Başarı ve Mutluluğu Yakalamak İçin Hayatınızdan Çıkarmanız Gereken 3 Soru

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

Kişisel başarı ve mutluluğa ulaşmak için öncelikle kendimizi tanımamız ve ne istediğimizi öğrenmemiz her daim gereklidir. Bu noktada kendi istek ve hedeflerimize göre yola çıkmalı, kendimizi doğru değerlendirmemiz gerekmektedir. Fakat bu yolda doğru sandığımız yanlış sorularla hedeflediğimiz noktaya gitmeyi bazen zorlaştırabiliyoruz. Öncelikle bu sorular, gerçekten gerekli gibi gözükse de aslında sizin motivasyonunuzu, odak noktanızı ve üretkenliğinizi bozan sorulardır.
Başarı ve mutluluğa gitmek için çaba sarf ederken öncelikle şu 3 soruyu hayatınızdan çıkarın:
1) Nasıl Yapacağım?

Bir işe giriştiğinizde nasıl yapacağınızı düşünmeniz sadece sizin sonuç odaklı olduğunuzu gösteriyor. Fakat asıl önemli olan girdiğiniz yolda neler yaptığınız, kendinize neler kattığınız… Başarıyı sonuç odaklı aradığınızda başarısızlıkla karşılaşmanız çok daha muhtemel olabilir. Her ne yapmak istiyorsanız hemen başlayın. Risk alın, deneyimleyin ve gözlemleyin. Bir şeyi yapmaya karar verdikten sonra her zaman bunu başarmanın mümkün bir yolu olacağını unutmayın.

“Eğer risk alamıyorsan, sıradan bir yere yerleşmen gerekecek.” Jim Rohn


2) Bu Benim Tutkum Mu?

Her ne yapıyorsanız onu tutkuyla yapmak başarıyı getirir. Fakat bir şey yapmaya başlamadan önce tutkulu bir şekilde isteyip istemediğinizi düşünmek büyük ihtimalle zaman kaybına yol açacaktır. Hayattan ne istediğinize karar verdikten sonra sadece bunu yapmaya başlayın. Tutkunuz olup olmadığını yola çıkmadan bilmeniz neredeyse imkansızdır. Sadece başlayın. Yaptığınız her işte en iyisi olmak için çabalayın. Çünkü bu beraberinde başarı, mutluluk ve hatta tutkuyu size getirecektir.
3) Bunu Yapabilecek Doğru Kişi Ben miyim?

Hepimizin doğuştan gelen yetenekleri elbette var. Kimimiz bir basketbol şampiyonu olmak için doğmuşken, kimimiz dünyaca başarılı bir ressam olmak için varız. Ama bununla birlikte bu soruyu kendinize sormanız kişisel başarıya ulaşmanız için kendinizi oldukça sınırlamanıza sebep olacaktır. Çünkü aslında hiçbirimiz herhangi bir işi yapacak kadar mükemmel değiliz. Ancak yapmak istediğiniz şeyi gerçekleştirmeye gerçekten kararlıysanız o zaman doğru kişisiniz demektir. Unutmayın ki inancınız bu sorunun cevabından çok daha önemlidir. Çünkü o, başarı ve mutluluğu getirebilir.

“Farklı bir şeyin olabileceğine inanmalısınız. Yapabileceğim diyenler ve yapamayacağım diyenler, ikisi de genellikle haklıdırlar.” Henry Ford

This post is also available in: English

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/