Dünü, Bugünü, Yarını: 5 Maddede FinTech (Finans Teknolojileri) Nedir?

İTÜ Çekirdek

İTÜ Çekirdek

İyi girişimler İTÜ Çekirdek'ten yetişir

Finans ve teknoloji kelimelerinin birleşimiyle oluşan ve ‘Financial Technologies’nin kısaltması olan FinTech, son yılların en trend kavramlarından. FinTech en temelde teknolojinin finans sektörüne dokunmasıyla finansal hizmetlerin daha kolay, daha güvenilir ve daha hızlı verilmesini amaçlayan bir inovasyon. Peki FinTech nasıl ortaya çıktı? Bugün ne durumda? Ve yarın ondan nasıl bahsediyor olacağız?

1) FinTech ne zaman ve nasıl ortaya çıktı?

Bazı kaynaklar tarafından 2015 yılı olarak gösterilse de FinTech’in 21. yüzyılda ortaya çıktığını söylemek daha doğru. FinTech, geleneksel bankacılık ve finans piyasaları işlemlerini geride bırakarak teknolojinin de gelişmesiyle birlikte ortaya çıktı. FinTech sayesinde borç alma ve verme gibi en basit finansal işlemlerin bile çok yavaş ve çok fazla prosedür içeren yapısı karşısında, hızlı ve efektif çözümler sunarak çağa ayak uyduran teknolojiler geliştirildi.

2) FinTech ve bankacılık arasındaki ilişki nedir?

FinTech, geleneksel bankacılık işlemlerinin çok ötesinde bir kavram. Bunun en bariz örneği, tüketicilerin banka şubelerinde daha fazla zaman ve çaba harcamadan yapabilecekleri tüm işlemleri, FinTech ile saniyeler içerisinde ellerindeki cihazlardan yapabiliyor olması. Eskiden hesap açmak için bankaya gidip imza atmanız gerekirken şu an tüm bu işlemleri internet üzerinden saniyeler içerisinde yapabiliyorsunuz.

3) FinTech nasıl teknolojilerle destekleniyor ve ekosistemini kimler oluşturuyor?

Makine öğrenimi (Machine Learning), davranış analizi ve veri merkezli pazarlama gibi yeni teknolojiler finansal noktada da etkili olmaya başladı. Bu teknolojilerin etrafındaki FinTech ekosistemini 4 farklı grup oluşturuyor.
♦ Bankalar ve B2B
♦ Müşteriler
♦ Küçük İşletmeler ve B2C
♦ Tüketiciler
Mobil bankacılık eğilimleri, artan bilgi, veri, internete erişim ve destekleyen teknolojiler gibi etkenler bu dört grubun tamamını eşsiz yollarla etkileşime sokuyor.

4) Bir girişim fırsatı olarak FinTech!

FinTech melek yatırımcıların da ilgisini bir hayli çekmiş durumda. Yenilikçi fikirlerin yatırım şansı bulabilmesi için olanak sağlayan melek yatırımcıların yeni gözdelerinden biri FinTech piyasası ve uygulamaları denilebilir.
Dünyada geçtiğimiz yıl FinTech alanında 22,5 milyar dolar yatırım yapıldı. Türkiye’de de melek yatırımcı ağları ve girişimciler yaptıkları yatırımlarla bu alanı canlı tutmaya çalışıyor.

5) Türkiye’deki FinTech ekosistemi

Türkiye’de e-ticaretin büyümesi ile birlikte mobil bankacılığın da giderek büyümesi ve finans teknolojilerine yapılacak olan yatırımların artması bekleniyor. Paraşüt, İyzico, Ödeal gibi yerli FinTech girişimlerinin çoğu yurt dışından yatırımcılarla görüştü, yatırımlar aldı. Büyümeye de devam ediyorlar.
Bugün büyük büyümelere ulaşmış birçok yerli FinTech girişiminin de bir zamanlar bünyesinde yer aldığı İTÜ Çekirdek, ING Bank’ın da katkılarıyla FinTech alanında girişimci olmak isteyenlere kapılarını açıyor.

Detaylı bilgi ve başvuru için: İTÜ Çekirdek

Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/