Warren Buffet’ın 14 Yaşındaki Çocuğa Verdiği Tek Cümlelik Hayat Dersi

Elif Özçakmak

Elif Özçakmak

İTÜ - İşletme Mühendisliği | Editör @ceotudent

Dünya’nın en zengin insanlarından Warren Buffet’ın, CEO’su olduğu Berkshire Hathaway’in yıllık toplantısındaki konuşmasında, sıra katılımcılarla soru-cevap kısmına geldi.
Katılımcıların arasında, Kaliforniya’dan 14 yaşındaki Justin Fong da vardı ve Buffet’a, yatırımlarla alakalı olmayan, onu şaşırtan bir soru sordu:

“Benim yaşımdaki bir gence, başarılı olmak için nasıl bir tavsiyede bulunurdunuz?”

Warren Buffet’ın cevabı, herkese göre doğru olmayabilir ama bir gence yol gösterecek nitelikteydi. Aslında, daha derin bakıldığında, yaşamının hangi aşamasında olursa olsun her yaştan insanın özellikle iş ve kariyer gelişimi için faydalı olacaktır.

“Senden daha iyi olan insanlarla takıl ve davranışları seninkilerden daha iyi olan arkadaşlarını seçtiğinde, yavaş yavaş sen de daha iyi olma yolunda ilerleyeceksin.”

Warren Buffet’ın uzun zamandır iş ortağı olan, Berkshire Hathaway başkan yardımcısı Charlie Munger ise şöyle bir ekleme yaptı;

“Eğer bu sana akranların arasında geçici bir popülerlik sağlayacaksa, boşver gitsin.”


Peki, Warren Buffet, hangi anlamda ‘daha iyi olanlar’ı kastetmişti?

Buffet, aslında hepimiz için bir hayat dersi veriyor: bizi daha iyi bir insan, çalışan, lider haline getirecek olan başarılı insanların niteliklerini ve davranışlarını özümseyip kendimize katmamız gerektiğini söylüyor.
Etkili bir lider, patron ya da profesyonel çalışan olmak için, sizden daha iyi olan insanlarda bakmanız gereken dört özellik var, böylece siz de “o yönde ilerleyebilirsiniz”.


1) Dürüst insanlarla takılın.

Dürüstlük, başarı için çok önemli. Warren Buffet, ne kadar akıllı olursa olsun, dürüst olmayan birini asla işe almamanız gerektiğini söylüyor ve ekliyor:

“Bir insanda üç şeyi aramalısınız: zeka, enerji ve dürüstlük. Eğer sonuncusu yoksa ilk ikisini boş verin.”


2) Ne zaman “hayır” diyeceğini bilen insanlarla takılın.

Buffet, en önemli varlığımızın zaman olduğunu uzun zaman önce öğrenmiş, bu yüzden kendi sınırlarını belirleme konusunda uzman biri haline gelmiştir. Bunun için bizlere bir hayat dersi veriyor:

“Başarılı insanlar ile gerçekten başarılı insanlar arasındaki fark, gerçekten başarılı insanların neredeyse her şeye ‘hayır’ demesidir.”

Buffet’ın tavsiyesi acımasız gelebilir ama hayatımıza odaklanmak ve hayatımızı kolaylaştırmak için bunu öğrenmeliyiz.


3) Okuyarak zihinlerini besleyen insanlarla takılın.

Bilginizi on kat artırmak ister misiniz? Buffet ve Munger başarılarını öğrenme isteklerine borçlular. Eve gelip, koltuğa uzanıp Game of Thrones’un tüm sezonunu izlemek yerine, bir kitap alın. Buffet çalışma günlerinin %80’ini okuyarak ve düşünerek geçiriyor. Bir keresinde, nasıl daha akıllı olunabileceği sorulduğunda, bir yığın kağıdı tutup şöyle diyor:

“Her gün bu şekilde 500 sayfa kitap okuyun. Bilgi, bu şekilde, bileşik faiz gibi geliştirilir.”


4) Başkaları tarafından sevilen insanlarla takılın.

Buffet’ın biyografisi “The Snowball: Warren Buffet and the Business of Life” kitabına göre, Buffet’a bir gün öğrenciler tarafından en büyük başarısı ve başarısızlığı sorulmuş ve Buffet şöyle cevaplamış:

“Benim yaşıma geldiğinizde, hayattaki başarınızı, gerçekten sevdiğiniz kaç insan tarafından gerçekten sevildiğinizi görerek ölçeceksiniz. Çok zengin insanlar tanıyorum… Ama gerçek şu ki, dünyadaki kimse onları sevmiyor… Bu, hayatınızı nasıl geçirdiğiniz ile ilgili en önemli sınav.”

Buffet, cümlelerini, sevilmenin sırrı ile ilgili bir ifadeyle sonlandırıyor:

 “Sevilmenin tek yolu, sevilebilir olmaktır. Ne kadar sevgi verirseniz, o kadar alırsınız.”

This post is also available in: English

Kategoriler: Başarı, Motivasyon

Yorumlar (0) Yorum Yap

/