Elon Musk’ın Başarısızlıkla Sonuçlanan 5 Olayı

Berk Tezkoşar

Berk Tezkoşar

Calibration Engineer, Tech Editor, DJ

Yaşayan en iyi girişimci olarak bilinen Elon Musk, yaptığı en büyük hataları paylaşmaktan çekinmiyor. Unutmayın o da bir insan ve bizler gibi başarısız olabiliyor.

1) Netscape’in başvurusunu reddettiği zaman

Foundation ile yaptığı bir röportajda Musk, Pennsylvania Üniversite’sinden mezun olduktan sonra Netscape’e yaptığı tuhaf bir iş görüşmesini anlattı.

“Netscape’e başvuru yapmış ve bir cevap alamamıştım. Ben de gidip lobide gezinmeyi ciddi ciddi denedim. Fakat herhangi biriyle konuşmak için çok utangaçtım. Öylece lobide bekledim. Çok utanç vericiydi. Orada belki konuşacak birini görebilirim diye olduğum yerde duruyordum. Biriyle konuşmaya çok korkuyordum ve konuşabilecek kimseyi bulamayınca oradan çıktım.”


2) Balayındayken CEO’su olduğu PayPal’dan kovulması

Ekim 2000’de balayı ile birleştirilmiş bağış toplama gezisinde iken Paypal’dan kovuldu.

Musk, CTO Max Levchkin’in tercih ettiği Unix yerine bir Microsoft platformunu kullanmak istedi. Ortaya çıkan iktidar mücadelesi şirket tarihindeki zor bir döneme denk gelmişti. Tüm bunların yanında PayPal kullanıcılarının yaptığı büyük dolandırıcılık nedeniyle şirket ayda 10 milyon dolar kaybetti ve bu da Musk’un bertaraf edilmesine yol açtı.

Musk, “Her ne kadar stresle başa çıkmaya yardımcı olsa da ofiste büyük şeyler yaşanırken ofisten ayrılmak iyi bir fikir değil. ” diyor.


3) SpaceX’in ilk 3 roketinin düşmesi

Şu an milyar dolarlık bir şirket olan SpaceX 2008’de ciddi finansal sıkıntılarla uğraşıyordu. Musk şirkete 100 milyon dolar harcamıştı, ve ilk üç roket yörüngeye ulaşamadan patlamıştı. Dördüncü deneme sonunda başarılı olmuş ve NASA ile 1.6 milyar dolarlık bir anlaşma yapmasına vesile olmuştu.

Ancak başarılı olana kadar herkes başarısız olduğuna inanıyordu. Şirketin bu noktada şanssızlığı göz önüne alındığında bunun olacağını düşünmek için bir çok gerekçe vardı ve bu şanssızlık SpaceX’in (ve Tesla’nın) sonu olabilirdi.


4) Falcon 9’un daha kalkamadan patlaması

Kötü başlangıcından sonra, SpaceX roketlerine daha iyi bakmaya başlamıştı. Ne yazık ki, şirketin 50 milyon dolar değerindeki Falcon 9 roketinin 2016’da ön provizyon sırasında patladığı ve Facebook’un 200 milyon dolarlık uydusunun (14 Afrika ülkesine internet erişimini iyileştirmek için yapıldığı) yok edildiği durum böyle değildi.

En kötü yanı neydi? Musk ve SpaceX bile olayın nasıl olduğunu anlayamadı ve patlamanın teşhisi neredeyse iki ay sürdü.


5) Beyaz Saray’da değişime etki edemeyişi

Musk, Başkan Trump’ın danışmanlarından biri olduktan sonra haber merkezlerinin oldukça ilgisini çekmişti. Ancak SpaceX ve Tesla kurucusu yaptığı açıklamada, “dünyanın sürdürülebilir enerjiye geçişini hızlandırması ve insanlığın çok gezegenli bir uygarlık olmasına yardımcı olacağını” söyledi. Musk, yeni NASA finansmanının eksikliğini dile getirirken Başkan Trump, Başkan Obama dönemindeki yakıt verimliliği standartlarını geri çekeceğini ve su yollarını kömür madenciliği atıklarından korumak için gerekli yasaları kaldıracağını açıkladı.
Başkanın açıklamalarından sonra, Musk’un umduğu şekilde enerji verimliliğini ve uzay yolculuğunu etkili bir şekilde savunması pek mümkün olmayacak. Fakat o da istediğini her zaman yapıp elde edemiyor. Neticede o da bir insan ve hepimiz gibi başarısız olabiliyor.

Kaynak.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Başarı, Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/