6 Başarılı Kadından Motivasyon ve İlham Veren 6 TED Konuşması

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Her zaman işin en iyisinden öğrenilmesi gerektiği söylenir. Bu düşünce bir noktada doğru olsa da aynı zamanda spor, bilim ve sanat gibi iş dünyası dışındaki alanlarda harika başarıları olan kadınlardan da öğrenilecek çok şey var. Özellikle iş kadınlarının karşılaştığı birçok zorluk ile ilgili harika bilgiler sunan bu 6 etkileyici konuşmayı bir an önce bitirmek isteyeceksiniz. ☺
*Altyazı seçeneklerinden Türkçe’yi seçmeyi unutmayın!

1) Diana Nyad – Asla ve Asla Vazgeçme

5. denemesinde Küba’dan Florida’ya yüzen Diana Nyad, birçok insan daha ilk denemelerinde vazgeçerken gösterdiği kararlılığı ile ünlü. Bu konuşmasında en iç karartıcı durumlarda bile hayallerimizden vazgeçmememiz gerektiğini söylüyor. Konuşması, ayrıca, yeni şeyler denemek için hiçbir zaman çok geç olmayacağını görmemizi sağlıyor.

2) Brene Brown – Kırılganlığın Gücü

Zekamızı, uzmanlığımızı ve becerilerimizi sorgulamaya başladığımız noktada aslında ne kadar kırılgan olduğumuz gerçeği ile yüzleşiriz. New York’un en çok satan yazarlarından olan Brene Brown cesaret, empati ve kırılganlık üzerine uzun süren araştırmalar yapmış. Konuşmasında ise bu araştırmalarından yola çıkarak kırılganlığımızı nasıl mutluluğa ve yaratıcılığa dönüştüreceğimiz konusunda bizlere yol gösteriyor.

3) Amanda Palmer – Sormanın Sanatı

Özellikle kadınlar olarak, yardım istemeden istediklerimizi elde etmeye çalışmaya programlanmış gibiyiz. Ancak, gerçek şu ki, girişimci olarak tek başımıza her şeyi yapamayacağımızı öğrenmiş olmamız gerekir. Şarkıcı ve söz yazarı Amanda Palmer, yardım istendiği zaman hissedilen utanç ve suçluluk duygusu üzerine güzel bir konuşma yapıyor. Konuşmasını alışılmadık hikayelerle örneklendiren Palmer, bir noktada bize yardım istemenin sanatını öğretiyor.

4) Sarah Lewis – Neredeyse Kazanmayı Kabullenme

İş hayatında, hedeflerinize ulaşmak için katettiğiniz yol çoğu zaman hedefinize ulaşmaktan çok daha önemlidir. Çünkü sizi geliştiren şey yolda öğrendiklerinizdir. Sanat tarihçisi Sarah Lewis, küçük hataların ve küçük başarıların harika sonuçlar doğurabildiğini sanat eserleri üzerinden anlatıyor.

5) Sheryl Sandberg – Neden Çok Az Sayıda Kadın Lider Var

Facebook COO’su Sheryl Sandberg, üst seviyede görev yapan erkeklerin kadınlara oranla çok daha fazla olduğu gerçeğini gözler önüne seriyor. Konuşmasında ise üst düzey yönetici adayı kadınlar için 3 altın öneri veriyor.

6) Leila Hoteit – Bir Arap İş Kadınından Başarı Üzerine 3 Ders

Arap kadınları kariyerlerinde erkek meslektaşlarına göre çok daha fazla sorumlulukla baş ederken, Batı dünyasında yaşayan kadınlara göre kültürel olarak daha katı kurallarla karşılaşıyor. Abu Dhabi’de mühendis, savunucu ve bir anne olan Leila Hoteit, modern dünyada gelişebilmek için üç önemli dersi paylaşıyor. Konuşması, azim rekabet, öncelikler ve gelişmek hakkında çok şey öğretiyor.

This post is also available in: English

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/