Bakanlık Açıkladı: Bitcoin Başta Olmak Üzere Tüm Kripto Paralara Vergi Geliyor

Ülkemizin Bitcoin başta olmak üzere kripto paraya olan bakış açısı gün geçtikçe şekillenmeye başladı. Maliye Bakanlığı, Sermaye Piyasası Kurulu ve Merkez Bankası tüm kripto paralara isim koymaya çalışıyorlar. Çalışmalara başlandı fakat net sonuçlara henüz ulaşılmadı. Yine de Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk, bu üç kurumun değerlendirmesiyle ilgili bazı ipuçları verdi.
Kripto paradan vergi alınması için isimlendirmenin bir hayli önemli olduğuna vurgu yapan Ertürk, bunun için üç isim üzerinde durduklarını belirtti: Emtia, menkul kıymet ve para.
Kurumların Bitcoin’e olan yaklaşımlarıyla ilgili de bilgi aktaran Ertürk, “SPK, Bitcoin’in menkul kıymet tanımına uymadığını söylüyor. Menkul kıymetin dayalı olduğu ‘gerçek’ bir ürünün olması gerektiğini belirttiler” dedi. Merkez Bankası uzmanları ise paranın bir devlet bankası tarafından değer karşılığında basılması gerektiğinden yola çıkarak Bitcoin’e para denilemeyeceğini söylüyor.
Bitcoin’in isminin konulmasının en önemli sebebi, Maliye’nin herhangi bir şeyden vergi alması için ona isim vermesi zorunluluğudur. Bu isim konulduktan sonra kripto paradan gelir sağlayanlar, vergi ödemek durumunda kalacaklar.
Eğer Bitcoin’e “para” denirse o durumda elde edilen kazanç, hiçbir şekilde vergilendirilmeyecek. Eğer “menkul kıymettir” denirse de gelir vergisi beyannamesi verilmesi ve vergi ödenmesi için kazancın 11 bin TL’yi aşması gerekiyor. Eğer bu bedelin altında olursa da vergiye gerek duyulmuyor.
Kategoriler: Ekonomi, Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/