Microsoft Attack

Alperhan Bay

Alperhan Bay

Editör @CEOtudent

16 kasımdaki Microsoft Connect(); 2016 etkinliğiyle beraber tüm platformlardaki yazılım geliştiricileri ilgilendiren birçok yenilik canlı yayında yüz binlerce yazılım geliştiriciye duyuruldu.

Yapılan bu etkinliği kendi blogunda yazıya aktaran Microsoft Türkiye ekibinin yazısını alıntıladık. Keyifli okumalar.

15032317_1436070296406508_1984550169555736800_n

Bu yazıda bulut, veri ve yazılım geliştirme araçları ve servislerinde duyurduğumuz yenilikleri derlemeye çalışacağım.

Bu yazıda daha çok temel ana başlıklar halinde göreceğiniz duyurulara ait tüm detayları, etkinlik kaydı üzerinden takip etmek için Microsoft Connect(); 2016 adresine gidebilir ve yazının sonunda bulunan referanslar bölümünden de ilgili linklerden daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Uzun bir yazı olmasına rağmen yeniliklerin sadece bir kısmını sizlerle paylaştım, daha detaylı bilgi için aşağıdaki kaynakları ve bu akşam yine canlı yayınlanacak 2. gün keynote’u kaçırmamanızı dilerim. Ayrıca tüm bu yenilikleri konuşacağımız ve demoların yer alacağı 23 Kasım Akşamı Microsoft Türkiye ofisinde yer alacak Re-Connect etkinliğine bekleriz.

Bu seneki etkinliğin ana mesajı “Tüm Yazılım Geliştiriciler, Tüm Uygulamalar, Tüm Platformlar” oldu. Yani Microsoft olarak amacımız hangi platformda, hangi uygulama türünde yazılım geliştirirseniz geliştirin, işinizi kolaylaştırmak için size en iyi hizmeti sunabilecek araçları ve hizmeti sağlayabilmek.

Bu mesajın yansımalarından birisi de yazılım geliştirme araç ve servislerinden “Visual Studio” ürün ailesini genişlemesi oldu.

blog-microsoft-connect2016-2

Daha önce haberlere yansıyan gelişmelerden birisi de open source dünyasına en büyük katkıları yapan şirketler arasında Microsoft’un ön sıralarda yer alması oldu. Hizmetlerimizin ve ürünlerimizin büyük bir bölümünü GitHub’da tüm geliştiricilere open-source olarak açarken bu ürünlerin gelişmesinde binlerce yazılım geliştirici kod katkısında bulundu. Şirket olarak GitHub üzerinde toplam katkımız da an itibari ile 16,419 olarak açık kaynak konusundaki samimiyetimizi ve kararlılığımızı da göstermiş oluyoruz.

blog-microsoft-connect2016-3

Sadece GitHub’da servis ve ürünlerimizin bir bölümünü open source yapmakla yetinmeyip Linux Faundation’a platinum üyesi olarak dahil olduk.blog-microsoft-connect2016-4


Visual Studio 2017 Release Candidate

Visual Studio ailesinin yeni ürünü VS2017 ile mobil uygulamalar ve daha gelişmiş bir geliştirme ortamı bizleri bekliyor. Şimdiden RC versiyonunu indirebilir ve testlerinize başlayabilirsiniz.

Yeni sürümle birlikte özellikle Xamarin tarafında oldukça güzel yenilikler de birlikte geliyor. Xamarin XAML sayfalarınızı tasarım esnasında önizleyebilmenizle birlikte gele yenilikler:

 • Windows üzerinde çalışan Remote iOS Simulator
 • Xamarin Profiler
 • Xamarin Inspector
 • Xamarin Workbooks

blog-microsoft-connect2016-5


Mac için Visual Studio (Preview)

VS Code editörü haricinde, Xamarin’in alınmasıyla birlikte, geçtiğimiz sene Microsoft tarafından Xamarin Studio Mac üzerinde ücretsiz olarak sunulmuştu, bu duyuru ile birlikte Microsoft’un .Net core’u içerisinde bulunduran Mac üzerindeki ilk derleyicisi oldu.

blog-microsoft-connect2016-6


Visual Studio Mobile Center (Preview)

Mobil uygulama geliştiriciler için en dikkat çekici duyurulardan birisi de Hockey App, Xamarin Test Cloud, VS Application Insight, Xamarin insight’ın ayrı ayrı sahip olduğu özellikleri tek bir çatı altında birleştirip, uçtan uca “Mobile DevOps” süreci adını verebileceğimiz yeni bir servisle, ister objective-c, java isterse Xamarin’le yazılsın, tüm uygulama paketlerine uyarlanabilecek bir Mobile Dev Ops portalı tanıtıldı.

blog-microsoft-connect2016-7

Bu sayede

 • Build: Continuous integration ve Release Management
 • Test: Gerçek cihazlarda otomatik testinizi koşturma
 • Hata Raporlama: Gerçek zamanlı hata analitiği
 • Dağıtım: Kurum içi iş uygulamaları ve test gruplarına test için dağıtım
 • Analitik: İş/Kullanım metrikleri
 • Authentication: Popüler servislerle kolay entegrasyon
 • EasyTables: Bulut üzerinde 15dk’nın altında depolamanızı sağlayın.

Azure yenilikleri

Azure dünya genelinde 38 bölgede AWS ve Google Cloud’un toplamından daha fazla noktada yer alıyor.

blog-microsoft-connect2016-8


Docker için Visual Studio araçları

Docker container’ları Visual Studio üzerinden yönetebilmek ve kolay bir şekilde deploy edebilmek için Visual Studio içerisinde Docker araçları duyuruldu. Bu sayede kolay bir şekilde Azure Container Services’e de rahatça uygulamalarınızı deploy edebiliyorsunuz.blog-microsoft-connect2016-9


Azure Container Services

Azure üzerinde sizin seçtiğiniz araçlara göre, Container’ların Deployment ve yönetimini sağlayabileceksiniz.

blog-microsoft-connect2016-10


Visual Studio Team Services Container Support

DevOps sürecinde container’larınızı konfigüre edip, deploy etmeniz için gerekli olan tüm süreç Visual Studio Team Services üzerinden sağlanabilecek.

blog-microsoft-connect2016-11


Azure fonksiyonları

Uzun zamandır Preview konumunda olan “serverless computing” kavramının Azure üzerindeki hizmeti olan Azure Functions son kararlı haline ulaştı.

blog-microsoft-connect2016-12


Linux üzerinde SQL Server

Geçtiğimiz aylarda duyurulup büyük ses getiren Linux üzerinde çalışacak olan SQL Server sürümü preview olarak test edilmeye sunuldu.

blog-microsoft-connect2016-13


Azure Bot Service & Azure Data Lake

Bot framework olarak duyurduğumuz, kurumların kendi chat-bot’larını yazmaları için oluşturduğumuz ortamımızda geliştirmelerin daha kolay yapılabilmesi için süreci biraz daha kolaylaştıran Azure Bot Service preview versiyonu duyuruldu.

Ayrıca yine geçtiğimiz günlerde preview versiyonu duyurulan Azure Data Lake’de son kararlı sürümüne erişti.

blog-microsoft-connect2016-14


Samsung ve Microsoft iş ortaklığı ile giyilebilir cihazlardan IoT cihazlara .NET Core üzerinden uygulamalar

Mobil dünyadaki stratejik ortaklıklardan birisi de Microsoft ve Samsung, Tizen platformu üzerinde .Net Core’u duyurarak, C# ile bu platform üzerine uygulama geliştirilebileceğini duyurdu. Bu sayede C# ile Samsung’un tizen altyapılı akıllı televizyonlara, akıllı bilekliklere ve IoT cihazlara kolaylıkla uygulama geliştirebileceksiniz. Ayrıca Xamarin ile bu platformun entegrasyonu da bulunmakta.

blog-microsoft-connect2016-15

Ayrıca etkinliği izlemek isterseniz bağlantıya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Kaynak

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

arahaber-iphone

Kategoriler: Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/