Üniversiteden sonra işsiz kalmamak için mezun olmadan yapmanız gerekenler

Gittikçe artan işsiz genç nüfus oranı, içinde bulunduğumuz durumda yadsınamayacak bir gerçek. Bu oran arasında da üniversite mezunu kişilerin sayısı epey yüksek. Peki üniversiteden sonra işsiz kalmak istemiyorsanız üniversite hayatınız boyunca neler yapmalısınız? İşte size birkaç tavsiye…
Çekingen olmayın.
Yeni bir şehre, yeni ortamlara ve arkadaşlara alışmak sizin için zor olsa da üzerinizdeki çekingenliği mümkün olduğunca hızlı atmaya çalışın. Ve bu zamanları sizin için doğru ve sizi geliştirecek olan arkadaşları bulmaya harcayın. 
Öğrenci kulüplerine üye olun.
İlginizi ne çekiyorsa onunla ilgili kulübe üye olun. Böylelikle ortak ilgi alanlarınızın olduğu kişiler ile tanışır, sosyal bir öğrenci olabilirsiniz. Hem çok daha keyifli bir üniversite hayatınız olur hem de mülakatlarda kendinizden bahsedebileceğiniz mükemmel bir fırsat.
Sosyal sorumluluk projelerinde gönüllü olarak çalışın.
Unutmayın üniversitede inanılmaz çok vaktiniz var. Derslerinizden arta kalan zamanlarda gönüllü olarak çalışmalarda bulunun. Bu size hem ruhen iyi gelecek hem de mülakatlarda sizi bir adım öne geçirecektir. 
Notlarınızı yüksek tutun.
Geçsem yeter diye düşünmeyin, her ne olursa olsun notlarınızı yüksek tutun. Bu önemli bir kriter gibi gözükmese de aksine daha çalışkan ve disiplinli biri olarak görünmenizi sağlar.
Kendi fırsatlarınızı kendiniz yaratın.
Özellikle okulunuzun son yıllarında daha çok çabalayın. Sizi geliştirecek olan eğitim veya seminerlere katılın. Network edinin. Ne zaman ne olacağı ve kiminle tanışacağınız hiç belli olmaz. Kendi fırsatınızı yaratın.
İngilizce için elinizden gelenin fazlasını yapın.
Klişe ama doğru. Şirketlerin olmazsa olmazı. Belki Erasmus programı ile bu süreci daha keyifli hale getirebilirsiniz. 
Kategoriler: Başarı, Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/