılında da yatırımcıların gözdesi olmayı sürdürüyor. Genellikle kısa vadede gelir getirecek yatırımlar klasmanında değerlendirilen bu araçlar birikimlerine değer katmak isteyen yatırımcıları kendine çekiyor. Belirli miktarda sermayesi olan ve riskini minimize etmek isteyen yatırımcıların ise mümkün olduğunca farklı yatırım araçlarına eş zamanlı olarak yönelmesi diğer bir deyişle tüm yumurtalarını aynı sepete koymamaları gerekiyor. Böylece bir yatırım tercihi para kaybettirse dahi bir diğerinin zararı nötr hale getirmesi mümkün oluyor.

Doğrudan Yatırım Değer Kazanıyor

Kendi işinin sahibi olmak ya da var olan işlerini büyütmek isteyenler de karlı yatırım fikirleri arayabiliyor. Dolayısıyla Türkiye’nin mevcut ekonomik yapısı kendi içerisinde farklı sektörlerin ivmelenmesini mümkün kılıyor. İnşaat sektörü, enerji sektörü, ilaç endüstrisi, bilişim ve yazılım teknolojileri çizdikleri profil ile yatırım yapılabilecek en karlı sektörler arasında yer buluyor.

Gayrimenkul Yatırımcıların Gözdesi Olmayı Sürdürüyor

Banka faizlerinin yüksek olması yeni alım yapacak olanların soru işaretlerini arttırsa da hali hazırda birikmiş parası olanlar için gayrimenkul yatırımları önemini koruyor. Konut ve iş yeri statüsündeki gayrimenkullere yatırım yapanlar uzun vadede karlılıklarını sürdürmeyi başarıyor.

Hangi Yatırımlara Teşvik Var?

Yatırım yaparken devlet teşviklerinin de araştırılması yatırımcıların karar verme sürecindeki verimliliklerini etkiliyor. Geliştirilmesi ve rekabet düzeyinin arttırılması hedeflenen bölgeler ve sektörler özelinde devlet teşvikleri yatırımcılara verilebiliyor. Bu aşamada genel teşvik uygulamalarının, geri kalmış coğrafi bölgeleri ve sanayi bölgelerini geliştirmek üzere sunulan bölgesel teşviklerin; ilaç ve havaalanı yatırımları gibi büyük ölçekli yatırımlara sunulan teşviklerin ve stratejik yatırım teşvik uygulamalarının araştırılması öneriliyor.
Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/