Elon Musk’ın Kurucusu Olduğu Gizli Okul: Ad Astra

Her ne kadar teknoloji konusunda ön plana çıksa da, dahi girişimci Elon Musk 4 yıl önce Los Angeles’ta Ad Astra adında bir okul açtı. 5 çocuk babası olan Musk, çocuklarını mevcut prestiji yüksek okullarından alarak, detaylarından çok fazla bahsetmediği bu okulda eğitim görmelerini istemiş. Peki bu okul hakkında bildiklerimiz neler?

Öncelikle “Ad Astra” kelimesi Türkçede “Yıldızlara” anlamına geliyor. Okulun herhangi bir internet sitesi ve telefon numarası yok. Öğretmenlerin kim olduğu bilinmiyor. Aynı zamanda 2015 yılından beri Elon Musk okul hakkında basını bilgilendirmiyor. Bu süreci olabildiğince gizli yürüttüğü söylenebilir. Şu an için toplam 31 tane öğrenciye sahip ve öğrencilerin aileleri de bu okul hakkında pek fazla bilgi vermiyor.
Okulu gezebilmiş nadir kişilerden olan X Prize Foundation’ın başkanı Peter Diamendis, okulda bir not sistemi olmadığını ve çocukların, günlük hayatlarında sıkça karşı karşıya gelebilecekleri durumlar konusunda etik ve ahlaki tartışmalar yaptığını söyledi. Öğretmenin, öğrencilere sorduğu bir soruyu da paylaştı:

Kasabanın büyük çoğunluğunun tek bir fabrikada çalıştığı, bir göl üzerindeki bir kasabayı hayal edin. Ancak bu fabrika gölü kirletiyor ve tüm yaşamı öldürüyor… Ne yaparsınız? Fabrikayı kapatmak herkesin işini kaybedeceği anlamına geliyor. Öte yandan fabrikayı açık tutmak demek gölün yok olması ve canlıların ölmesi anlamına geliyor.

Teknolojik gelişmelere her zaman eleştirel bir düşünce yapısıyla yaklaşan Musk, çocukların da eleştirel düşünebilmesi gerektiğini savunuyor. Kurucusu olduğu Ad Astra’nın da bu vizyonu benimsediğini söyleyebiliriz.
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/