Hiçbir Şey İçin Geç Olmadığını Kanıtlayan 66 Yaşındaki Paul Tasner’den 5 Dakikada Girişimcilik

Edanaz Aksoy

Edanaz Aksoy

Editör - Bilgi Hukuk

“Kendini keşfetmek için asla geç kalmış sayılmazsın.”

Konuşmasına bu cümleyi söyleyerek başlıyor Paul Tasner. 40 yıllık yoğun bir çalışma hayatından sonra emeklilik hayalleri kurmak yerine kendini yeniden keşfeden ve bu keşfin sonunda ise bir şeyleri değiştirebileceğine inanan kişiden bahsediyoruz.
2008 yılında PulpWorks adında bir girişimcilik projesi başlatan Tasner amacının kısaca “dünyayı daha iyi bir hale getirmek” olduğunu dile getiriyor. Asıl mesleği Endüstri mühendisi olan Paul yaklaşık 40 yıl boyunca çeşitli sektörlerde çalışmış. Uzun zaman ambalaj ve imalat sektörünün içinde bulunmuş. Bu çalışma alanı çevre konusunda onu araştırmalara itmiş. Tam da bu noktada Paul çevre ile ilgili endişelerinin başladığına dikkat çekiyor.

“Asıl amacım bağımlısı olduğumuz tek kullanımlık toksit plastik ambalajlar yerine; kağıt, tarım ürünleri hatta tekstil gibi atıklardan doğada çözünebilen ambalajların tasarımına ve imalatına yönelik kendi işimi kurmak. Buna temiz teknoloji deniliyor, ve bu bana çok mantıklı geldi. Çevremizi, nehirlerimizi, okyanuslarımızı kirleten torunlarım ve torunlarımız gibi gelecek nesillere her yıl terk edilen milyarlarca kilo ağırlığındaki tek kullanımlık plastik ambalajları azaltmaya yardım edecek bir girişim kurmak.”

PulpWorks, Paul’un tam dediği amaçlar çerçevesinde kuruluyor. Çevresel ve ticari getirileri en üst düzeye çıkarmak ve bunu kurumsal bir yapı altında başarmak için oluşturuluyor. Dikkat çeken diğer bir gerçek ise Paul bu girişimi oluştururken kimseyi örnek almadığını dile getiriyor.

“Şu an hayatımın en anlamlı ve en ödüllendirici işini yapıyorum. Size bütün yaşlar için uygun girişimci kaynaklarının olduğunu söyleyebilirim… örnek aldığım biri hiç olmadı, hiç. Özellikle Silikon Vadisini…”


Kendisiyle baş başa kalan Paul girişimin bireysel ancak hizmetin evrensel olması gerektiğine inanıyor. Altını çizdiği asıl düşünce ise ‘herkesin yapabileceği’ ve bu yüzden sesini yaş sınırı olmadan bir çok kişiye duyurmak istiyor. 

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Yaşınızın Hiçbir Zaman Engel Olmadığını Gösteren 2 Başarılı Ted Konuşmacısı⇗

1 Sene Ömür Biçildi, Ölümsüz Oldu: 40 Yaşından Sonra 6 Roman Yazan Anthony Burgess’in Başarı Hikayesi⇗

30 Yaşındaki Halimden 20 Yaşındaki Halime Öğütler⇗

Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/