Satış Hakkında Bilmeniz Gereken ve Kariyerinizi de Olumlu Etkileyecek 10 Şey

Satış, üretimin başladığı günden itibaren hayatımızda olan bir kavram. Bugüne kadar çeşitli evreler geçiren ve her an değişime açık bir alan. Teknoloji ilerledikçe satış sektöründe de oyunun kuralları yeniden yazılıyor. Yeni ipuçları yakalanıyor, teknikler ve taktikler hızla gelişiyor. Bu dinamik, satışla ilgilenen kişileri sürekli okumaya ve gündemi takip etmeye teşvik ediyor.
Satış hem günlük hayatta hem de kariyer alanında bu kadar kilit bir rol oynarken biz de sizlere satış hakkında bilmeniz gereken ve kariyerinize katkıda bulunacak 10 maddeden bahsedeceğiz.

1) Değer yaratmak için hareket edin.

Yaptığınız satışın karşı taraf için bir değer yaratmasını ve anlam ifade etmesini sağlamalısınız. Satmaya çalıştığınız ürünün veya hizmetin, karşı tarafa yeni bir şey katacağını hissettirmelisiniz. Bu yarattığınız değer sayesinde satışınıza bir duygu yükleyeceksiniz. İster B2B ister B2C iş yapın, değer yaratmanız sizin tercih edilebilir olmanız açısından önemli avantaj sağlar.

2) Kitlenizi doğru tanımlayın.

Sesleneceğiniz kitleyi belirlerken çeşitli parametrelere göre hareket etmelisiniz. Bu kitlenin tüm özelliklerini ince eleyip sık dokumak için uzun mesailer harcayabilirsiniz ama bunun size katacaklarını tahmin dahi edemezsiniz. Bu kitleye uygun taktikler izleyerek atacağınız adımlar sayesinde onlarla ilişkinize sağlam bir başlangıç yapabilirsiniz ve devamında da sadakatlarını kazanmanız daha kolay olur.

3) Çalışmanıza disiplin katın.

Birçok satış gurusuna göre disiplin, bir satışçının sahip olması gereken en önemli özelliklerden birisidir. Disiplin sayesinde daha düzenli bir programa sahip olursunuz, müşterilerinizin isteklerini tam anlamıyla yerine getirmek için uğraşırsınız ve işinizde fark yaratırsınız. Disiplininizi karşı tarafa hissettirdiğinizde işinizi daha özenli yapacağınızın izlenimini aktarmış oluyorsunuz. Telefonda görüşme gerçekleştirirken bile giyiminize özen gösterin. Fiziksel durumunuz, davranışlarınıza ve tavırlarınıza etki eder.

4) Programınız belli olmadan hareket etmeyin.

Disiplinin size katacağı bir avantaj olan program, çalışma hayatınızda en önemli şeylerden biridir. Gününüzü, bir önceki günden programlayarak gün içindeki görüşmelerinizi, çalışmalarınızı planlayabilirsiniz. Bu şekilde hem toplantılarınıza geç kalmazsanız hem de daha yüksek verimli bir gün geçirirsiniz. Satışta başarıya ulaşabilmek için öncesinde o yola giden taşları sağlam bir şekilde yerleştirmeniz gerekir.

5) Güncelliği asla yitirmeyin.

Teknoloji, ekonomi, toplum ve hayatımıza etki eden diğer her şey hareket halinde. Sürekli bir değişim ve gelişme halindeyiz Gündemden geri kaldığınız anda attığınız adımlar da yetersizleşmeye başlayacaktır. Gelişmeleri iş hayatınıza dahil etmeniz, verimliliğinizi olumlu yönde destekleyecek ve müşterilerinizin gözünde olumlu bir intiba bırakacak.

6) Akılda kalan bir deneyim yaratmak ilk amacınız olsun.

Müşterilerinize sunduğunuz hizmetin kusursuz olması yaratacağınız deneyimin ilk unsurudur. Bunun yanı sıra; müşterilerinizle kurduğunuz iletişim de tercih edilebilirliğiniz üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Akıllarda kalan bir deneyim yaratmak, yeni müşteriler kazanmak ve mevcut müşterilerinizle bağlarınızı kuvvetlendirmek için uygulanması gereken önemli bir stratejidir. Olumlu bir deneyim sonrası, memnun uğurlanan müşteri tekrar size gelecektir.

7) Gözlem yeteneğiniz üzerinde yoğunlaşın.

Bir satışçı için her an muhtemel bir satış anıdır. Öyle anlar gelir ki, bir durumu sıcak satışa dönüştürmek için bir kıvılcım çakmanız yeterlidir. Böyle zamanları kaçırmamak için çevrenizi etkili bir şekilde gözlemlemeniz gerekmektedir. Bu özelliğinizi geliştirmek için birçok yöntem bulunur. Kişileri, olayları, gündemi iyi şekilde analiz etmeniz, kendinize ve işinize yapacağınız en önemli katkılardan biri olacaktır.

8) Yönetmeyi öğrenin.

İlişki, süreç, operasyon gibi bir satışçı için önemli olan kavramları yönetmeyi bilmelisiniz. Hayati önem taşıyan bu yönetim aşamasının her anını dikkatli bir şekilde incelemelisiniz. Liderlik, satış alanında çalışmak isteyenler için olmazsa olmazlardandır. Çalışma esnasında ekibinizi doğru yönlendirebilmek adına onlarla nasıl iletişime geçeceğinizi iyi bilmeniz gerekmektedir.

9) İnandırmak yetmez, ikna etmeniz lazım.

Her gün karşımızdakileri bir şeylere inandırıyoruz. Satış anını etkileyen birçok faktör var. Duruşumuz, hitabetimiz, giyimimiz ve daha birçok etmen karşımızdakini etkiler. Tüm bu parçaları doğru bir şekilde yerine oturttuktan sonra sattığımız şeye inandığımızı göstererek karşımızdakini satışa yaklaştırabilirsiniz. İster yüz yüze ister telefondan ister internet üzerinden satış gerçekleştirin, karşınızdakini inandırmaktan öte ikna etmeniz gerekir.

10) Her zaman bir sonraki adımı düşünün.

Satış anına gelene kadar müşteriyle olan tüm süreçlerde hep bir sonraki adımınızı düşünerek hareket etmelisiniz. Kendinizi rakibinin bir sonraki hamlesini başarılı bir şekilde öngören bir satranç ustası olarak konumlandırın Etkili bir analizle gelecek hakkında isabetli tahminler yürütmeniz, performansınıza büyük bir katkıda bulunacaktır. Konu kariyeriniz olduğunda da bu düşünce tarzını benimseyerek çalışma hayatınızın hayalleriniz doğrultusunda ilerlemesini sağlayabilirsiniz.
Müşterileri odak noktasına alan ve memnuniyet üzerine yoğunlaşan markaların başarıyla yürüttüğü satış sürecini yöneten kadrolar, önemli yetkinliklere sahip uzman isimlerden oluşuyor. Satış, sonsuz bir denizdir.

Bu denizin ötesini keşfetmek ister misiniz? Günde 2,5 milyar ürününün tüm dünya genelinde kullanıldığı Unilever, geleceğin uzman isimlerinin yetiştirileceği Beyond Sales⇗ simülasyonunu sunar!

Gerçek zamanlı bir satış simülasyonu olan Beyond Sales, gerçek bir müşteri geliştirme deneyimini ve stratejik kararların nasıl alınması gerektiğini katılmcılara uygulatacak. Öğrencilerin 3’er veya 4’er kişilik gruplar halinde katılacağı simülasyona 15 Aralık’a kadar başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca kazanan grup Unilever Rotterdam Headquarters’ı ziyaret etme şansı kazanacak!

Unilever’de staj ve eğitim imkanlarının sunulduğu yarışma hakkında detaylı bilgiye ve başvuru sayfasına buradan⇗ ulaşabilirsiniz.

Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/