Değeri 1 Trilyonu Aşan Apple’ın Yaşayabileceği Kötü Son: PetroChina

Apple, dünyada tekli hisse fiyatı 205,05 dolarlık tarihi psikolojik değer sınırını geçen ilk şirket olma rekorunu elde edeli henüz birkaç ay oldu. Sadece son 10 yıldaki oluşumu ve yapılandırması sonrası öngörülemeyen yükselişi ve sahip olduğu dev pazar ABD şirketini dünyanın en güçlü ekonomisi yapmaya fazlasıyla yetmişti. Ancak son haftalarda gerek üretim aksaklıkları gerekse kalite düşüşü bu dev firma için çanların çalmasına neden oldu. Ve bu gidişat tarihte aynı düşüşü yaşayan bir başka şirketin gidişatına çok benziyor.


Teknoloji tarihi hep bir sonraki adımın önceki adımı yok etmesiyle ünlüdür.

Tıpkı yeni özgür yazılım devri ile yıkılmaz sanılan Nokia’nın çöküşü gibi.

Tarihe baktığımızda Apple’ın bu rekorunu daha önce yakalamış ve değeri 1 trilyonu da aşmış PetroChina şirketini görmekteyiz.

Tıpkı Apple gibi bir oluşumla başlayan bu şirket kısa sürede küresel bir güç haline gelmiş ancak teknolojiye uyum sağlayamadığından güçlü ekonomisine rağmen çöküşünü engelleyememişti.

Peki böylesine güçlü şirketlerin bir anda güç kaybedip çöküş sürecine girmesine neden olan şey nedir?

Cevap oldukça basit: neredeyse her şey.
1999 yılında kurulan ve birkaç sene içinde yaptığı atılımlarla önce Çin piyasasını sonra Uzak Doğu piyasasını domine eden PetroChina’nın en büyük gücü hisselerinin küçük bir kısmının halka açık olması ve Çin devleti tarafından desteklenmesiydi. Petrol fiyatları dünya genelinde Körfez Savaşları nedeniyle artıştaydı. Çin Borsasının en bunalımlı zamanlarında dahi piyasada zirve yapan bu şirket dünyanın her yerinde açık pazara sahip olmuştu. Bu durum 2008 yılındaki küresel ekonomik krize kadar devam etti ve petrol fiyatlarının dibe vurmasıyla Apple gibi PetroChina için de tehlike çanları çalmaya başladı. Özellikle 8 sene içinde 103 dolardan 37 dolar seviyesine kadar inen varil fiyatları sonrası kendini yenileyemeyen güçlü şirket, 2016 yılından itibaren küçülmeye gitti.

Apple’ın kendisine birebir uyan PetroChina örneğini dikkate alıp almayacağı merak konusu.

Bugünkü piyasa değeri 193 milyar dolara kadar inen PetroChina’nın geleceğinde umut gören uzmanlar olsa da Apple’ın kendisine birebir uyan bir örneği dikkate alıp almayacağı merak konusu. Çünkü 2017 yılında dahi Amazonu katlayacak kadar büyüyen ve dünyanın en büyük petrol şirketi olan PetroChina eski politikalarını tıpkı Apple gibi sürdürmeye devam ettikçe aşamalı şekilde güç kaybetmeye de devam etti.

IMF raporuna göre akıllı telefon satışları artık doruğa ulaştı ve Apple gelirlerinin yaklaşık yüzde 56’sını iPhone’a borçlu.

Apple tarafına bakarsak en büyük sorunun IMF raporu olduğunu bilmekteyiz. Yazılımsal olarak İOS’da giderek artan açıkların Android karşısında giderek güç ve itibar kaybetmesi de Apple’ın benzer bir sona doğru gitmesine neden olabilir.

Apple CEO’su Tim Cook düşen bu satışları yeniden canlandırma için iPhone fiyatlarında indirimler olabileceğini belirtmişti.

Apple CEO’su Tim Cook düşen bu satışları yeniden canlandırma için iPhone fiyatlarında indirimler olabileceğini belirtmişti. Şirketin 29 Aralık tarihine kadar son mevsimsel iPhone satışlarından elde edilen kar oranının %15 gibi ciddi oranda düştüğü açıklanmıştı. Yıllık gelir ise önceki yıla oranla %5 oranında azalarak 84.4 milyar dolar oldu. Çin ekonomisinin artmasıyla Çin pazarındaki rolünü de giderek kaybeden Apple, önümüzdeki aylarda da kar ve gelir oranlarının azalabileceği uyarısında bulundu.
Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/