Google’ın En Büyük Konferansından Google Ürünleriyle İlgili 15 Gelişme

Berk Tezkoşar

Berk Tezkoşar

Calibration Engineer, Tech Editor, DJ

Her yıl geliştiricilerin ağırlandığı Google I/O, geçtiğimiz perşembe günü gerçekleştirildi.

Yaklaşık 2 saatlik bir sunum ile başlayan konferansta, Android hakkındaki son gelişmelerden, Google Assistant’tan, Google Maps’ten, Google Photos’tan, yapay zekaya kadar bir çok alanda gövde gösterisi yapıldı diyebiliriz.
Yüzlerce yeni özellik anlatılsa da en çok göze çarpan 15 özelliği sizler için derledik;

Gmail “Smart Compose” adını verdiği yeni özelliği sayesinde, artık maillerinizi otomatik tamamlayabiliyor. Mesajınızı yazarken “Tab” tuşuna basmanız yeterli.

2) Google Photos’a eklenen “Suggested Actions” özelliği sayesinde artık fotoğraflardaki arkadaşlarınızın kim olduğunu belirleyip tek bir tuş ile o arkadaşınızla paylaşabileceksiniz.

3) Google Photos ile devam edelim listemize. Fotoğrafını çektiğiniz bir dökümanı kolayca PDF’e çevirebilecek olmasının yanı sıra hepimizin hoşuna gidecek muhteşem bir özellik duyurdu. Siyah beyaz eski fotoğrafları artık renkli hale getirmek mümkün!

4) CEO Sundar Pichai’ye göre Google Assistant çığır açacak yeniliklerle geliyor.

Yakın zamanda çok daha doğal bir konuşmaya sahip olacağı söylenen akıllı yardımcının yıl sonunda yeni sesine kavuşması bekleniyor. Bu seslerden biri de ünlü R&B yıldızı John Legend.

5) Google Assistant’ın kazandığı yeni özelliklerden biri de artık konuşmaya devam etmek için “OK Google” demenize gerek yok. “Continued Conversations” adı verilen bu özellik ile birbiri ardına sorduğunuz sorulara tek seferde cevap verebiliyor.

6) Bir diğer yenilik de ebeveynleri düşünülerek hazırlanmış.

Kişisel asistanların kullanımının arttığı son zamanlarda çocukların emir kipleri yerine daha kibar konuşmayı öğrenmesi için akıllı yardımcılara soru sorarken “lütfen” demeyi zorunlu kılan bu yenilik ile birlikte çocukların bilinçli bireyler olarak yetişlenmesi hedefleniyor. Soru sorarken lütfen dendiğinde, Google teşekkür ediyor hatta iltifat ediyor 🙂

7) Gelelim konferansın en can alıcı kısmına. “Google Duplex” olarak tanıtılan bu özellik ile artık Google Assistant’tan sizin için bir yemek ya da berber rezervasyonu yapmasını isteyebileceksiniz.

Google’ın yapay zekası sizin adınıza istediğiniz yeri arayacak, telefondaki kişi ile gerçek zamanlı konuşarak sizin adınıza istediğiniz gün ve saate rezervasyon yaptıracak. Kulağa çok korkutucu gelse de aşağıdaki videodan demo’yu mutlaka izlemelisiniz. Konuşmaların ne kadar doğal ve insansı olduğuna dikkat edin.

8) Android’in gelecek versiyonu Android P de bu konferansta tanıtıldı. Artık odak noktalarının mutluluk olduğunu belirten Pichai, telefonunuzla daha az, sevdiklerinizle daha fazla zaman geçirmenizi hedeflediklerini söyledi.

Örnek vermek gerekirse Android telefonunuzu ne kadar süre kullandığınız gibi bilgileri vermenin yanında belirli uygulamalarda da ekran kullanımınızı sınırlamanıza olanak tanıyacak.

9) Eğer birden fazla çevrimiçi dergiye, gazeteye abone iseniz “Subscribe” özelliği ile birlikte Google abone olduğunuz tüm yayınlara tek bir arama ile ulaşabileceksiniz.

10) Tuşsuz akıllı telefonlar günden güne popülerliğini arttırmakta. Google da Android’i tuşsuz telefonlara hazırlamakla meşgul. Yeni Android P yeni sistemi sayesinde çoklu işlem menüsünü yeniledi. Biraz iPhone X gibi olmuş sanki…

11) “Shush” yani susturma moduna sahip Android P, telefonunuzu yüz üstü bir yüzeye bıraktığınızda telefonunuzu otomatik olarak rahatsız etme moduna alıyor

12) Bir diğer ilginç özellik de, telefonunuzu kullanırken bilinçli ya da yanlışlıkla yan çevirdiğinizde ekranda, ekranı tekrar eski haline çevirebilmek için küçük bir tuş beliriyor.

13) Google Maps’i artık telefonunuzun kamerası ile birlikte kullanabileceksiniz. Gerçek zamanlı sokak görünümü ile yol tarifi alabileceğiniz bu özellik “Crazy Taxi”yi andırmıyor değil.

14) En çok beğenilen yeniliklerden biri ise Google Lens. Yeni yazılım ile birlikte kameranızdan bir dökümanı, metni algılayıp, görüntüdeki yazıyı kopyalayabileceksiniz. Sizce de muhteşem değil mi?

15) Google Lens’in bir diğer yeni özelliği ise “Style Match”. Kameranızı etrafınızdaki bir nesneye yönelttiğinizde, Google objeyi makine öğrenmesi kullanarak tanımlıyor ve o ürünü alabileceğiniz çevrimiçi siteleri ve benzer ürünleri sizlere sunuyor.

,
Kategoriler: Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/