Pilot Uygulama Başlatıldı: İlk ve Ortaokullarda 40 Dakika Ders, 40 Dakika Teneffüs

Cyaffel Gusto

Cyaffel Gusto

Üretemediğim her günü yaşanmamış sayarım.

Milli Eğitim Bakanlığı, 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında ‘40 Dakika Ders, 40 Dakika Teneffüs’ projesini Antalya’da bulunan 14 ilk ve ortaokulda pilot uygulama olarak başlattı. Öğrenciler teneffüste oyun oynayacak, öğretmenler eşliğinde müzik, işaret dili, judo atölyelerine katılacak. Proje, olumlu sonuç verirse Türkiye genelinde yaygınlaştırılacak.

“İkinci eğitim-öğretim döneminde hayata geçen 40 dakika teneffüse öğrenciler çoktan alışmış. Zil çalınca havanın güzel olmasını fırsat bilenler bahçeye, resim veya müzik severler ise atölyelere koşuyor.

Hürriyet muhabiri Esra Ülkar, bu projeyi yerinde görüp doğru aktarımlarda bulunmak için pilot okullardan biri olan Antalya Kemer’deki Hacı Mehmet Saygın İlkokulu’nda bir gün geçirdi. Ülkar’ın gözlemleri şu şekildeydi:

“İkinci eğitim-öğretim döneminde hayata geçen 40 dakika teneffüse öğrenciler çoktan alışmış. Zil çalınca havanın güzel olmasını fırsat bilenler bahçeye, resim veya müzik severler ise atölyelere koşuyor. Badminton, resim, müzik, halkoyunları, kick boks, futbol, judo, işaret dili gibi etkinlikleri halk eğitim merkezlerinden görevlendirilen öğretmenler; istop, satranç, masatenisi, seksek, yakartop, beştaş, yedi kiremit, mendil kapmaca, ip atlama gibi çalışmalarıysa sınıf öğretmenleri gerçekleştiriyor. Teneffüsler 40 dakikaya çıkınca okul saati de uzuyor. Eskiden 08.30-14.30 olan okul saatleri 08.20-16.00’ya alınmış. Bunlar gönüllülük esasına dayalı. Katılan öğretmenlere, aylık yaklaşık 700 TL ek ders ücreti ödeniyor.”


“Yetenekli öğrencileri de bu sayede keşfedebiliyoruz”

Öğrencilere herhangi bir dayatma yapılmıyor. Herkes istediği etkinliğe katılıyor. Okul bahçesindeki boş alanda hem badminton raketleri uçuşuyor hem de halk oyunları takımı 23 Nisan’a hazırlık yapıyor. Halk eğitim merkezinden görevli judo eğitmeni Kadir Altınok, “Teneffüs başladığında koşarak geliyorlar. Yetenekli öğrencileri, lisanslı sporcu yapmaya çalışıyoruz” diyor. Müzik öğretmeni Gizem Tural ise projeyi şu şekilde anlatıyor:

 “Okullarda müzik dersi bir saat. Böyle olunca dört saat de gelebiliyorlar. Yetenekli öğrencileri de bu sayede keşfedebiliyoruz” diye konuşuyor. “Birçoğu ilk kez tuvalle tanışıyor. Çok heyecanlanıyorlar” diyen resim öğretmeni Vildan Özgül, iki ayda çok iyi iş çıkardıklarını söylüyor. Halk oyunları eğitmeni Mehmet Ali Kaymak, “Projeyle bizim çalışma alanımız daha da genişledi. Mutlu çocuk çabuk öğreniyor. Dersler blok hale getirilse ya da öğlene kadar ders, sonra etkinlik olsa daha iyi olabilir.”


“Dersler çok bölünüyor, o nedenle verimlilik biraz düştü. Onun dışında çocuklar eğleniyor, yeni şeyler öğreniyor.”

Sınıf öğretmeni Pelin Sezer projenin negatif tarafından bahsediyor:

“Şu an uygulamadayız, önemli bir aksaklık görülmedi. Biraz dersler açısından sorun oluyor. Dersler çok bölünüyor, o nedenle verimlilik biraz düştü. Onun dışında çocuklar eğleniyor, yeni şeyler öğreniyor.”

Satranç etkinliğine giren sınıf öğretmeni Sinan Gül ve okulun öğretmenlerinden Yağmur Dağ da benzer fikirde. Fakat bunun şu an bir proje olduğunu, artıları ve eksileri değerlendirildikten sonra küçük değişiklikler ile kusursuza yakın bir projeye evrilebileceğinin altını çiziyorlar.

Küçükler uygulamadan çokça memnun! ?

Alperen Altınpınar: “40 dakika teneffüs güzel. Artık daha fazla etkinlik yapabiliyoruz. Judo, kick boks, yedi kiremit çalışıyorum, yarışmalara katılmayı planlıyorum.”
Sevgi Yanık: “Judoyu çok seviyorum. Merak ettim, katıldım. İlk kez okulda gördüm. Yarışmalara katılmak istiyorum. Boksa katılmıştım, onu sevmedim. 10 dakika teneffüs daha güzeldi. Derslere çabuk gidiyorduk.”
Cemre Ceren Kamış: “Müzik dersini çok seviyorum. Küçüklüğümden beri hayalim olan piyano ve keman çalıyorum. Projeyi çok sevdim, hep devam etmesini istiyorum. 40 dakika daha güzel, dersleri daha çok seviyoruz. Teneffüslerde öğrendiklerimizi kendi öğretmenlerimize anlattığımızda mutlu oluyorlar.”
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/