DUAL TRANSFORMATION DERKEN?

Geleceğin işini yaratırken bugünün işini nasıl yeniden konumlandırırız?
Dual Transformation:How to Reposition Today’s Business While Creating Future?  adlı kitap bu sorunun yanıtını veriyor gelecekte var olmanın formülünün “ikili dönüşüm” den geçtiğini vurguluyor.
Kodak neden başarısız oldu? Netflix rakibini nasıl geride bıraktı? Amazon dünyanın en büyük bulut bilişim hizmetleri sağlayıcısı olmayı nasıl başardı?

Scott D. Anthony,Clark G. Gilbert ve Mark W. Johnson tarafından yazılan bu kitap, şirketlere yıkıcı yeniliklerle nasıl baş edileceğini anlatıyor.

Dünya ekonomisi son yıllarda yeni şirketlerin yükselişiyle birlikte çok sayıda geleneksel şirketin de yok oluşuna tanıklık etti. Geleneksel sektörlerde faaliyet gösteren pek çok şirket devamlılık için dönüşüm geçirmek zorunda kaldı. Ama bu keskin değişime ayak uydurmak için sadece dönüşüm değil “ikili dönüşüm” geçirmek gerekiyor.
Dual Transformation adlı kitapta işte tam da bu olay anlatılıyor. İkili dönüşüm stratejisiyle başarılı olan şirketler hatta başarısızlık hikayelerine de yer veriliyor.
Kitabın olayı Clark G. Gilbert’in Deseret Media adlı şirkette göreve gelmesiyle başlamış.
1850’lerde kurulmuş olan The Deseret News geleneksel yolu izlediği 2008-2010 döneminde çok kan kaybetmeye başlamış ve bir müddet bu kan kaybı durdurulamamış. Ta ki Harvard Üniversitesinde gazetecilik doktorası yapmış ve deneyimli Clark abimiz şirketin CEO’luğuna getirilene kadar. Yönetim kurulu yeni bir yaklaşım talep etmiş bir yandan da mevcut işi büyütmesi istenmiş. İşte şimdi ikili dönüşüm stratejisi hayata geçecekti. Sonuçları 5 yılda alınmaya başlandı, bir yandan basılı taraf büyürken dijital taraf ona eşlik etti ve 5 yılın sonunda toplam satışların yüzde 50’sini dijital taraftan elde eder hale geldi.
https://www.youtube.com/watch?v=xkiL5t6Z9Lo
Bu dönüşüme bir de matematik formülü bulmuşlar onu da şöyle açıklamışlar. İkili değişimin simgesi olarak matematikte değişimi simgeleyen deltayı kullanmışlar.

A+B+C=Δ

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/