İş Hayatında Karmaşa İstemeyen Liderlerin Cevaplaması Gereken 4 Soru

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Çoğu girişimci, özellikle de yeni olanlar, “ilham verici, işbirlikçi, hayırsever” gibi çekici sıfatlarla çevrili bir bulutun içine girerler. Bu sıfatlar, kafalarının içinde yer etse de aslında tam olarak ne olduğu bilinmeyen sıfatlardır. Sonuç ise: kafa karışıklığı. Bu karmaşadan kurtulmak, hatta hiç yaşamamak için ise cevaplarını düşünmeniz gereken 4 soru var.

1) Liderlik hakkında ne düşünüyorum?

Prensipler verilen sözlerden önce gelir. Liderler işe, liderliğin genel olarak ne anlama geldiğine dair düşüncelerini ortaya koyarak başlar. Bunlar çeşitli şekillerde olabilir. Örneğin: Liderler başkalarına hizmet eder; Disiplin hedef ve başarmak arasındaki köprüdür; İyi liderlerin, istedikleri için değil zorunda oldukları için bir şeyler yapan takipçileri vardır. Siz de bu soruyu kendi inançlarınıza göre cevaplandırabilirsiniz.

2) Benden ne beklemeliler?

Bilinmesi gereken en basit şey liderliğin çift yönlü bir yol olduğudur. Siz neyseniz çalışanlarınız da odur. Ayrıca, bu soruyu cevaplandırarak işlerin yolunda gitmesini sağlayan liderlik özelliklerini de ortaya çıkarabilirsiniz. Ve eğer işlerinizi bu şeffaflıkta yürütürseniz, liderler kendi sözlerinden caymaya başladıklarında meslektaşları ve çalışanları onları düzeltmeye yardımcı olabilir.

3) Ben onlardan ne bekliyorum?

Burada özellikle takım içinde beyin fırtınasının faydaları ön plana çıkıyor. Liderlerin çoğu, temel noktalar üzerinde hem fikirdir; Çalışanlarının dürüst, çalışkan, saygılı ve sorumluluk sahibi olmasını isterler. Tabii ortada oldukça farklı görüşler de yok değil. Örneğin, liderler bir problemle geldiğinde çalışanların hiçbir çözüm önermemesi uygun olur mu? Ya da, bir çalışan yardım istemeden önce ne kadar süre sorunla kendisi uğraşmalıdır?

4) İnsanlar üzerinde negatif duygular uyandıran özellikler nelerdir?

Bu son soru şirketin performansını inanılmaz seviyelerde artırmayacak olsa da günlük stresi azaltır. Başkalarını bölmek, kendini abartmak, dedikodu, mızmızlanmak… Bunlar, insanların sizin hakkınızda negatif düşünmesine yol açar ve sadece farkında olarak çalışanlarınızla beraber daha az stresli günler geçirebilirsiniz.
Kategoriler: Girişimcilik, Strateji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/