Durmayın, Risk Alın : Girişimciliğin Geri Dönüşü

Yeni araştırmalar, kendi işinizi kurmanın düşündüğünüz kadar riskli finansal bir girişim olmadığını gösteriyor.

California Üniversitesi, Berkeley’s Haas İşletme Okulu’nda yapılan bir araştırmaya göre, işletmeleri başarısız olan girişimciler ( istatistiklere göre olma ihtimali yüksek ) ücretli işgücüne geri dönebilir ve kazançlarını kısa sürede düzeltebilirler.

Araştırma, girişimci olmanın birçok kişi için kaybetmeme ile sonuçlandığını ortaya koydu. Başarısız girişimciler maaşlı bir pozisyona döndüklerinde ömürlük kazançlar elde ederken, kalan girişimciler, kendi başına devam edemeyen akranlarından ciddi ölçüde daha fazla kazanırlar.

Çalışmanın yazarı ve Haas İş Okulu’nun yardımcı profesörü olan Gustavo Manso, “Sözde girişimciler, başaramama ihtimallerinin yüksek olduğunu ve hayatlarının sonuna kadar kazançlarını bu uğurda harcayacaklarını düşünebiliyorlar, fakat bu doğru değil.” diyor. “İşletme batsa bile, girişimciler bunu kısa sürede maaşlı işgücüne dönüştürebilecekleri için o derece acı çekmezler.”

Manso bu çalışma için, yenilikçi işletme kurucularından, restoran sahibi gibi küçük işletme sahiplerine kadar hem başarılı hem de başarısız girişimcileri 30 yıldan fazla süre inceledi. Girişimciliğin yatırım gelirlerini modellemek için 1979 – National Longitudinal Survey of Youth anketini kullandı.

1979 yılında ilk ankete katılan, 12 ila 22 yaş arağındaki 12,686 genç kadın ve erkek üzerinden verilere erişti. Anket katılımcılarıyla 1994’e kadar her yıl, devamından itibaren ise 2 yılda bir görüşüldü.

Veriler, kendi işini başlatan fakat girişimciliği iki yıldan az bir sürede terk eden kişilerin cezalandırılmadıklarını ve girişimcilik yapmaya teşebbüs etmemiş benzer bireylerle yaklaşık olarak aynı kazançları elde ettiklerini gösteriyor.

Manso araştırmasında, “Çoğu girişimci kısa sürede başarısız oluyor ve kayıplarını ücretli işgücüne çevirerek sınırlı tutabiliyor.” diyor.

Araştırmaya göre, kendi girişimcilik yolundan devam edenler, benzer karakteristikteki ücretli çalışanlara nazaran yaşam süreleri boyunca yaklaşık yüzde on daha fazla kazanç elde etmiş oluyorlar.

 “Çalışmaya göre, girişimci olmak rasyonel bir karardır ve başarısızlık düşünüldüğü kadar kötü bir şey değildir.” diyor Manso. “Hayattan beklentilerinize zarar vermez.”

Yorumlar (0) Yorum Yap

/