Uzmanlar Açıkladı: Koronavirüsün Hangi Aktivitelerde Bulaşma Riski Daha Yüksek?

Cyaffel Gusto

Cyaffel Gusto

Üretemediğim her günü yaşanmamış sayarım.

Dünyayı değiştiren ve binlerce insanın ölümüne sebep olan Koronavirüsle alakalı dünya çapında birçok araştırma yapılıyor, yayınlanıyor, kamuoyu ile paylaşılıyor. Bu etkili araştırmalardan biri de birkaç gün önce Uluslararası Doktorlar Derneği’nin yayınladığı En Riskli Koronavirüs Aktiviteleri çalışması…
İlgili araştırmada 500’den fazla epidemiyolog ve sağlık uzmanı yer almış. Aktiviteler düşük, orta ve yüksek riskli olarak üç kategoride değerlendiriliyor.
Aktivitelerin risk oranlarını elbette önemli fakat bu oranlar belirlenirken göz önünde bulundurulması gereken bazı gereken risk faktörleri var.
Bu faktörler şu şekilde:
● Ortamda kaç kişi var?
● Kişilerin arasındaki mesafe ne kadar? Birbirlerine ne kadar yakınlar?
● Bölgede vaka sayısı yüksek mi?
● Mekan içeride mi dışarıda mı?
● Ortama ne kadar uzun süre maruz kalınacak?
● Yüzeyle fazla temas var mı?
● Kurallara uymak ne kadar mümkün?
Şimdi gelelim aktivitelere…




Düşük Riskli Aktiviteler

Düşük riskli aktivitelerin başında paket yemek sipariş etmek ve açık havada egzersiz yapmak geliyor. Ancak unutulmamalı ki, paket yemek sipariş edilecek yerin hijyen kurallarına uyduğundan emin olunmalı.
Büyük yaştaki çocukların buluşması, kamp yapmak, arkadaşınızın banyonuzu kullanması da düşük riskli aktiviteler arasında yer alıyor. Ancak arkadaşınız banyonuzu kullandıktan sonra banyoyu temizlemeniz gerekmekte.
Bu aktiviteler ile aynı risk oranına sahip bir aktivite daha var, gaz/benzin istasyonlarına gitmek…
Market alışverişi yapmak, doktora gitmek, açık havada yemek yemek, kütüphaneye veya müzeye gitmek, kalabalık şehir merkezinde yürümek ve sahile gitmek de düşük riskli aktiviteler olarak değerlendiriliyor. Ancak sahile gitmenin düşük riskli olabilmesi için sahilde sosyal mesafenin korunabilmesi gerekiyor. Ayrıca kalabalık şehir merkezinde yürürken de kalabalıktan uzak durulması gerekiyor.


Orta Riskli Aktiviteler

Orta riskli aktivitelerin başında lobi gibi ortak kullanım alanlarında az vakit geçirmek şartıyla otelde kalmak, arka bahçede az kişiyle mangal ve dış mekanda ufak bir piknik yapmak, AVM’ye gitmek, halka açık yüzme havuzunu ve umumi tuvaleti kullanmak yer alıyor.
Saç kestirmek, ortak bir ofiste çalışmak ve farklı ailelerin küçük çocuklarının birlikte oyun oynamaları da orta risk aktiviteler arasında yer alıyor. Bu aktivitelere ek olarak çocukları okula, kampa, çocuk oyun alanına veya kreşe göndermek ile gazino, sinema veya tiyatroya gitmek de orta riskli aktiviteler arasında görülüyor.
Orta risk grubunda yer alan aktiviteler arasında riskin daha fazla olduğu aktiviteler de var. Bunlar spor salonuna gitmek, yaşlıları evinde ziyaret etmek, metro/otobüs kullanmak, uçağa binmek ve restoranda yemek yemek şeklinde. Özellikle restoranın bahçesinde değil de içerisinde oturulduğunda ve ortak kullanılan baharatlıklara dikkat edilmediğinde risk daha da artıyor.


Yüksek Riskli Aktiviteler

Yüksek riskli aktiviteler kendi içinde üçe ayrılıyor. Yüksek riskli aktivitelerin ilk basamağını düğün veya cenazeye katılmak, sarılmak veya tokalaşmak, rutin maske kullanımını bırakmak, çok iyi tanımadığınız birisiyle dışarı çıkmak, lunaparka gitmek oluşturuyor.
Yüksek riskli aktivitelerin ikinci basamağında ise dikkat edilmesi gereken altı aktivite bulunuyor. Bu aktiviteler, konsere, stadyuma veya oyuna gitmek, ev partisine katılmak, ibadet alanlarını kullanmak ve kapalı mekan barlara gitmek.
En yüksek riski taşıyan aktivite ise gece kulübüne gitmek…
Listede yer alan her aktivitede maske takarak, sosyal mesafeyi sağlayarak ve el yıkayarak riski azaltabilmek sizin elinizde!
Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/