Hep Bir Adım Önde Olun: Geleceğin Meslekleri İçin Sahip Olmanız Gereken 7 Yetkinlik

Philippe Dumas

Philippe Dumas

Yeni nesil iş insanı

Gelecek kavramı artık eskisi kadar uzak gelmiyor kulağa. Teknolojide bugün bizi heyecanlandıran gelişmeler birkaç yıl içinde hepimiz için ulaşılabilir oluyor. Değişim bu kadar hızlıyken iş dünyası için gereken yetkinlikler de farklılaşıyor. Bir iş pozisyonu son beş yılda bambaşka bir noktaya gelebiliyor, bu pozisyon için aranan adaylarda bambaşka yetkinlikler istenebiliyor.
Peki siz geleceğin meslekleri için yetenekli olduğunuzu düşünüyor musunuz? Cevabınız evetse bu değişime ayak uydurup sahip olmanız gereken yetkinliklere göz atalım.
1) Karmaşık Problem Çözme

Gelecek, daha önce hiç yaşamadığınız bir dünyada daha önce hiç görmediğiniz problemleri getirecek. Bu problemlere doğru çözümler sunmak için kutunun dışında düşünebilmek ve sorunu oluşturan parçaları sürekli düzenleyerek farklı bakış açıları kazandıracak zihinsel esnekliğe sahip olmanız gerekiyor. Bu beceri oldukça geliştirilebilir ve çokça pratik istiyor. Çözdüğünüz problemler arttıkça, beyninizin esnekliği de o kadar artar!
2) Eleştirel Düşünme

Teknolojinin geldiği noktada sürekli olan işlerin büyük bir çoğunluğu otomatize edilmiş durumda. Fakat robotlar ve makineler otomatikleşen bu bir takım işlerin geliştirilmesi üzerine eleştirel düşünemiyor. Bu noktada eleştirel düşünme yetkinliğini geliştirmiş iyi beyinlere ihtiyaç duyulacak. Eleştirel düşünme konusunda başarılı bir seviyeye gelmek için de sürekli olarak çeşitli durumları analiz etmeniz, birden fazla çözümü düşünmeniz ve anında mantık ve muhakeme yoluyla kararlar almanız gerekiyor.


3) Disiplinlerarası Bilgi

Gelecekteki kariyeriniz, gelecekteki sorunlara yaratıcı çözümler bulmak için birçok farklı alanda bilgi sahibi olmanızı ve alanlardan bilgi almanızı gerektirecek. Düşünüldüğü kadar kazanılması zor bir yetkinlik değildir. Herhangi bir şey ve sizi ilgilendiren her şey hakkında mümkün olduğunca çok okuyarak başlayın.
4) Yüksek Adaptasyon Kabiliyeti

Karmaşık ve belirsiz bir dünyada yaşıyoruz. Dolayısıyla, birinin stratejisini uyarlayabilmek ve yeniden tanımlayabilmek önemli. Richard Paul & Dillion Beach “Eleştirel Düşünme: Öğrencileri Hızla Değişen Bir Dünyaya Nasıl Hazırlarsınız?” adlı kitaplarında eğitim ve iş zihniyetimizin geleneksel olarak rutin ve sabit bir prosedür için nasıl tasarlandığını anlatıyorlar: “Bir kez nasıl bir şeyin yapılacağını öğrendik ve tekrar tekrar yaptık. Öğrenmek bir şeyin alışkanlık haline gelmesi demekti. Ama sürekli tekrar öğrenmeyi öğrenmek nedir? Sürekli yeniden öğrenme konusunda rahat olmak?” İşte buna “Adaptasyon” deniyor. Değişen dünyaya karşı çevik ve adaptasyonu yüksek bireyler olmamız gerekiyor


5) Yaratıcılık

Her ne kadar tartışmalı olsa da robotların yerimizi alacağı tartışmaları gün geçtikçe artıyor. Burada şöyle bir gerçekten bahsetmek gerekiyor: ne kadar yaratıcı olursanız, işinizi bir robota kaptırma olasılığınız o kadar düşüktür! Robotlar problemleri hesaplamak ve teşhis etmek konusunda sizden daha iyi olsa da, orijinal içerik oluşturmakta, kutunun dışında düşünmekte veya soyut olmakta çok iyi değillerdir. Çok uzun bir süre boyunca da iyi olamayacaklar.
6) STEM & SMAC

STEM (science, technology, engineering and mathematics) ve SMAC (social, mobile, analytics and cloud) kavramlarıyla uzmanlaşmak istediğiniz alana göre yakın temasta olun. STEM her ne kadar bugünün konuları gibi dursa da geleceğin temelini oluşturacak. SMAC ise dijital dünyayı dijital dünya yapan temelleri barındırıyor. Bu becerilere sahip olun, geliştirin ve alt dallardan birinde uzman olmak için çabalayın.


7) Merak ve Hayal Gücü

Merak, yeni bilgi edinmenin ve inovasyonun itici gücüdür. Bir çocuk gibi sürekli meraklı olmayı başarmak, yeni bilgiye sahip olmanın en keyifli ve verimli yoludur. Merak bilgiyi, bilgi ise öngörüleri tetikler. İşinizdeki atılımları öngörmek ve atılan adımlarla birlikte anlam kazanan süreçleri yürütmek de güçlü bir hayal gücü gerektirir. Albert Einstein’ın sözü burada akıllara geliyor: “Hayal gücü bilgiden daha önemlidir”.
Tüm bu anlatılar ışığında merak ve hayal gücü de geleceği inşa edenlerin olmazsa olmazları olacak. Geleceği hayal edebilenler yaratacak!

This post is also available in: English

Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/