Facebook Reklamları Düşüşte mi, Yükselişte mi?

Digital Kafalar

Digital Kafalar

Web Tasarım, SEO, Sosyal Medya ve Reklam alanlarında hizmet veren yeni nesil dijital ajans.

Cambridge Analytica
ve “Facebook’u Sil” kampanyası Facebook reklamlarını nasıl etkiledi? Facebook reklamlarını kullanan marka sayısı arttı mı yoksa azaldı mı? Markalar için bir reklam mecrası bitti mi yoksa Facebook hala en etkili reklam alanlarından biri olmaya devam mı ediyor?

Reklamverenler Facebook’u Sildi mi?

Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’in kullanıcı verileriyle yaptığı suçu itiraf etmesinin ardından reklamverenler Facebook’un güvenilirliğini sorgulamaya başladı.
Hem bu şüphe hem de protesto amacıyla birçok marka Facebook reklam kampanyalarını durdurdu. İnternet tarayıcısı Mozilla’nın başlattığı reklam durdurma protestosuna başka markalar da katıldı. Reklam kampanyalarını durdurma kararı alan markaların yanı sıra reklamverenlerin çoğunluğu hala Facebook reklamları devam ettiriyor. 

Rekabetin Düşmesi Maliyeti Düşürecek mi?

Türkiye’de Facebook reklamlarında büyük bir protesto söz konusu değil. Markalar hala reklamlarını devam ettiriyorlar. Üstelik bu kriz ortamını avantaja dönüştürüyorlar. Büyük markaların protesto amacıyla reklamlarını durdurmasıyla rekabetin düşmesi maliyeti de düşürünce markalar bundan faydalanıyor, reklamlarından daha etkili dönüş almayı bekliyorlar. 
Kategoriler: Girişimcilik, Pazarlama

Yorumlar (0) Yorum Yap

/