Vazelin: Faydaları Saymakla Bitmeyen Krem

Faydaları saymakla bitmeyen, temizlik, sağlık ve cilt, ayak, saç bakımı gibi bir çok farklı alanda kullanılan vazelin nemlendirici jelin ortaya çıkış hikayesini ve faydalarını inceleyelim.

vazelin tarihi

İngiliz kimyager Robert A. Chesebrough, 1859 yılında Pennsylvania’da petrolün yan ürünlerini keşfetmeye çıkmışken petrol sondajı esnasında doğal bir şekilde ortaya çıkan bir ürün farkeder. Bu ürünün gözle görülecek bir şekilde cildi onarma etkisine sahip olduğunu farkeder ve belki de Kuzey Amerika’daki cilt kuruluğuna bu ürünle çözüm bulabileceğini düşünür. 

1865 yılına gelindiğinde ise İngiliz kimyager artık petrolden nemlendirici jel yapabilmenin patentini alma derecesine gelmiştir. 10 yıldan fazla bir süre bulduğu bu ürünü saflaştırmak için kullanan Chesebrough,  1870 yılında ‘’vazelin petrol jeli’’ni piyasaya sunar.

Chesebrough, bu ürünü 1872 yılında ‘’vaseline’’ ismiyle kayıtlara geçirmiştir. Kelimenin Almanca su (wasser) ile Yunanca yağ (olean) kelimelerinin birleşmesiyle oluştuğu tahmin edilmektedir.

Chesebroug at arabasına yüklediği numuneleri bütün New York’ta ücretsiz olarak dağıtır. 6 ay içinde 12 satış kanalı kurmuş, iki yıl içerisinde de ürün artık dakikada 1 kutu olacak şekilde satılmaya başlamıştır.

1883 yılında gelindiğinde ise dönemin İngiltere Kraliçesi Victoria, Chesebroug’a kraliyet ailesinin verdiği en yüksek onur olan kraliyet nişanını takdim etmekle kalmamış, kuruyan cildini vazelinle onardığını söyleyerek teşekkür etmiştir.

Vazelinle tanışan insanlar bu jeli akla gelecek her alanda kullanmaya başladılar: yaralar ve çürüklerin tedavisinde, mobilyalardan leke çıkarmakta, deri kıyafetleri onarmakta, kedi tüylerinin dökülmesini önlemekte ve hatta tahta yüzeyleri cilalamakta.

İnsanlar vazelinin bu kadar çok farklı kullanım alanlarını keşfettikten sonra jel Amerika’daki bütün eczanelerde bulunur hale gelmiştir. Soğuk hava şartlarında çalışan insanlar kurumuş ve çatlamış ciltlerini onarmak için kullanmış ve oldukça faydasını görmüştür. Ürünün bu kadar hızlı satmasının ve başarılı olmasının ardından ABD’de taklit vazelinler ortaya çıkmaya başlamıştır. Müşterilerinin en doğal ve gerçek vazelini kullandığından emin olmak isteyen Chesebrough, orijinal vazelinin ayırt edilmesi için Mavi Damga’yı belirleyici işaret olarak kullanmaya başlamıştır. Mavi damga, bugün bile Vazelin ürünlerinde kullanılmaktadır.

Chesebrough, bu kullanım alanlarından farklı olarak da vazelini insanın sağlıklı yaşamında vazgeçilmez bir parça olarak görüyor ve her gün bir kaşık vazelin yenmesi gerektiğini savunuyordu. Kendisi de 96 yaşında ölene kadar her sabah bir kaşık vazelin yemeyi ihmal etmedi.


Vazelinin İçeriğinde Neler Bulunmaktadır?

vazelin

Vazeline ilk olarak petrol jeli denmiştir çünkü içinde ham petrol bulunmaktadır. Yoğun kıvamını borçlu olduğu balmumu, kremin eritildiği zamanlarda da özelliklerini korumasını sağlamaktadır. Eriyen krem gözenekleri kapatmadığı için daha iyi sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır.

Vazelinin ciltte, saçta, kaş ve kirpiklerde parlak ve doğal bir görünüm elde ettirmesini sağlayan şey ise içerisinde bulunan mineral yağlardır. Ciltte ve kıl köklerinde kaybedilen mineralleri yağlar vazelin sayesinde yeniden kazanılır. Vazelin ihtiva ettikleri bakımından hem bir merhem hem de bir bakım kremi olarak kullanılabilmektedir.


Vazelinin Kullanıldığı Alanlar

En çok nemlendirici bakım kremi şeklinde tercih edilen vazelin, erkekler için de kadınlar içinde çatlak tedavisi kapsamında oldukça fazla rağbet görmektedir.

Vazelin, temizlik, sağlık ve güzellik gibi pek çok farklı alanda kullanıma uygun bir üründür. En fazla kozmetik alanında kullanılmakta ve özellikle kış aylarında tüm insanların yanlarından ayırmadığı biricik nemlendirici ürün olma özelliğini korumaktadır.
 

Eski eşyaların yeni görünmesi konusunda ve daha parlak eşyalar kullanabilmek için de vazelin kullanılır. Yaraların iyileşmesinde bitkisel macunlarla birlikte tedavi etmek amaçlı yaraya sürülebilir.


Vazelin Cilde, Saça ve Yüze İyi Geliyor mu?

vazelin bakımı

Vazelin cildin ve saçların daha parlak görünmesini sağlar. Tende yaşanan pek çok soruna ilaç tedavisine gerek duymadan çözüm olabilir. Çatlayıp kuruma, morarma, çürüme, kızarma gibi sorunların tedavisinde kullanılabilmektedir. Bazı cilt ve yüz maskesi karışımlarına da eklenir.

Vazelin saçların daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Hatta bit tedavisinde de kullanılabilir. Bakım kremlerinde kimyasaldan uzak duran kişiler vazelin kullanarak daha doğal ve canlı bir görünüme sahip olabilirler. Vazelinin içinde bulunan yağdan ötür yüze ve ciltteki yağlı bölgelere sürerken çok ince bir tabaka halinde sürülmelidir. Fazla kullanımı sivilceye ve geniş gözenekler oluşmasına neden olabilmektedir.


Vazelin Nasıl Kullanılmalıdır?

Birçok sorun için kullanıma uygun olan vazelinin kullanımı konusunda oldukça dikkatli olmak gerekmektedir.
Temiz bir bölgeye sürülmesi gerekmektedir ve tercihe göre öncesinde eritilebilir. Bu sayede eritilmiş kremden katı kreme kıyasla daha hızlı ve olumlu sonuçlar alınabilmektedir.


Vazelinin Faydaları Nelerdir?

İçerisinde bulunan mineraller sayesinde cilt kuruluğunu engeller.
Dirsekteki ve dizdeki cilt kararmalarını önler.
Hem kadın hem de erkekler tarafından çatlak tedavisinde ilk sırada kullanılır.
Cildin ve saçın daha canlı ve parlak görünmesini sağlar.
Bebeklerde pişik tedavisinde tercih edilir.
Eskiyen deri eşyaların ve kıyafetlerin üzerine sürülerek yeni gibi görünmesi sağlanır.
Güneş yanıklarının tedavisinde zeytinyağı ile karıştırılarak kullanılabilir.
Çatlamış dudakların eski haline dönmesini sağlar
Uykudan önce gözaltlarına sürüldüğü takdirde kırışıklıkların oluşumunu engeller.
Kaş ve kirpik bakımında gürleşmelerini ve dökülmemelerini sağlar.
Parfüm sıkılan yerin üstüne vazelin sürülerek parfümün daha kalıcı olması sağlanabilir.


Cilt Bakımı

vazelin

Kozmetik sektöründe birçok krem ve losyonun yapım aşamasında bazen hammadde olarak bile kullanılır. Cilt bakımında oldukça üst sıralarda bir yere sahip olan vazelin, cilt kuruluğuna engel olarak cildin bütün bir gün yumuşak ve nemli kalmasını sağlar.

Ciltte meydana gelen yara, yanık, çatlak gibi sorunlarda da oldukça etkilidir. Özellikle kış aylarında kurumaya ve cildin nem dengesini yitirmesine bağlı olarak meydana gelen pul pul dökülmeyi giderip cildin eski nem dengesini kazanmasını sağlar.

Masa başında çalışanlar için dirsek ve dizde masaya koymaktan meydana gelen kararmaları önler. İçerdiği minerallerden dolayı da ciltte parlak bir görünüm oluşmasını sağlar.


Ayak Bakımı

ayak bakımı

Günün tüm yorgunluğunun yükünü çeken ve kişisel hijyenimizin de en önemli parçalarından biri olan ayaklarımızın bakımında da vazelin kullanabiliriz. Ne kadar pedikür yaptırırsak yapalım ayaklarımızda istenmeyen çatlaklar ve kuruluklar yaşanmasına engel olamayabiliriz. Çatlak ve nasır olan bölgeye düzenli uygulanan vazelin, bölgeyi yumuşatmakla kalmaz istenmeyen ölü derilerin de vücuttan atılmasını sağlar.
Ayak bakımının her anlamda bizim için önem arz ettiği ortadayken vazelini de yanımızdan ayırmamalıyız.


Dudak Koruyucu
dudak bakımı

Dudaklarımız yapısı gereği dış etkenlerden oldukça çabuk etkilenmektedir. Soğuk havalarda cildimizde en hızlı ve kolay kuruyup çatlayan bölge dudaklarımızdır. Bu dudak çatlamalarının önüne geçmek için vazelin kullanabiliriz. İçerisindeki yoğun yağ ve mineral oranı dudakların gün boyu nemli kalmasını sağlar.

Makyaj yapan biriyseniz rujunuzu kullanmadan önce vazelin ile dudaklarınıza nem kattığınızda hem dudaklarınıza gerekli nemi sağlamış olur hem de rujun kalıcılığını aynı parfümde olduğu gibi arttırmış olursunuz.
Dudak bakımında da oldukça önemli olan vazelini özellikle kış aylarında çantanızdan ayırmamanızı tavsiye ederiz.


Kirpikler
vazelin bakımı

Makyaj yapmayı sevenler burası en çok sizi ilgilendiriyor. Her gün yapılan makyajlar veya başka sebeplere bağlı olarak kirpiklerde dökülme problemi ile karşı karşıya kalıyor olabilirsiniz. Bu dökülmeyi engellemek için vazelinden destek alabileceğinizi biliyor muydunuz?

Takma kirpik kullanıyorsanız da kirpiği çıkarma anında vazelin kullanabilirsiniz. Yüksek oranda içerdiği yağdan ötürü kirpiğin kolaylıkla çıkmasını sağlayacaktır.
Hem makyaj yapmıyorum hem de takma kirpik kullanamam diyorsan da yine vazelini kullanarak kirpiklerinin doğal bir şekilde dolgun ve uzun görünmelerini sağlayabilirsin.


Kaşlar

kas bakimi

Çok merak edilenlerden biri de vazelinin kaş çıkarıp çıkarmadığı üzerine. İçindeki yüksek oranda bulunan mineraller sayesinde kaşları gürleştiren vazelin aynı zamanda onları besleyerek dökülmelerine engel olur ve kaşlara canlılık kazandırır. Kaş dökülmesi problemi yaşıyorsanız akşam yatmadan önce kaşlarınıza vazelin bakımı uygulayabilirsiniz. Her uygulamada olduğu gibi burada da hızlı sonuç elde edebilmek için düzenli kullanımı unutmayın.


El ve Tırnaklar

eller

El ve tırnak bakımı birçoğumuz için kırmızı bir çizgidir. Ellerimizin bakımsız görünmesinden ve tırnak kırılmalarından mustarip olduğumuz zamanlarda vazeline başvurabiliriz. Tırnak etlerini yumuşatıp manikür yapılmış gibi bir görünüm sağlayan vazelin aynı zamanda kurumuş ve çatlamış elleri de onarmaktadır.
İçerisinde bulunan mineraller sayesinde tırnakları besleyip nemlendirerek kırılmalarını da önleyebiliyor. El ve tırnak bakımı için vazelin tahmin ettiğinizden da faydalı bir ürünmüş değil mi?


Bebek Bakımı

bebek bakımı

Bebeklerde bir numaralı problem olan pişik ve kızarıklığa da vazelinin iyi gelebileceğini biliyor muydunuz? Bebeğin pişik ve kızarıklık gibi sorunlar yaşamaması için cilt bakımında düzenli ve ölçülü bir şekilde vazelinden destek alabilirsiniz. Bu sayede bebeğinizin cildini hem korur hem de yumuşak ve pürüzsüz olmasını da sağlarsınız.


Vazelin Fazla Kullanılırsa Ne Olur?

Vazelinin doğru kullanımında kişinin kendi cilt tipini tanıması oldukça önem arz eder. Örneğin yağlı bir cildiniz varsa vazelin de yüksek oranda yağ içerdiğinden cilt tipinize uygun olmayacaktır. Çok kullandığınız takdirde yüz bölgesinde akne ve sivilce oluşumuna neden olur.
Cilde yararı olduğu kadar doğru kullanılmadığı takdirde zararlı bir ürün olan vazelin, cilde uygulanıp güneşe çıkıldığında bazen cilt kararması da yapabilmektedir.
Hamilelerin kullanmadan evvel kendi doktorlarına danışması daha sağlıklı olacaktır.

Bebek bakımında da ölçüsüz ve dikkatsiz kullanıldığında alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir.
Çok fazla ve sık kullanılan her ürün gibi ciltteki nem dengesini bozabilir. Cildimiz için kullandığımız her bakım ürününde olması gerektiği gibi vazelinde de cilt tipimize uygun olanı seçip doğru ölçüde kullanmaya dikkat etmeliyiz.

This post is also available in: English

Kategoriler: Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/