Otuzundan Önce İş Kurmak İsteyenlere 5 Küçük İpucu

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

“We Are Young” etkinliğimizde genç yaşta başarılı olmuş girişimcileri ve ilham verici hikayelerini sizlerle buluşturmuştuk. Eğer siz de bir iş kurmak istiyor ancak hala yaşınızdan çekiniyorsanız aşağıdakileri dikkate alarak yaşınızı avantaja çevirebilirsiniz.


1) Deneyimin yerine geçebilecek birçok şey olduğunu unutmayın.

Yeni işiniz için yatırımcı ararken yatırımcıların ilk olarak deneyiminize odaklandığını göreceksiniz. Bu deneyimsizlik sizin en zayıf noktanız olsa da ümitsizliğe kapılmayın. Başka yollar da var. Örneğin bir mentorla çalışarak ya da eksik olduğunuz alanda deneyimli biriyle ortak olarak ikinci el deneyim edinmek mümkün. Ayrıca yatırımcınıza  deneyimsizliğinizi telafi edecek yeteneğinizi göstererek onu ikna edebilirsiniz.

Zayıf noktalarınızı bulur ve telafi etmeye çalışırsanız bu “deneyimsizlik” sizin için bir sorun çıkarmayacaktır.


2) Güvenilir bir imaj çizmeye çalışın.

İşe başlamadan önce kişisel harcamalarınızı bir düzene sokmanız gerekiyor. Ancak bunun da öncesinde güven verici bir imaj çizmek gerekir. Güvenilir birisi olarak tanınırsanız yatırımcıları ikna etmeniz ve böylece işinize finansman sağlamanız kolaylaşacaktır. İşiniz başlangıç aşamasında kâra geçemeyebilir bu nedenle finansman sağlamak sizin için çok önemli.


3) Risk almaktan korkmayın.

Gençken alınacak riskler her zaman daha az zarar verir. Aldığınız risk sizi kötü yöne götürse bile bunu telafi etmek için daha fazla zamanınız ve coşkunuz olacaktır. Ayrıca yanlış bir tercih yaptığınızda bu, deneyimsizliğinizin ve gençlik heyecanınızın doğal bir sonucu olarak görülecektir. Daha az varlığınızın olması da size daha esnek bir iş hayatı sunar. Bu avantajları göz ardı etmeyin ve hala gençken daha fazla risk almaktan korkmayın.


4) Henüz zamanınız var, acele kararlar almayın.

Genç profesyoneller daha enerjik ve tutkuludur. Bu enerji ve tutku sizin daha üretken olmanızı ve işinizden keyif almanızı sağlar. Fakat heyecana kapılıp, düşünmeden karar vermemeye ve paranızı pervasızca harcamamaya çalışın. Ağırdan alın. Önünüzde daha koskoca bir hayat var. Bir an önce işinizde çok büyük başarılar elde etmek istediğinizin farkındayız ancak çok hevesli ve sabırsız olmak uzun vadede başarılarınızı riske atabilir.


5) Bu muhtemelen son değil.

Bu girişiminiz muhtemelen girişimcilik hayatınızın sonu olmayacaktır. Amerikada yeni kurulan işlerin yarısı 5 yıldan fazla dayanabilirken, 10 yıl ve üstüne baktığımızda bu oran üçte birine düşüyor. Ancak başarısız olsanız bile yaşınızın avantajı olarak toparlanacak çok vaktiniz var.

Başarılı ya da başarısız olmanızdan ayrı olarak fikirlerinizin değişmesi sonucuyla da vazgeçip başka alanlara yönelebilirsiniz. Ayrıca kurduğunuz işi geçiçi veya ileride sizi bir üst sıraya çıkaracak bir basamak olarak görürseniz küçük şeylerden strese girmez ve gelecek odaklı düşünerek daha rahat kararlar verebilirsiniz.

İşe başlamak için mükemmel zamanlama yoktur, unutmayın. Her yaşın kendisine göre avantajları vardır. Fikrinizin sizi harekete geçirmesine izin verin, küçük sorunların ve başarısızlıkların yolunuzu tıkamasına engel olun.

Görsel kaynak: Depositphotos

Kaynak: Entrepreneur

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/