Türk Girişimci İhtiyacı Gerçeğe Dönüştürdü, Isıtmalı Mont İcat Etti

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

Cengiz Kılıç, içimizden birisi. Çok üşüyor olması ise onu bizlerden ayırmaya itecek bir sebep doğurdu. Bu sebep onu “Isıtmalı Mont” icat etmeye itti!

37 yaşındaki Cengiz Kılıç, İzmir’de yaşıyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Endüstriyel Tasarım bölümünü yarıda bırakmak zorunda kaldı. Fakat içindeki girişimci ruhu ile bilgisini yıllar sonra bir araya getirerek aslında hepimizin soğuk kış aylarında hayalini kurduğu ısıtmalı montu gerçeğe dönüştürdü.

Patentini aldığı monta 11 ülkeden teklif geldi. Başarısı bir tesadüf değildi. Çünkü tam 7 ay bu fikri nasıl gerçekleştirebileceğini düşünüp üzerinde çalıştı. Ve tam 2 ay önce de fikrini hayata geçirdi.

Cengiz Kılıç’ ın montla başladığı serüveni ısıtmalı yelek ve ceket üretimi ile devam ediyor. Bu özel kıyafetler 40 ile 55 dereceye kadar ısınabiliyor. Çalışma sistemi ise oldukça basit. Montta bulunan 224 gramlık batarya ile montun cebindeki kabloyu birleştirip üzerindeki düğmeye bastığımız an, ısınmaya da başlıyoruz.

Cengiz Kılıç, bu montlar ile kutuplara kadar gidilebileceğini söylüyor. Çünkü montlar 10 dakika içinde istenilen sıcaklığa ulaşıyor ve bu sıcaklığı tam 3,5 saat boyunca da muhafaza ediyor.

Bataryası ile şarj sistemi ile çalışan montların içerisinde altı adet ısıtma pedi bulunuyor. Bu pedlerin ikisi göğüs, ikisi böbrek ve diğer ikisi de sırt bölgesinde konumlanmış.
Isıtmalı montları pek çok alana yaymak istiyor Cengiz Kılıç. Özellikle de askerler için “ısıtmalı kamuflaj” yapmak isteklerinden sadece biri. Montların daha çok soğuk bölgelerde rağbet göreceğine de inandığını söylemeden geçemiyor. Ve ekliyor:

“ Dünyanın çeşitli yerlerinde bizimkinden farklı olarak ısıtmalı kıyafetler olsa da yaptığım ısıtmalı kot ceket dünyada ilk ve tek. Amacımız markalaşıp inovasyon yaratabilmek.”

Yorumlar (0) Yorum Yap

/