Perakendecilerin Daha Fazla Para Harcamanız İçin Başvurduğu 11 Küçük Hile

Elif Özçakmak

Elif Özçakmak

İTÜ - İşletme Mühendisliği | Editör @ceotudent

Perakendeciler, zayıf yönlerinizi ve bunlardan nasıl yararlanacaklarını iyi bilirler. Böylece ürünlerini daha hızlı tüketebilmeniz için bazı hilelere başvururlar. Alışverişe her gittiğinizde ya da internet üzerinden alışveriş yaparken, daha fazla satın almanız için sonsuz nedenlere maruz bırakılıyorsunuz.
Aşağıdaki listede, mağazaların ürünleri daha hızlı tüketmeniz ve daha fazla harcama yapmanız için uyguladıkları bazı yaratıcı ve etkileyici stratejileri görebilirsiniz.

1) Ürünlerin yerini sürekli olarak değiştirirler.

Reyonları gezmeniz, rafları taramanız ve daha fazla satın almanız için reyonların, ürünlerin yerleri değiştirilebilir.

2) Tek bir tık ile her şeyi kontrol etmenizi sağlarlar.

Fatura, gönderim bilgileri ve kredi kartı bilgilerinizi girmeniz gerekmediğinden, istediğiniz veya ihtiyacınız olan şeyleri kolayca satın alabilirsiniz. Aceleniz varsa bu iyi bir durumken, ekstra harcama yapmaya yeterli bütçeniz yoksa bu bir sorun olabilir.

3) Ücretsiz kargo imkanı sunarlar.

Ücretsiz kargo iyi bir şeymiş gibi görünse de, belirli bir miktar harcama karşılığı verilen ücretsiz kargo imkanı, ihtiyacınızdan daha fazla şeye para harcamanıza neden olur.

4) Göz damlalarının deliklerini çok büyük yaparlar.

ProPublica’nın raporuna göre, göz damlasının gözünüzden taşmasının nedeni, deliklerinin büyük olmasıdır. Şişenin yarısı ve dolayısıyla paranızın bir kısmı, boşa gitmiş olur.

5) Ücretsiz iade etmenize izin verirler.

2012’de Journal of Marketing’te yayınlanan, iki çevrimiçi perakendeciyle yapılan bir araştırmaya göre, ücretsiz iade politikalarıyla, müşteri başına ortalama harcamanın, bir perakendecide yaklaşık 620 dolar, diğerinde ise 2500 dolar arttığı gözlenmiştir.

6) “Hatırlatıcı reklamlar” ile sizi internette takip ederler.

Ocak 2018’de Google, kullanıcıların web sitelerinde ve uygulamalarda “hatırlatıcı reklamları” kapatmasına olanak tanıyan yeni bir özellik başlattı. Hatırlatıcı reklamlar, birkaç gün önce baktığınızdan beri internette sizi takip eden, ayakkabılar veya başka ürünler için yapılan reklamlardır.
Bir uyarı: Tüm hatırlatıcı reklamları otomatik olarak kapatamazsınız; The Guardian’a göre, bunları tek tek seçmelisiniz.

7) Eski telefonları yavaşlatırlar.

Apple, bunu eski telefonların kapanmaması için ne kadar güç çekebileceğini kontrol etmek için yaptıklarını söylüyor. Peki çözüm? Yenisini al.

8) Yiyin ya da yemeyin, yiyecekleri toplu olarak almanızı teşvik ederler.

Mantıksal olarak, toplu olarak yiyecek aldığımızda daha az öderiz ama çoğunlukla, aldıklarımızı hemen yemeyiz ve kalanlar, bayatlayarak çöpe gider.

9) “Duruladıktan sonra tekrarlayın” derler.

Saçınızı yıkadıktan sonra durulamanız normal. Tekrar yıkamak? Çoğunlukla zaman ve para kaybıdır. Ünlü kuaför Sarah Potempa’ya göre, genellikle bir şampuanlama yeterli olur.

10) “Sınırlı süre” teklifi yaparlar.

Ertesi gün gideceğini düşündüğümüz bir şeyi almaya daha eğilimli oluruz. Psikologlar bunu kıtlık prensibi olarak adlandırır.

11) Ücretsiz yemek örnekleri dağıtırlar.

Teknik olarak, süpermarkette tattığınız hiçbir şeyi satın almak zorunda değilsiniz. Ancak perakendeciler, bunu yapmazsanız ne kadar suçlu hissedeceğinizi bilirler. Psikolog Robert Cialdini buna “karşılıklılık kuralı” diyor: Birisi sizin için güzel bir şey yaparsa, onlar için güzel bir şey yapmaya daha meyilli olursunuz.
Kategoriler: Girişimcilik, Pazarlama

Yorumlar (0) Yorum Yap

/