Müşteri İlişkilerinde 5 Hayat Kurtarıcı Bilgi

 Çoğu insan konuştukları hızda dinlenmekten hoşlanır; bu nedenle konuşma kalıplarınızı mümkün olduğunca müşterinizinkine uydurmaya çalışın.Bunun bazı istisnaları ise aşağıda yer alıyor.
1.Müşteri ”kontrolünü kaybettiğinde” ve bağırarak hareket etmeye başladığında, manzaraya öfke dahil olduğu zaman sesinizi alçaltın ve konuşma hızınızı düşürün.
2.Müşteri kaba ya da küfürlü bir dil kullanmaya başladığında, temiz ve profesyonel bir dil kullanın.Müşterinin sizi kendinden daha yüksek bir standartla değerlendirmesi çok büyük ihtimaldir.Dürüstlük ve ahlaklı, ağırbaşlılık ne kadar yüksek seviyede olursa güven ve saygı seviyesi o kadar yükselir.Güven ve saygı seviyesi ne kadar yükselirse satış yapma şansınız o kadar artar.
3.Müşterinin her kelimesini duyabilmek için kulak kesilmenizi gerektirecek kadar alçak sesle konuşuyorsa, sesinizin duyulduğundan emin olduğunuz makul bir seviyede tutun.Müşteri, sizin onu duymak için zorladığınız kadar zorlanmayacaktır.
4.Müşteri ızdırap verici derecede yavaş ya da inanılmaz hızlı konuşuyorsa ve onu taklit etmeniz dikkatinizin dağıldığını açık edecekse, müşterinin konuşma biçimi doğrultusunda biraz ayarlama yapmalısınız.
5.Son olarak aksanlı konuşmaları, gramer hatalarını, argoyu ya da konuşma kusurlarını asla taklit etmeyin!
Kaynakça: Zig Ziglar, Selling 101.
Kategoriler: Girişimcilik, Pazarlama

Yorumlar (0) Yorum Yap

/