Bloglar İle Siteye Trafik Çekmenin 5 Yolu

Hepimiz biliyoruz ki sosyal medya platformu içinde yer alan blogların önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Peki okuyuculara bilgi akışı sağlayan ve asıl gayesi “paylaşmak” olan blog ile ücretsiz nasıl trafik sağlarız? Bu sorunun cevabı için yazının devamını dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.   

Öncelikle işe blog açmakla başlayalım. Eğer markanızın henüz bir blogu yoksa hiç vakit kaybetmeden kurumsal bir blog sitesi oluşturulmalı. Bir pazarlama ağı olarak görülen bloglar ile siteye elbette ki hemen trafik akışı beklenemez bu nedenle bu eşsiz platform doğru biçimde kullanılmalıdır. Etkin bir trafik kaynağı olan bloglar, doğru kullanıldığı zaman markanızın bilinirliği daha da artmış olup müşterilerden geri dönüş almanız olasıdır. 

Markalar, web sitelerine trafik sağlamak için SEM (Search Engine Marketing) ve SEO(Search Engine Optimization ) hakkında güçlü çalışmalar yaparlar. Bu iki oluşum dışında bloglarda artık web sitesine trafik sağlamada önemli bir rol oynamaktadır. 

Blog ile web siteye trafik sağlama aşamaları:

1)İçeriklerinize önem verin: Web sitemizin daha çok trafik almasını istiyorsak öncelikle içeriğe önem vermemiz gerekir. Bill Gates’in “content is king” yani “içerik kraldır” sözü içeriğin ne kadar önemli olduğunu vurguluyor. Bunun farkında olan birçok site zaten içeriklerini kaliteli ve güncel tutarak aramalarda üst sıralara çıkarlar. Tabi burada bahsettiğimiz kopya içerikler değildir. Evet, belki kopya içeriklerle içerik sayınız artabilir ama trafik sağlama konusunda herhangi bir getirisi olmayacaktır. Ayrıca kopya içerikleriniz SEO alanında negatif geri dönüş sağlamış olur.

Blog yazılarınızın tıklanma oranları SEO başarınızı doğrudan etkileyen bir durumdur aslında. Bu yüzden hedef kitlemize uygun,kaliteli,güncel ve dikkat çeken içeriklere yer verilmeli ki tıklama artsın ve arama motorlarında ki sıralamanız yükselsin. Zaten Arama motorları da, internet trafiğini güncel, hedef kitlemize uygun,kaliteli ve dikkat çeken içeriklere yer veren bloglara yönlendirmektedir. Bu yüzden copy-paste olmayan içeriklerle blog başarınızı artırabilir, sitenize trafik sağlayabilirsiniz.

2)Web sitenizi düzenleyin: Blog sayfalarınızdan web sitenize trafik sağlamak istiyorsanız, siteniz üzerinde ciddi bir çalışma yapmalısınız. Hazırlamış olduğunuz kampanyalar için linkler vermeli ve site üzerinde “Landing Page”(Varış sayfalarınızı) düzenlemelisiniz. Çünkü iyi bir web sitesi ,bloglardan yönlendirdiğiniz ziyaretçileri, potansiyel müşteriye çevirirken; kötü bir web sitesi ise ziyaretçilerinizi kaçıracaktır.

3)Ziyaretçileriniz ile iletişim halinde olun: Blogunuzda sürekli ziyaretçilerle etkileşim halinde de bulunmalısınız. Geri bildirimlerine yanıt vererek onları hem bilgilendirebilir hem de site üzerine yönlendirip trafik sağlayabilirsiniz.

4)Farklı sosyal medya platformlarında paylaşın: Blog sitenizi mutlaka ama mutlaka facebook, twitter, google plus gibi sosyal medya sayfalarınızda paylaşmalısınız.


5)Harekete geçirici mesajlara yer verin:
Markanızın blogunu takip eden potansiyel müşterilerinizi harekete geçirmek için call to action yaratacak kelime, cümle ya da linklerle onları direk siteye yönlendirebilirsiniz.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/