Bu 4 Soruya Vereceğiniz Cevaplar Hangi Sektörde Başarılı Olabileceğinizi Söylüyor

Anadolu Grubu

Anadolu Grubu

Anadolu’yu dünyaya, dünyayı Anadolu’ya bağlayan yıldız.

Hedefleri olan, gelecekte bir şeyler başarmak isteyen vizyon sahibi gençlerin, kariyer yolunu tasarlarken dikkat etmesi gereken en önemli nokta, doğru sektördeki doğru işi seçmektir. Çalıştığınız sektörle olan ilişkiniz, yaptığınız işin kalitesini de etkiler. İşinizde çok iyi olabilirsiniz ancak yanlış sektörde çalışıyorsanız kendinizi öne çıkaramayabilirsiniz. Bu yüzden, ortaya koyduğunuz emeği sizin özelliklerinize uygun, doğru iş alanında optimum şekilde değerlendirebilir ve başarıyı yakalayabilirsiniz.
Peki, hangi sektörde çalışırsanız daha başarılı olursunuz? Bu sorunun cevabı, aslında kendinize soracağınız 4 kilit soruda gizli:

1) Toplum veya dünyaya dair hangi sorunlar üzerine daha çok düşünürsün?

Beyinde sürekli düşünce akışı gerçekleşir. Fiziksel olarak bir şey yapılmasa da beyin bir şeyleri düşünür ve sorgular. Gece uyumadan önce, otobüste, metroda yolda giderken, yalnız kaldığınızda, sakin bir anınızda neleri sorguluyorsunuz? Hangi sorunlara çözüm önerileri düşünüyorsunuz? Bu sorunun cevabı, hangi alanda çözüm üretmekten hoşlandığınızı ve hangi alanda daha çok çözüm üretebildiğinizi bulmanıza yardımcı olacaktır. Bu sayede, gelecekte iş yaparken nasıl işlerde daha üretken olacağınızı keşfedebilirsiniz.

2) Boş olduğun bir cumartesi günü, bir iş için çalışman gerekiyor. Bu iş ne olurdu?

Seveceğiniz işi seçmek ve sevdiğiniz işi yapmak bazı fedakarlıklar yapmanızı gerektirebilir. Sektör ve iş konusunda sağlıklı bir seçim yapabilmek için, nasıl bir işi yapmak zorunda kaldığınızda boş bir cumartesi gününüzü ona ayırabilirsiniz, düşünün. Bu soruya vereceğiniz cevapla, hangi işi yaparsanız veya hangi sektörde olursanız, motivasyonunuzu kaybetmeden işinizi yapabileceğinizi öğrenmiş olursunuz.


3) Doğru sektör seçimi yapmak için gerekli deneyime sahip olduğunu düşünüyor musun?

Bazı seçimleri yapabilmek için bazı deneyimler edinmeniz gerekir. İleride başarılı olacağınız sektörü seçerken de önceki deneyimlerinizden yararlanabilirsiniz. Yaptığınız stajlar, yer aldığınız projeler daha çok hangi alandaydı ve siz nasıl görevlerde yer aldınız? Daha da önemlisi, sizce deneyimleriniz bu konuda karar vermek için yeterli mi? Bunları düşündüğünüzde, belki de eksik yanlarınızı keşfedebilir, sektör seçmek için biraz daha deneyim kazanmayı düşünebilirsiniz.

4) Asla başarısız olmayacağını bilseydin, hangi alanda çalışmak isterdin?

Başarılı olacağınız sektörü bulurken ne istediğiniz de oldukça önemlidir. Ne istediğinizi bilirseniz, nerelerde başarılı olacağınızı da bulursunuz. Başarısızlık korkusunu düşünmeden, kendinizi sınırlamadan “aslında hangi alanda çalışmak isterdiniz”, bunun cevabını düşünün. Bu şekilde, potansiyelinizin olduğu ancak “bu iş için yeterli değil miyim?”, “ya başaramazsam?” gibi kaygılarınızla göz ardı ettiğiniz iş alanlarını da hesaba katabilirsiniz. Bu soru, hayal kurmanızı sağlar. Unutmayın, büyük işler başaranlar, büyük hayaller kurarak işe başlamışlardır.

Başarılı olacağınız sektöre karar vermekte zorlanıyorsanız, çoklu şirket yapısına sahip bir kuruluşun iş fırsatlarını değerlendirmeyi düşünün.

Dokuz farklı sektörde faaliyet gösteren Anadolu Grubu, bu soruların hepsine cevap verebileceğiniz fırsatlarla⇗ sizi bekliyor!

Ayrıntılı bilgiye ve kariyer fırsatlarına buradan⇗ ulaşabilirsiniz.

Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/