Hangi Teknoloji CEO’su Dünyayı Yok Etmek İsteyen O Kötü Karakter Olabilir?

Kimse kötü kalpli bir karakter olarak doğmamıştır. Harvey Dent, Gotham Şehrinde ünlü bir ilçe avukatıydı. Dr. Octopus, nükleer füzyon yoluyla sınırsız enerjiyi dünyaya getirmek istedi. Bu adamlar hukuk, bilim ve kültürde büyük şeyler başarırken yaratacakları tahribatı kim bilebilirdi?
Şu durum bilimsel bir gerçektir; bir kişinin eline çok fazla güç geçerse, o kişi bu gücü dünyayı tüketmek için kullanacaktır. Bugün, Silikon Vadisi mucitlerinin bu güce sahip olduğunu hatırlayarak o kötü karakterlerden biri olma ihtimali üzerine hiç düşündük mü? Mark Zuckerberg geçtiğimiz ay Facebook’un herhangi bir ulustan ya da devletten daha güçlü olabileceğini savunan bir manifestoyu yayınladı. Elon Musk, Alphabet CEO’su Larry Page’in robot kıyametinin habercisi olabileceğini düşünüyor ancak kendisi bizi süper bilgisayarlara dönüştürmek için birtakım çipleri beynimize yerleştirmek istiyor. Google’ı asıl hain ilan edip onu saf dışı bırakmak istiyor olamaz mı? Bir yandan Jeff Bezos dev robot maçlarına gidiyor ve onlarla yakından ilgileniyor.
Onlara son on yılda daha önce hiç görülmemiş miktarlarda paralar kazandırdık, kişisel verilere serbestçe erişimi sağladık. Gün geçtikçe güçlenmeye devam ediyorlar ve birer güç merkezi olmaya doğru ilerliyorlar. Bu şirketlerin gizemli algoritmalarının nasıl işlediğini veya planları tam olarak gerçekleştirildikten sonra dünyanın ne gibi görüneceğini kimse tam olarak bilmiyor. Süper Kahraman’ın Yazarı Peter Coogan “Bir vizyonun görkemliliği onu kötü kalpliymiş gibi gösteren şeylerden biridir” diyor.
Gelin bu liderleri kötü karakterler olabilme ihtimalleri üzerine inceleyelim:

Mark Zuckerberg (Facebook CEO)

Kötü özellikleri: Rakiplerine(Snapchat) karşı kazanmak için onları sürekli taklit ediyor.
En kötü anları: Harvard’da bulunduğu son dönemlerde insanların fotoğraflarına erişebileceğini söyleyerek övündü. E-postaları ve ona güvenen binlerce Facebook kullanıcısının adreslerini buldu.
Kıyam günü planı: İnsanların ruhsal durumlarını, gündemini ve seçimlerini etkileyebilecek bir medya gücü olan Facebook Haber Kaynağı, benzeri görülmemiş bir kaosa yol açabilir.

Elon Musk (Tesla ve SpaceX CEO)

Kötü özellikleri: Dünya gezegeninden bir kaçış rotası bulmak için çok hevesli , çok bilmiş bir kişiliğe sahip ve enerji şebekesini kontrol etmek istiyor.
En kötü anları: Elon Musk, aracı otopilot modunda kullanırken kaza yapan Tesla sürücüsünün ölümünü istatistiksel kaçınılmazlık olarak adlandırdı.
Kıyamet günü planı: Neuralink adındaki proje ile Musk, ruhsal bozuklukları tedavi etmeyi ve insan beynine elektrot yerleştirmeyi amaçlıyor. Beyne yeni bir başlangıç yaptırmayı ve beyindeki düşünceleri çevrimdışı konuma getirerek yapay zeka yardımıyla insan bilincini yükseltmeyi hedefliyor.

Travis Kalanick (UBER CEO)

Kötü özellikleri: Bir zamanlar “Tanrı Görünümü” adlı Uber’in dahili bir özelliği vardı. Travis bu özelliğe bayılıyordu.
En kötü anları: Travis Kalanick’in bir şoförle kavga ettiği videonun yayınlanmasıyla gündeme geliyor. Videoda Kalanick, iki arkadaşıyla birlikte seyahat ederken görülüyor. Araçtan inerken aracın şoförü Fawzi Kamel, Uber’deki yeni uygulamaların konusunu açıyor ve Kalanick’i sürekli fiyatları düşürmekle suçluyor. Kalanick ise şöföre adeta içindeki kötülüğü kusuyor ve hakaretler ediyor.
Kıyamet günü planı: Uber’in sürücüsüz tankların üretimi için hükümetle istediği anlaşmaları yapabildiği gün Kalanick’in kıyamet günü planı hayata geçecek.

Bill Gates (Microsoft Kurucusu)

Kötü özellikleri: Windows Vista’nın hayata geçmesi için izin verdi, bunun için adeta federallerle savaştı.
En kötü anları: Nintendo’yu piyasadan silebilmek için Xbox’ı sanki onun bir üst modeliymiş gibi tanıttı.
Kıyamat günü planı: Dünyadaki bilgisayarların büyük çoğunluğunu asla bitmek bilmeyen bir Windows güvenlik güncelleştirmesi aracılığıyla bir arada tutmak. 🙂

Jeff Bezos (Amazon CEO)

Kötü özellikleri: Aşırı derecede lüks düşkünü
Kıyamet günü planı: Amazon indirimleriyle insanları istediği alana yönlendirip onları uçan robotlardan oluşan bir orduyla karşı karşıya getirmeyi planlıyor.

Larry Page (Alphabet CEO)

En kötü özellikleri: Göz attığınız her web sayfasını arayabilir. Bunu asla yapmayacağını söylüyor ama yapabileceğini çok iyi biliyoruz. Bu ona korkunç bir güç veriyor.
En kötü anları: Tek işi korkunç yetenekli robotlar yapmak olan Boston Dynamics’i satın almaya çalışıyor.
Kıyamet günü planı: Hükümetin yapay zekaya sahip robotların baş kısımlarında yer almasını zorunlu tutmayı düşündüğü “devre dışı bırak” butonlarının çalışma prensibi üzerine kötü planları olabilir.

Peter Thiel (PayPal Kurucu Ortağı)

Kötü özellikleri: Paranın gücüne hayranlıkla bakan birisi
En kötü anları: Yüzen bir ada şehri şeklinde gerçek bir sığınak inşa etmeye çalıştığı ortaya çıktı.
Kıyamet günü planı: Yüksek teknolojiye sahip bir ödeme ağı üzerinden milyonlarca insandan oluşan bir mafya yaratmayı amaçlıyor.
Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/