Şahane Bir Chrome Eklentisi: Clearly

Nurullah ESENDEMİR

Nurullah ESENDEMİR

Yale University | Story Telling & Design Academy

-Chrome kullanıyor musun?
-Evet.
-O zaman bu eklentiyi seveceksin!
Bilgi çağında yaşadığımız günümüzde internet, bizim temel beslenme kaynaklarımız arasında. Artık birçok bilgiye web üzerinden erişiyoruz.
Her şey çok güzel ama internette gezinirken çıkan reklamlar, bildirimler, uyarılar, yan sekmeler, diğer bağlantılar… derken bilgiye erişip onu okumamız iyice zorlaşıyor.
Siz de internette (özellikle de bilgisayar üzerinden) makale, dergi yazısı, gazete köşe yazısı veya herhangi bir şey okuyorsanız ve yukarıdaki şikâyetlere katılıyorsanız, bu eklenti tam size göre.
Clearly, internetteki okuma deneyimimizi daha verimli kılmak için geliştirilen bir Chrome eklentisi. Yani Chrome tarayıcısı üzerinde çalışan ufacık bir program. Programın yaptığı şey, çok basit: internetteki bir sayfayı alıyor ve onu sade ve göze hoş gelen bir okuma sayfasına dönüştürüyor. Bu sayede diğer bağlantı, sayfa, reklam ve uyaranların dikkatimizi dağıtmasını engelliyor. Programın geliştiricileri, Clearly için  “Tam da ihtiyacınız olan Chrome eklentisi” diyorlar. İddialı bir söylem gibi gözükse de programı kullandıkça onlara hak vermeye başladım.
Clearly, yüklendikten sonra internette gezinirken sağ üstte, adres çubuğunun yanında bir “C” işareti belirecektir. Bu işarete tıklayarak çok daha sade, temiz ve net bir görünüme kavuşabilirsiniz. Okuma modundayken Ctrl-P’ye basarak çıktı almak da mümkün. Tekrar “C” işaretine tıklayınca sayfa, eski hâline dönüyor.
Programı daha da güzelleştiren bazı ekstra özellikler de var:
*Yaklaşık okuma süresi tahmini yapması
*Gece modu özelliği
*Yazı stillerinin ayarlanabilmesi
*Metni sizin için seslendirmesi (Türkçe için bu seçenek çok kullanışlı olmasa da İngilizce sesli okuma gayet başarılı)
Şu bağlantıdan Clearly eklentisini hızlıca yükleyip internette temiz bir okuma deneyiminin tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz.
Keyifli ve verimli okumalar…

                                                                                                                     Nurullah ESENDEMİR
Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/