İş Hayatına Taze Bir Başlangıç İçin Cesaret Arayanları Harekete Geçirecek 6 İpucu

Arçelik

Arçelik

GO Beyond Yourself

Hayatınızda her gün bir yeniliğe uyanıyorsunuz. Yeni bir macera, heyecan sizi bekliyor. Japonların sabah yataktan kalkmanızı sağlayan sebep olarak tanımladığı ikigai kelimesi gibi kariyeriniz için de ayağa kalkmanızı sağlayacak bazı sebepleriniz vardır. Hayalleriniz, ulaşmak istediğiniz noktalar bu sebepleri oluştur. O sebeplere ulaşmak için harekete geçecek gücü kendinizde bulamıyorsanız veya endişeleriniz varsa size bazı ipuçları vereceğiz.

1) Nasıl başlarsa başlasın nasıl sürdürdüğünüz önemlidir.

Kariyer, uzun bir maratondur. Bu yolda önemli olan nasıl başladığınızdan çok nasıl devam ettiğinizdir. Geçmişte sizi umutsuzluğa düşürecek iş deneyimleri yaşamış olabilirsiniz fakat her başlangıç yeni insanları, yeni başarıları ve yeni fırsatları beraberinde getirir. Dolayısıyla taze başlangıçların gücüne inanın ve bu maratonda varmak istediğiniz noktaya ulaşmak için yol almaya devam edin.

2) Değişimin durduğunu hissettiğinizde başarı sizden uzaklaşır.

Değişim, ilerlemenin kanıtıdır. Aynı işleri, aynı şekilde yapmaya başladığınızda işler monoton bir düzene girer. Bu durum, motivasyonunuzu ve dolayısıyla performansınızı olumsuz şekilde etkiler ve canınızı sıkmaya başlar. Sizi zorlayan sorumluluklar ve görevler sizi geliştiren gerçek işlerdir. Başarı yolunda değişimden değil, değişimin duraklamasından korkun ve taze başlangıçlar için harekete geçin.

3) Konfor alanınızda kalmak size hiçbir fayda sağlamayacak.

Başarılı insanlar, konfor alanlarından ayrılmayı başararak hedeflerine ulaşırlar. Konfor alanınız, size huzur veren rahat bir bölgedir. Konforlu alan, dışarıdan yardım alamayacağınız ve gitgide güçsüzleşeceğiniz kabuğunuzdur. Burası, sınırları zorlayabilmeniz için uzaklaşmanız gereken bir alandır. Taze bir başlangıç için bu alandan dışarıya ilk adımı atmak zorundasınız.

4) Kendinizi tanıyın, doğru insanlara ulaşıp sorular sorun ve çokça araştırma yapın.

Yeteneklerinizi ve potansiyelinizi bilerek yola çıkmanız önünüze çıkan engelleri çok daha kolay bir şekilde aşmanızı kolaylaştırır. Sizinle aynı yolda olan ama yolculuğu sizden önce başlamış kişilere sorular sorun. Size yardım etmekten çekinmeyeceklerdir. Hem kendinizin hem de yapmak istediğiniz işin artılarını ve eksilerini araştırın. Değerlendirmeniz sonucunda kendinizi daha fazla motive olmuş hissedeceksiniz!

5) Cesur olun, adım atın ve pozitif kalın.

Yeni başlangıçlar yapmak üzereyken umutsuzluğa kapılabilirsiniz. İçinizde heyecanlı fakat bir yandan da kaygılı birtakım duygular hissedebilirsiniz. Bu süreci olabildiğince pozitif kalarak atlatmaya çalışın. Değişimin olumlu sonuçlarına odaklanın. Burada aslında bir parça da cesur olmak gerekiyor. Cesur olup her türlü durumda küçük de olsa bir adım atmayı başarmak gerekiyor.

6) Gelişime devam edin fakat hiçbir zaman tam olarak hazır olmayı beklemeyin.

Bugün başarılarıyla kendilerinden söz ettiren o insanlar hiçbir şey için beklemedler; ne yapacaklarını bilmeden başladılar. Bazı soruların cevaplarını bu yolculukta bulmayı umdular. Doğru şeyi yaptılar. Yeni ve taze bir başlangıç için hazır hissetmeyi beklemeyin çünkü bu hiçbir zaman olmayacak. Gelişime devam edin fakat bunu yaparken yola çıkmış olun!
Şimdi bir adım atabilirsin. ?

Türkiye’nin lider markası Arçelik’in Fresh Start Staj Programı⇗ kariyerine taze ve sağlam bir başlangıç yapman için muhteşem bir fırsat!

Ayrıntılı bilgiye ve başvuru sayfasına buradan⇗ ulaşabilirsin.

Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/