Çalışırken Motive Olmanın 5 Yolu

  Yoğun zamanlarınızda motivasyonumuzu filizlendirecek, hırsımızı ateşleyecek bir harekete ihtiyacımız oluyor. Çok kolay yollarla konsantremizi artırarak bunu yapabiliriz. Sadece kendimizi tanımamız ve ne yapmamız gerektiğini fark etmemiz gerekiyor.

1.Mutlu yerinizi bulun!

  Çalışırken uzun soluklu işinizin başında kalmanızı sağlayan etkenlerden biri çalışma masanız, çalışma ortamınız. Herzberg’in kuramında da belirtildiği gibi, çalışma koşulları kişinin motive olmasına artı bir neden oluşturmazken, çalışma koşullarının kötü olması ise, işten bir doyum sağlanamamasına neden olmaktadır.

Bazılarımız doğru tabir olursa “evcil” olmayı severiz. En güzel yer evimizdeki şahsımıza ait olan masamızdır.

2 tip insandan diğeri sürekli farklı ortamlardan ilham alanlarımız. Bu ortamlara çok örnek verebiliriz hatta sürekli keşfedebiliriz yeni yerler.

Hırslanıp dur durak bilmeden çalışacağımız kütüphanelerimiz

Neredeyse her sokak başında her alışveriş merkezinde bulunan kahve dükkanları en sevdiğiniz kahvenizi alarak kedinizi motive edebilir çalışmanıza devam edebilirsiniz
 2.Müziğin enerjisine inanın!

  Bir taksiye bindiğimizde bile radyoda çalan şarkının rüzgarına takılıp ruh halimizi değiştiriyoruz. Çalışırken en önemlisi bizi toplayacak, dağıtmayacak tarzı seçmemiz. RnB, caz, rock, slow, …


 3.İnanmak…

   İster profesör olun, ister öğrenci olun hangi yaşta olursanız olun. Başarınızla övünmekten başarınızı göstermekten, sergilemekten mutlu olursunuz. Çünkü dünyanın en güzel cümlesi: “BEN yaptım, BEN kazandım.” diyebilmektir. Çalışmanız, başarıyla sonuçlandığında altına imzanızı atabileceğinizi düşünün ve başarın.

“Asla umutsuzluğa düşmeyin; ama eğer düşerseniz, umutsuzca çalışmaya devam edin.” Edmund Burke

4.Kokuların çekim gücü

   Güzel koku kişiyi canlandırıyor. Coşku, mutluluk, özgüven gibi iyi hissetme duyguları verebiliyor. Kokusunu beğenmediğimiz bir yere bir daha gitmek istemiyoruz. Hatta bundan dolayı ünlü mağazalar kendilerine ait bilinçaltına yerleşecek insanı harekete geçirecek kokularını üretiyorlar. Çalışırken tercih ettiğiniz kokuları içeren mum, parfüm… vs kullanımının faydasını görebilirsiniz. Tütsü kokusu da bir çok birey tarafından tercih edilen kokulardandır.

Uyanık zihin sağlayan kokular: Fesleğen, karabiber, kahve, lavanta, nane, biberiye
Depresyonu gideren kokular: Fesleğen, yasemin, limon, 
Cesareti yükselten kokular: Karabiber, karanfil, fenol, zencefil, soğan, kekik

Mutluluk hissi sağlayan kokular: Elma, fesleğen, bergamut, portakal
Hafızayı keskinleştiren kokular: Karanfil, biberiye, kekik 

Fiziksek enerjiyi arttıran kokular: Bergamut, karabiber, kafur, tarçın, sarımsak, 
5. Zaman sizin, yönetin!

  Bir iş, daima, bitirilmesi için kendisine ayrılan sürenin hepsini kapsayacak şekilde uzar. Parkinson yasası olarak bilinir. Eğer zamanımız var ise bir işe gereğinden fazla zaman ayırma riskimiz her zaman vardır. Bu anlamda zamanımızı yönetmemiz bize ilham verir çalışma arzumuzu artırır, kendimizi ve zamanı verimli kullanabildiğimizi fark ederiz. Gereğinden fazla zaman harcamak mükemmeliyetçiliğe iter.
Mükemmeliyetçilik de bizi fazla düşünmeye ve analiz etmeye iter. Bu da stres düzeyimizi ve harcadığımız zamanı artırır. Çoğu zamanda iyi sonuçlar üretmez. Huzursuz eder. Çalışma isteğimizi düşürür.

Kategoriler: Gelişim, Motivasyon

Yorumlar (0) Yorum Yap

/