Damga Vuran ve Yaratıcılığın Sınırlarını Zorlayan 10 İnovasyon

İnovatif düşünen zihinler, her gün yepyeni bir icatla hayatlarımıza dokunuyorlar. Teknolojinin gelişmesiyle bu icatların çeşitliliği de bir hayli artıyor. İnovasyonlarıyla farklı ihtiyaçlarımıza sürpriz çözümler sunan mucitler, hayal güçleri sayesinde yolumuza ışık tutuyorlar. Damga vuran ve yaratıcılığın sınırlarını zorlayarak geleceğe umutla bakmamıza yardımcı olan 10 inovasyona birlikte göz atalım.
İçerikteki inovasyonlar çeşitli kaynaklardan yapılan araştırmalar sonucu derlenmiştir.

1) ZOZOSUIT

ZOZOSUIT, geleceğin moda dünyasına damga vurmaya aday bir inovasyon. Japonya’da ortaya çıkan ZOZO, tüm vücudu saran siyah noktalı bir kostüm. Bu giysi ve mobil uygulama sayesinde vücutlarının 3 boyutlu taramasını yapabilen kullanıcılar, kıyafetleri kendi bedenlerine uygun şekilde satın alabiliyorlar.

2) Fundamental Surgery

Sanal gerçeklik, bir diğer deyişle VR, son dönemlerin yükselişte olan teknoloji trendlerinden birisi. Tıp alanında çeşitli uygulamalarını gördüğümüz VR’ın ameliyat alanındaki lider temsilcisi ise Fundamental Surgery. Öğrencilerin, ameliyat tecrübesi elde edebilmesi adına ortaya çıkan ve geleneksel yöntemlere göre daha etkin bir öğrenim sunan inovasyon, şimdiden büyük hastanelerde kullanılmaya başlandı bile.

3) Robomart

Dünyanın en erişilebilir marketi olan Robomart, yiyecek sipariş edebileceğiniz otonom bir araç. Robomart ile çok çaba sarfetmeden; hız, kullanım kolaylığı ve uygun fiyatta bulunabilirlik hedefleniyor. Gıda perakendecileri, saatte 25 mil hızla çevrimiçi bakkal siparişlerini özerk olarak yerine getirebilen bu teknoloji için oldukça heyecanlı. Alışveriş hiç bu kadar kolay olmamıştı.

4) Insertable Cardiac Monitor

Kalp hastaları için önemli bir icat olan Insertable Cardiac Monitor, bir ilaç firması tarafından geliştirildi. Kalp ve damar hastalıklarında, doktorlar, hastalarının durumlarını takip edebilmek adına çeşitli monitörler kullanıyor. Insertable Cardiac Monitor’ün deri altına yerleştirilmesiyle çok daha kolay ve etkin bir şekilde takip gerçekleşebiliyor. Akıllı telefonlarla senkronize olabilen ve doktorlara anlık veri aktaran monitör, sağlık alanında ses getiren bir inovasyon oldu.

5) The Carry-on Closet

Sık seyahat edenler için çanta hazırlamak ve sonrasında kıyafetleri geri yerleştirmek, işkence haline gelir. Carry-on Closet, bu soruna çözüm bulmak adına yola çıktı. Dışarıdan bakıldığında diğer bavullardan farklı olmayan ama sistemiyle hayatımızı kolaylaştıran inovasyon, yolculuklarda önemli bir destekçiniz olacak. The Carry-on Closet ile bavul yerleştirme derdine son!

6) Room ONE

Açık ofisler, bireysel çalışmayı sevenler için zaman zaman zor olabiliyor. Dikkatlerinin dağılmasını istemeyen ve odaklanmakta zorluk yaşayan çalışanlar için tek kişilik çalışma kabini Room ONE bir kurtarıcı rolü üstleniyor. Ses geçirmeyen sistemleriyle çalışma hayatına sakinlik getiren bir inovasyon.

7) Wireless Gloves

VR’ın yaratıcı özelliğinden yararlanan ve kendine hayran bırakan eserlere imza atan sanatçılar için önemli bir icat olan BeBop Sensors Forte Wireless Gloves, kablosuz bir şekilde üç boyutlu VR deneyimi yaratıyor. Eldivenler, tutmaya ve nesneleri manipüle etmeye olanak veriyor. Rahat ve kullanışlı olan eldivenler, oyun ve dünyası için önemli gelişmeleri beraberinde getirecek.

8) Matibabu

Her yıl yüz binlerce insanı öldüren sıtma mikrobunu teşhis etmek için tıbbi bir değerlendirmeden geçilerek kan tahlili incelenmesi gerekiyor. Uganda merkezli Matibabu ise hastalığın teşhisini oldukça kolaylaştıran bir inovasyon. Hastanın parmağına yerleştirilen cihaz ışık sensörleri kullanarak sıtmaya neden olan paraziti iki dakika içinde tespit edebiliyor. Sıtma ciddi ve ölümcül olabilen bir hastalıkken erken teşhisi sağlayan bu inovasyon yüzlerce hayatın kurtarılmasını sağlayacak.

9) ForwardX CX-1 Robotics Suitcase

Bagaj taşıma deneyimini üst seviyelere taşıyan, bir çok özelliklerle donatılmış akıllı bir bavul. Sahibini takip eden tekerleklere sahip ve sensörleriyle yol üzerindeki engellerden kaçınabilen bir inovasyon. Sahibiyle arasına belirli bir mesafe girerse, kullanıcının akıllı bilekliğine bildirim gönderebiliyor hatta alarm özelliğiyle hırsızlıkları önleme sistemi bile var.

10) Gravity Blanket

Kickstarter’da 5 milyon dolarlık bir fona sahip olan Gravity Blanket, anksiyete azaltmaya yardımcı olan bir battaniye. Gravity Blanket, sinir sistemindeki önemli noktalara hafif baskı uygulayarak rahatlık ve sakinlik veriyor. Kış günlerinde, sıcak kahvenizle birlikte dingin bir akşam için üzerinize örteceğiniz bir icat.
Sen de “İnovasyon hayatımın vazgeçilmezi” diyorsan burada senin için harika bir fırsat var. ?

TEB Açık İnovasyon Yarışması yeni yılda yeni maceralara atılmak isteyen inovasyon tutkunlarını icat çıkarmaya davet ediyor.

Harika ödüller ve yepyeni fırsatlar sunan TEB Açık İnovasyon Yarışması – İcat Çıkar hakkında detaylı bilgiye buradan⇗ ulaşabilirsiniz.

Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/