Harvard’dan “Yeni Einstein” Unvanını Alan Kadın Fizikçi: Sabrina Pasterski

Sena Topaloğlu

Sena Topaloğlu

Editör @ceotudent

Dünyanın sayılı üniversitelerinden olan Harvard Üniversitesi, günümüzün Einstein’ı olarak Sabrina Gonzalez Pasterski adındaki genç kadını gösteriyor. Henüz 23 yaşında olmasına rağmen tüm dünyada adından söz ettiren genç deha, ABD’nin en yetenekli fizikçileri arasına girmeyi başardı bile. 23 yıllık hayatına baktığımız zaman oldukça başarılı bir akademik kariyerin yanında tüm odak noktasını yaptığı işe çevirmiş bir kadın fizikçi görüyoruz.

Pasterski’nin bilim dünyası ile tanışıklığı daha da erken. Henüz 14 yaşındayken babası için tek motorlu bir uçak yaptı ve uçağın yapım sürecini de YouTube’dan yayınladı.

16 yaşına geldiğinde bu uçakla Michigan Gölü üzerinde uçtu ve kendi yaptığı uçak ile uçan en genç insan unvanını kazandı.

Yaptığı bu işler ile MIT profesörleri Allen Haggerty ve Earll Murman’ın dikkatini çekmeyi başardı ve normalin üzerinde bir potansiyeli olduğu kanıtlanmış oldu.

MIT’yi (Massachusetts Institute of Technology) üç yılda 4 üzerinden 5.0 ortalamayla (yüksek başarılı öğrencilere verilen not) bitirip ‘MIT physics orloff scholarship’ bursu verilen ilk kadın öğrenci oldu.

Bu başarısı üzerine Harvard’dan tam akademik özgürlük ile doktora teklifi sunuldu.

Doktorasına başlamak üzere olan genç fizikçi, bu hak ile hiçbir akademisyenin müdahalesi olmadan bilimsel çalışma yapma hakkına sahip oldu.

Pasterski hayatında hiç akıllı telefon kullanmadığını, hiçbir sosyal medya hesabının olmadığını, hiç sigara ve alkol tüketmediğini ve hiç duygusal bir ilişki yaşamadığını söylüyor.

Her alanda kariyerine yönelmiş olan genç fizikçi boş zamanlarında kendi sorularına cevap bulmaya çalışıyor. Bunun yanında kendi buluş ve deneylerini yayınladığı bir internet sitesi mevcut. Buradan o internet sitesine ulaşabilirsiniz.

23 yıllık yaşantısına bir çok ödül ve unvan da sığdırmış olan fizikçi, kadınların bilim alanında da ne kadar başarılı ve güçlü olduğunu bize bir kere daha göstermiş oluyor.

Gelecekte yapacağı küresel çaptaki çalışmalarıyla adından bizzat söz edilmesini umuyoruz ve hayranlıkla tebrik ediyoruz.

This post is also available in: English

Kategoriler: Başarı, Bilim, İlham

Yorumlar (0) Yorum Yap

/