ÇAP Yapmanın Avantajları ve Dezavantajları

NilayMeltem Yıldırım

NilayMeltem Yıldırım

Editor @ceotudent ||KEL '15 || Boun - ME

ÇAP yapmanın avantajları üzerine hazırladığımız yazımız sizi bekliyor. Üniversite öğrencileri arasında sıkça konuşulan ve kafaları kurcalayan önemli konulardan biridir “ÇAP yapmak”. “Çift anadal nedir?”, “Çift anadal nasıl yapılır?”, “ÇAP yapmak zor mu?”, “ÇAP yapmak mantıklı mı?” ve benzeri pek çok sorunun cevabı yazımızda sizi bekliyor.


Çift Anadal Programı (ÇAP) Nedir?

Bir lisans öğretim programına (birinci anadal) kayıtlı olan öğrencilerin, üniversitelerindeki başka bir bölümün/programın tüm derslerini alarak, aynı zaman dilimi içinde her iki programı da başarıyla tamamlayıp, ikinci bir dalda lisans diplomasına sahip olmalarıdır.

Üniversitesinde okuduğu bölümü yeterli görmeyip kendini başka bir alanda da geliştirmek ve bu alanda da uzmanlaşmak isteyen öğrenciler bu programa katılarak mezuniyetleri sırasında çift anadala sahip olmaktalar. Kulağa oldukça hoş gelen bir program, düşünsenize mezun oluyorsunuz ve iki farklı alanda birden çalışma imkanına sahipsiniz! Ayrıca bu yeni alan için üstüne bir 4 yıl daha okumanız gerekmedi! Peki işin iç yüzünü incelediğimizde bu konuda ne gibi zorluklar karşımıza çıkacak ya da bizi ne gibi avantajlar bekliyor? Kafanızda oluşacak tüm sorulara cevap niteliğinde bir içerikle karşınızdayız!


ÇAP Yapmanın Avantajları

 

çap yapmanın avantajları

1) Mümkün olduğunca fazla öğrenebilmek

Çift anadal programlarının öğrencilere en büyük faydası tabiî ki bilgi birikimlerini arttırmaları yönünde olacaktır. Farklı alanlarda eğitim alıp farklı bakış açıları edinme imkanına sahip olacaklardır.

Psikoloji okuyor olabilirsiniz; ama bir yandan da İngiliz Edebiyatı ilginizi çekiyor da olabilir. Bu program size ikisini aynı anda öğrenme imkanı ve bu sayede kendinizi çok yönlü geliştirebilme olağanı tanıyor.


2) İş dünyasındaki rekabette üstünlük kazanma

Çift anadal ne işe yarar sorusuna cevap olarak iş dünyasında kalifiye hale gelmek verilebilir. Çift anadal programına dahil olmak size farklı bakış açıları kazandırdığı gibi iş hayatında rakiplerinizden bir adım önde olmanızı da sağlayacaktır.

Rakiplerinize kıyasla daha donanımlı oluşunuz, farklı alanlarda uzmanlığa sahip olmanız işverenler için sizin her zaman daha değerli olmanız anlamına gelir.


3) Yenilikler ortaya koyma

Tek bir alana sınırlı kalmayıp farklı alanlara hakim olmak sizin daha kreatif olmanızı sağlar. Farklı endüstriler arasında ayrım yapabilme, onları gözlemleme imkanına sahip olma sizin yeniliklere daha açık olmanız anlamına gelecektir. Hatta anadallarınız bir biriyle çok zıt iki dal ise farklı disiplinlere hakim olmak sizin için çok daha faydalı da olabilir.


4) Daha güçlü bir iletişim ağına sahip olma

ÇAP yapmak sizin daha fazla kişiyle iletişim içinde olmanızı sağlar. En basitinden farklı iki disiplinin profesörlerini tanırsınız, bu iki alandan da öğrenci arkadaşlarınız olur. Tüm bunlar gelecekte sizin için daha güçlü bir iletişim ağı oluşmasını sağlar.

İş bulmada ve gerekli durumlarda iletişimde olacağınız, yardımını isteyeceğiniz insan sayısını arttırmış olursunuz.


ÇAP Yapmanın Dezavantajları

çap yapmanın avantajları

Her zaman olduğu gibi kulağımıza başta çok güzel gelen şeylerin de kendi içinde birçok zorluğu vardır. ÇAP yapmanın da birçok avantajının yanı sıra sizleri zorlayacak ve göz ardı etmemeniz gereken önemli noktaları var.


1) Ders çalışma zamanınızın artması

Tahmin edebileceğiniz gibi çift anadal programına katıldığınızda iş yükünüz yaklaşık olarak iki katına çıkar. İki dalın da tüm derslerini vermeniz gerekmektedir. Bu da ders çalışmaya çok daha fazla zaman ayırmanız gerektiği anlamına gelir. Bunun yanı sıra ödevler ve projeler de iki katına çıkacaktır; tüm bunlar göze alındığında mezun olabilmek için genellikle fazladan bir ya da iki sömestra daha ihtiyacınızın olacağını söyleyebiliriz.


2) Farklı aktivitelere daha az zaman ayırma

çap

İlk maddede bahsettiğimiz üzere ders çalışmak için ayırdığınız zaman artacak ve bu da sizin ders dışı aktivitelere ayırdığınız zamanın azalmasına sebep olacaktır. Özel ilgi duyduğunuz alanlara daha az zamanınızın kalacağı gerçeğiyle yüzleşmeniz gerekir.


3) Üniversite harcamalarınızda artma

Okuduğunuz üniversiteye bağlı olarak değişiklik gösterecek olan üniversite harcamaları, yaz okulundan ders almanız veya 1-2 sömestr okulu uzatmanız sebebiyle muhtemelen artacaktır. Bunun yanı sıra ek materyaller veya alana göre ek gereksinimler de eğitim masrafınıza eklenecektir.

Böyle bir programa başlamak sizi kariyeriniz anlamında oldukça ileriye taşıyacaktır; eğer bu uğurda kendinizde yeterli enerjiyi görüyorsanız ve farklı bir alana daha ilginiz varsa vakit kaybetmeden çift anadal programına katılmalısınız!

Tabii ki bunu ancak gerekli not ortalamasına sahipseniz yapabileceğinizi de unutmayın; çünkü çoğu üniversite önkoşul olarak belirli bir not ortalamasının üstünde olmanızı istiyor.

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/