Sosyoloji Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

Tercih 2021

Tercih 2021

Tercih Yapacak Adaylar İçin Faydalı, Bilgilendirici ve İlham Dolu İçerikler

Sosyoloji Bölümü , yurt dışı fırsatları, geleceği, iş olanakları, mezunları, uzmanlık alanları, zorlukları ve daha birçok şeyi hakkındaki en önemli sorular, Bilgi Üniversitesi Sosyoloji bölümü öğrencisi Dicle Temiz tarafından cevaplandı.
Sosyoloji Bölümü

Sosyoloji Bölümü nedir?

Halk arasında toplum bilimi olarak da bilinen sosyoloji bölümü; farklı kültürleri, kültürler arası ilişkileri ve topluma dair her şeyi inceleyen bir bilim dalıdır. Alışılagelmişten farklı yaşam biçimlerinin de var olduğunu göstererek farklı kültürleri anlamaya çalışır.

Kimler bu bölümde başarılı olabilir?

Sorgulamayı, araştırmayı seven ve farklılıklara hoşgörüyle yaklaşabilen insanlar sosyoloji alanımda başarılı olabilir.


Sosyoloji bölümü mezunları ne iş yapar?

Sosyoloji mezunları, toplumla ve insanla ilgili her alanda çalışabilir.
Bölümde hangi dersler verilir?

Toplumsal cinsiyet, kentleşme, küreselleşme, sosyal ve kültürel antropoloji, kültür sosyolojisi, çağdaş Türk toplumunda değişim


Bölümün zorlukları nelerdir?

Kültür ve toplum yaşayan canlı mekanizmalardır. Bu da sosyoloji alanında hiç bir zaman bir bitiş noktası olmaması anlamına gelir. Ayrıca yaşama dair her alanın incelenmesi, kişinin kendini sürekli geliştirmesini gerekli kılar.

Bölümün iş ve staj olanakları nasıldır?

Hemen her belediye bünyesinde sosyolog çalıştırmaktadır. Bu da isteyen sosyoloji öğrencilerinin staj imkanını arttırır. Bunun yanı sıra tüm sivil toplum kuruluşlarında da staj yapabilir ya da mezun olduktan sonra çalışabilinir. Son olarak da şirketlerde insan kaynakları departmanında da rahatlıkla iş imkanı bulunabilmektedir.
Sosyoloji Bölümünün geleceği nedir?

Yaşanılan kültürün değeri günden güne arttığı için sosyolojinin önemi son zamanlarda daha çok anlaşılmıştır. Tüm ülkelerde bir çok şirket, içinde bulunduğu toplumu anlayarak hareket etmektedir. Bu da sosyolojinin gelecekteki değerini arttırmaktadır.


Sosyoloji Bölümü yeni mezunları ne kadar maaş alır?

Yeni mezunlar çalıştıkları alana göre asgari ücret – 3000 gibi bir fiyat aralığında çalışmaya başlayabilirler

Bölümün ya da sektörün yurt dışı imkanları nasıl?

Toplum ve kültürleri inceleyen bir alan olduğu için dünyanın her yerinde araştırma yapılabilir ya da bu alanla ilgili bir işte çalışılabilir,. Her üniversitede olan bir alan olmasından dolayı da isteyen herkes eğitimini yurt dışında alabilir ve çalışabilir.

Sosyoloji mezunları hangi alanlarda uzmanlaşabilir?

Sivil toplum kuruluşlarında, şirketlerde insan kaynakları departmanlarında, belediyelerde sosyolog olarak ve akademisyen olarak uzmanlaşılabilir.

Sizin için oluşturduğumuz tercih robotuna buradan ulaşabilirsiniz.


Psikoloji bölümü hakkında da detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz, Psikoloji Bölümü Nedir? Mezunları Ne İş Yapar? adlı içeriğe buradan⇗ ulaşabilirsiniz

This post is also available in: English

Kategoriler: Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/