Dünyanın En Başarılı 15 Girişiminin Kurucuları Kimler? Hikayeleri Nasıl Başladı?

Son 10 yılda dünyamız çok değişti. Evlerde her şey son teknoloji ve akıllı telefon uygulamaları günlük hayatımızın önemli bir parçası. WhatsApp, Twitter ve Instagram hikayeleri olmadan günümüzü hayal bile edemiyoruz. Bildiğimiz ve sevdiğimiz popüler uygulamaların veya web sitelerinin arkasında nasıl hikayeler var? Bu girişimlerin kurucuları kimler? Fikirlerini bir krallığa nasıl dönüştürdüler? Dünyadaki insanların hayatlarını değiştiren bu genç girişimcilere gelin yakından bakalım.

1) Snapchat

Evan Spiegel ve Bobby Murphy
Evan Spiegel (solda) ve Bobby Murphy (sağda) 24 saat içinde silinen fotoğraf ve video paylaşım uygulaması olan Snapchat’i kurdu. Zaten her biri 2.7 milyar dolardan fazla kazandıklarında 30 yaşlarında bile değillerdi.

Murphy, Stanford Üniversitesi’nden sınıf arkadaşı Kelsey Bateman ile evli. 2017 yılında Spiegel, dünyanın en popüler Victoria’s Secret modellerinden biri olan Miranda Kerr ile evlendi. Miranda, Evan’dan 7 yaş büyük. 2018 yılında, adı Hart olan bir çocukları oldu. Mart 2019’da dünya medyası çiftin ikinci bebeğini beklediğini bildirdi.


2) WhatsApp

Jan Koum ve Brian Acton
Eylül 2007’de Jan Koum (solda) ve Brian Akton (sağda) Yahoo’da 10 yıl kadar beraber çalışıyorlar. Her ikisi de Facebook’a bir iş başvurusunda bulundular ancak geri çevrildiler. Daha sonra Güney Amerika’ya gittiler Ve 2009’un başında WhatsApp Inc.’yi kurdular.

2015 yılında Koum ve Akton şirketlerini Facebook’a (bir zamanlar çalışmak istedikleri şirket) 22 milyar dolara sattılar. Bugün tüm dünyada bir milyardan fazla insan bu uygulamayı kullanıyor.


3) Airbnb

Joe Gebbia, Nathan Blecharczyk ve Brian Chesky
2007’de bir noktada Brian Chesky (sağda) ve Joe Gebbia (solda) ciddi maddi sorunlar yaşadılar ve kirayı ödeyecek para bile bulamadılar. Sonra turistlere şişirilebilir bir yatak ödünç verme fikri geldi akıllarına. 2008’de, bu yaratıcı 2 yaratıcı oda arkadaşı üçüncü ortakları Nathan Blecharczyk (ortada) ile birlikte, kısa süreli yaşam alanı kiralama hizmeti sunan Airbnb’yi yarattılar. Uygulamada mevcut 191 ülkede yaklaşık 100 bin şehir var.

4) Uber

Travis Kalanick ve Garrett Camp
2009’da 2 girişimci Travis Kalanick (sağda) ve Garrett Camp (solda) bir iş yemeğinden sonra bir taksi bekliyorlardı. Uber fikriyle ortaya çıktıkları an buydu. Başarıya ulaşmadan önce, şirket diğer şirketlerle rekabet etmek ve farklı ülkelerin hükümetleriyle sorunları çözmek zorundaydı çünkü doğru lisanslara sahip değillerdi. Şirket şu an 76’dan fazla ülkede hizmet veriyor ve tüm Uber sürücüleri toplamda 10 milyardan fazla seyahat yapmış durumdalar.

Kalanick 2017 yılında şirketten ayrıldı ve 10100 Fonu adlı bir yatırım fonu kurdu. Camp ise 2013 yılında genç girişimcilerin başarılı projeler başlatmasına yardımcı olan Expa şirketini kurdu.


5) Viber

Igor Magazinnik ve Talmon Marco
Talmon Marco (solda) ve Igor Magazinnik (sağda) İsrail ordusunda yaptıkları hizmet sırasında bir araya geldiler ve her ikisi de benzer teknolojilere ilgi duydukları için ortak bir zemin buldular. Hizmetlerinden hemen sonra ilk girişimlerini kurdular bu şirket bir medya ve dosya paylaşım istemcisiydi. 2010’da Viber’i geliştirdiler ve 2014’te uygulamayı Japanese Rakuten’e 900 milyon dolara sattılar.
Bu arkadaşlar devasa başarılarını bir kez daha tekrarlamayı başardılar. 2016’da Gett’e 200 milyon dolara satılan taksi servisi Juno’yu geliştirdiler. Şimdi tüm dünya onları izliyor, bu ikilinin tekrar inanılmaz bir şeyler yaratma ihtimalleri var.

6) Telegram

2006’da, Saint Petersburg, Rusya’dan 2 kardeş Pavel ve Nikolay Durov 2007’de Rusya’da en popüler 3. sosyal medya sitesi olan Vkontakte.ru’yu geliştirdi. Servis gerçekten hızlı gelişti ve 2010 yılında 100 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı. 2014 yılında Pavel Durov kendi payını Mail.Ru Group’a sattı ve tüm çabasını ve zamanını Telegram‘a adadı. Şu an Telegram’ı kullanan 200 milyondan fazla insan var.

7) Shazam

Chris Barton
1999’da Chris Barton, arkadaşları Dhiraj Mukherjee, Philip Engelbrecht ve Avery Wang ile birlikte müziği tanımlayabilecek bir uygulama geliştirdi. Bu uygulama tüm dünyanın birkaç adım önündeydi: iTunes, iPhone ve App Store bu uygulamadan birkaç yıl sonra kuruldu. Başlangıçta, Shazam kullanıcıları 4 basamaklı bir telefon numarasını arayıp telefonlarını müzik kaynağının yakınında tutarak çalan şarkı hakkında bilgi içeren bir mesaj beklemek zorundaydılar. Uygulama bundan ibaretti. Teknolojiler geliştikçe, servis daha da kolaylaştı ve akıllı telefonlar için güncellendi. Şirket 2002 yılında kuruldu ve kurucular 2017’ye kadar teknolojilerini kendi başlarına geliştiriyorlardı. Sonra Apple, onlara hizmet için iyi bir miktar para teklif etti.

8) Twitter

Evan Williams, Biz Stone ve Jack Dorsey

Başlangıçta Twitter, Jack Dorsey (sağda) tarafından geliştirilen ve bir şirketin iç iletişiminde kullanılan kısa bir mesajlaşma hizmetiydi. Odeo’nun meslektaşları Evan Williams (solda) ve Biz Stone (ortada) fikri beğendi ve Twitter’ın bağımsız bir şirket haline geldiği 2007’de Dorsey’e katıldılar. 2008 yılına gelindiğinde, Tweet sayısı günde 300 milyona ulaşmıştı. Bugün Twitter.com en popüler sitelerin listesinde 11. sırada. Jack Dorsey ayrıca bir ödeme şirketi olan Square’i geliştirdi.

İlgili İçerik: Twitter’ın Kurucu Ortağı ve CEO’su Jack Dorsey’den Hayata ve Detaylara Dair 10 Alıntı

9) Oculus

Palmer Luckey
Palmer Luckey, sanal gerçeklik gözlüğü olan Oculus Rift’in tasarımcısı ve 2014’te Facebook’a 2 milyar dolara satılan Oculus VR’ın kurucusudur. Bugün 750 milyon dolardan fazla değere sahip. Palmer 7 yıl önce Oculus için Kickstarter’ı kullanarak bir kampanya başlattı. Electronic Entertainment Expo 2012’de Oculus Rift prototipleri görücüye çıktı ve fikirle ilgilenen yatırımcıların dikkatini çekti.

10) Reddit

Steve Huffman, Alexis Ohanian ve Aaron Swartz
Haziran 2005’te, Steve Huffman (solda), Alexis Ohanian (ortada) ve Aaron Swartz(sağda) içeriğin kullanıcılar tarafından oluşturulduğu bir sosyal haber platformu olan Reddit’i kurdu. Başlangıçta, arkadaşlar sahte hesaplar oluşturmak ve haberleri kendi başlarına yayınlamak zorunda kaldılar.
Platform sadece bir yılın sonunda Condé Nast tarafından satın alındı ve bugün Reddit en etkili sitelerden biri ve milyonlarca kullanıcısı var. Ohanian kendini internet özgürlüğü mücadelesine ve ailesine adadı. 2017 yılında, tenis yıldızı süperstar Serena Williams ile evlendi. Alexis adında bir kızı var. 2015 yılında Huffman yeni Reddit CEO’su oldu. Aaron Swartz ise 2013 yılında trajik bir şekilde hayata veda etti. Hikayesine aşağıdaki ilgili içerikten ulaşabilirsiniz.

11) Imgur

Alan Schaaf
Ohio Üniversitesi’nde bir öğrenci olan Alan Schaaf, internette fotoğraf paylaşma sürecini verimsiz buluyordu. 2009 yılında, 22 yaşındayken Reddit ve Digg aracılığıyla tanıtılan fotoğrafları depolamak ve paylaşmak için bir servis geliştirdi. Imgur şu anda en fazla sayıda görsel barındıran web sitesi ve günde 150 milyon kullanıcı tarafından ziyaret ediliyor.

12) Twitch

Justin Kan
2007 yılında Justin Kan, arkadaşları Emmett Shear, Michael Seibel ve Kyle Vogt ile birlikte, herkesin video yayınlayabileceği bir video akış platformu Justin.tv’yi geliştirdi. 2011 yılında, en popüler eSpor turnuvalarının ayrı bir akış şeklinde yayınlandığı Twitch’i hayata geçirdi. Buradaki iş modelinin inanılmaz derece karlı olduğu öğrenildi. 2014 yılında Amazon Twitch’i 970 milyon dolara satın aldı.
Justin Kan, durmak istemedi: 2011’de, kullanıcıların video kaydetmesine ve paylaşmasına olanak sağlayan bir uygulama olan Socialcam’i geliştirdi ve 60 milyon dolara Autodesk’e sattı. Justin 2012’de dış kaynak uygulaması olan Exec’i hayata geçirdi ve 2015’te müzik platformu The Drop’ı kurdu. 2014’ten beri Justin, genç girişimcilerle deneyimlerini paylaştığı Y Combinator’da ortak oldu.

13) YouTube

Steve Chen, Chad Hurley ve Jawed Karim
Bir efsaneye göre, Chad Hurley (ortada) arkadaşına bir telefon videosu göndermekte sorun yaşadı ve YouTube fikriyle karşılaştı. 2005 yılında Chad Hurley, proje üzerinde çalışmak için PayPal’daki meslektaşları Steve Chen (solda) ve Jawed Karim (sağda) ile çalıştı. Jawed’in hayvanat bahçesinde çektiği ilk video 23 Nisan 2005’te yayınlandı. Sadeliği sayesinde YouTube, dünyanın en popüler video içerik sitesi oldu. 2006 yılında, şirket Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alındı.

YouTube’dan ayrıldıktan sonra, Steve Chen ve Chad Hurley, akıllı telefonlar üzerinden video düzenlemeye izin veren MixBit hizmetini geliştirdi.


14) Dropbox

 Arash Ferdowsi ve Drew Houston
Bir zamanlar MIT öğrencisi olan Drew Houston (sağda) otobüsle Boston’dan New York’a seyahat etmek zorunda kaldı. Sıkılmamak için dizüstü bilgisayarını yanına aldı ama flash belleğini unuttuğunu fark etti. Ciddi bir hayal kırıklığına uğradı, bir kişinin internet üzerinden dosyalarına erişmesine izin verecek bir program yazmaya başladı. 500 milyondan fazla insanın kullandığı bir hizmet olan Dropbox bu şekilde icat edildi.
2007 yılında Drew, Arash Ferdowsi (solda) ile birlikte Dropbox Inc. şirketini kurdu. Houston şirket hisselerinin% 25’ine sahip, Arash ise % 10 hisseye sahip.

15) Instagram

2010’da, 2 Stanford mezunu olan Mike Krieger (solda) ve Kevin Systrom (sağda), Burbn uygulamasını yarattı. Farklı yerlere ziyaretlerini planlamanı, orada check-in yapmanı ve resim göndermeni sağlıyordu. Uygulama başarılı değildi. Ancak kullanıcılar fotoğraflarını paylaşma kısmını seviyorlardı.

Kevin ve Mike daha sonra ne yapacaklarına karar verdi. 5 Ekim 2010’da, App Store Instagram adında yeni bir uygulama tanıttı. Aralık ayında bir milyondan fazla kullanıcı vardı. 2012 yılında Facebook, uygulamayı 1 milyar dolara satın aldı.

Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/