HVAC Nedir? Nasıl Çalışır? Sistem Türleri Nelerdir?

hvac

HVAC son zamanlarda Türkiye’de en çok merak edilen havalandırma sistemlerinden biri haline geldi. Modern inşaatların yüksek katlı, küçük camları olan ev tarzları yayıldıkça HVAC sistemine olan ilgi daha da artacak gibi duruyor. Peki HVAC nedir? Her eve her iş yerine uygun mudur? Klimadan farkı nedir? Nasıl çalışır? HVAC sistem türleri nelerdir? Tüm sorularınızın ve daha fazlasının cevabı yazının devamında.


HVAC nedir? Ne anlama geliyor?

Heating, Ventilating, Air Conditioning (HVAC) ısıtma, havalandırma ve klima anlamına gelir. Bu kelimelerin baş harflerinin bir araya gelmesiyle HVAC terimi sektörel bir kısaltma olarak kullanılır. HVAC, hem konutları hem de iş yerlerini ısıtmak ve soğutmakla birlikte, iç ve dış alan arasında hava akışını sağlamak için kullanılan hava sistemlerini ifade eder. HVAC kış mevsiminde sıcak tutar, yaz mevsiminde ise serinlik ve ferahlık sağlar. Ayrıca sağlıklı bir ortam sağlamak ve nem seviyesini en iyi seviyede tutmak için filtreleme ve temizleme sistemi ile iç mekan havasını dengede tutar.


HVAC nasıl çalışır?

havalandırma nasıl çalışır

HVAC bileşenlerinin birbirinden bağımsız olarak çalışabileceği durumlar vardır. Ancak daha yaygın olanı, her bileşenin diğerleriyle birlikte çalışmasıdır. Bu sözde “birleşik sistemler”, hem merkezi ısıtma hem de klima sistemlerini içerir. Bir HVAC sisteminin amacı, alanı ısıtmaktan veya soğutmaktan daha fazlasını ifade eder.

İç mekandaki hava kalitesini optimum seviyede iyileştirmeye ve apartmandaki herkes için aynı ortamı sağlamaya hizmet eder. HVAC sistemleri farklı sistem türlerine sahip olsa da (aşağıda değineceğiz), tüm sistemler aynı prensiplerle çalışır.


Bu havalandırma sisteminin rolü, iç mekân hava kalitesini düzenlemek ve iyileştirmektir

Mekanik havalandırma işlemi, bir evden veya binadan eski ve kirli havayı uzaklaştırır ve yerini temiz hava ile değiştirir. Bir bina genelinde mekanik havalandırma sağlamak için bir HVAC sistemi kurmak veya yükseltmek, çeşitli sağlık yararları sağlayabilir.

HVAC sistemi düzenli olarak kullanmak; astım hastaları başta olmak üzere genel olarak havadaki partiküllere duyarlı olanlar için semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu sistemlerden biri günde 24 saat çalıştırılarak evlerdeki hava kalitesi önemli ölçüde iyileştirilebilir ve hatta daha iyi bir gece uykusu sağlanabilir.

HVAC prensibi: Havayı içeri ve dışarı taşıyan mekanik bir sistem

İlk olarak, dışarıdan veya evin içinden bir taze hava girişi kaynağı vardır. Doğal havalandırma çoğu evde mevcuttur ve havanın tipik olarak pencereler, kapılar, havalandırmalar ve diğer açıklıklardan içeri ve dışarı hareket etme şeklini ifade eder. Bu hava değişimi oksijeni yenilemek ve kokuları, karbondioksiti ve aşırı nemi gidermek için gereklidir. Mekanik havalandırma, havayı içeri ve dışarı taşımak için mekanik bir sistem kullanır.


Modern inşaatlarla küçülen pencereli evler HVAC sistemine ihtiyaç duyuyor

ev havalandırma

Geçmişte, çoğu evde inşaattaki boşluklardan ve çatlaklardan, kapıların açılıp kapanmasıyla birlikte bol miktarda doğal havalandırma vardı. Modern inşaatlar eski evlere göre küçük pencereler ve kutu gibi evlere odaklandığı için HVAC sistemleri yeni inşaatlarda popüler hale geliyor. Dolayısıyla havalandırma evlerde giderek daha önemli bir bileşen oluyor. Hava içeri alındıktan sonra, işin başladığı bir klima santraline çekilir. Burada kiri, tozu, alerjenleri ve diğer partikülleri temizlemek için filtrelerden hava çekilir.

Sistem yüksek iç hava kalitesi sağlamak için dış ortamdaki taze havayı kullanır.

HVAC veya havalandırmadaki V, bir boşluk içindeki havayı değiştirme veya değiştirme işlemidir. Sistem yüksek iç hava kalitesi sağlamak için dış ortamdaki taze havayı kullanır. Bu, iç mekanlarda daha kaliteli bir hava sağlar ve nemin, dumanın, kokuların, ısının, tozun, havadaki bakterilerin, karbondioksitin ve diğer gazların giderilmesinin yanı sıra sıcaklık kontrolü ve oksijen takviyesini içerir.

Hava ya ısıtılmak için gönderilir ya da soğutulmak ve fazla nemi uzaklaştırmak için gönderilir. Hava temiz, taze ve rahat bir sıcaklıkta olduğunda eve yönlendirilir. Merkezi sistemler için bu, bir kanal ve kayıt ağından farklı odalara geçmek anlamına gelir. Diğer sistemler için bu genellikle doğrudan alana yönlendirilmek anlamına gelir.


Bir HVAC sistemi neleri içerir?

Temel bir HVAC sistemi, bir ısıtma ünitesi, bir soğutma ünitesi ve ısıtılmış veya soğutulmuş havayı hareket ettirmek için bir kanaldan oluşur. Genel olarak bir fırın, ısıtma ünitesi olarak hizmet eder. Fırın ister doğalgaz ister elektrik ile çalışsın verimliliği ne kadar yakıtın ısıya dönüştürüldüğünü gösteren Yıllık Yakıt Kullanım Verimliliği (AFUE) derecesi ile ölçülür. AFUE derecesi %95 olan bir fırın, kendisine verilen yakıtın %95’ini ısıya dönüştürür. Bugün, kabul edilebilir minimum AFUE derecesi %80’dir.


Peki bu sistemin türleri nelerdir?

havalandırma türleri

Her sistem, bir evin ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarına, o evin bulunduğu yere, yaşına, mevcut kanallarına, ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarına ve diğer faktörlere bağlı olarak değişir.

Bölme sistemi: Cebri hava sistemi olarak da adlandırılan split sistem, evin içinde ve dışında bir üniteye sahiptir. Bu kurulum, bir fırın ve klima, bir hava işleyici ve ısı pompası veya bir fırın ve ısı pompasından oluşabilir. Eviniz için hangi konfigürasyonun en iyi olduğu büyük ölçüde nerede yaşadığınıza bağlı olacaktır. Örneğin, fırın ve ısı pompası kurulumu çok soğuk iklimlerde en iyi sonucu verir.

Hibrit ısı pompası: Bu senaryoda, merkezi ısıtma sistemi, bir fırın ile birlikte çalışan bir elektrikli ısı pompası içerir. İlkbahar ve sonbahar gibi yılın daha ılıman zamanlarında, ısı pompası evi ısıtır. Bir ısı pompasının etkili bir şekilde çalışması için çok soğuk olan havalarda, fırın devreye girer. Çift yakıtlı sistem olarak da bilinen bu hibrit sistem, evi bir ısı pompasıyla ısıtmanın bir ocaktan daha az maliyetli olması nedeniyle tasarruf sağlar.

Kanalsız mini split: Bu tip kanalsız sistem genellikle garajlar ve atölyeler gibi geleneksel bir bölünmüş sistem gerektirmeyen küçük alanlar için en iyisidir. Tüm ev uygulamaları için uygun değildirler. Tipik olarak, bu sistemler ev sahibinin kendileri kurması için yeterince kolaydır.

Kanallı mini split: Kanallı mini split sistem, havayı bir dış kompresör ve kondansatörden bir odaya taşımak için daha büyük kanallar yerine tüpler kullanır. Bu çözüm, geleneksel kanallar için fazla yer olmayan evler için en iyisidir. Kanalsız mini split sistemlerle karşılaştırıldığında, kanallı mini splitler daha iyi hava sirkülasyonu avantajına sahiptir.

Paket sistem: Paketlenmiş bir sistem, bölünmüş bir sistemin geleneksel bileşenlerini içerir. Ancak, tüm birimler dışarıda yer almaktadır. Bu çözüm, ev içinde ısıtma ünitesi için yeri olmayan evlerde en iyi sonucu verir. Bölünmüş bir sistem için alanınız olsa bile, daha sessiz oldukları (her şey evin dışında bulunur) ve daha düşük kurulum maliyetlerine sahip oldukları için (kurulacak tek bir ünite var) paket sistemi düşünebilirsiniz.


HVAC ve klima arasındaki fark nedir?

hvac ve klima

HVAC sistemi ile ilgili araştırma yapanların en çok merak ettiği soru bu olabilir. Peki, HVAC ve klima arasındaki fark tam olarak nedir? Bu havalandırma sistemi ve klima genellikle birbirinin yerine kullanılır. Ancak, terimler aslında iki farklı şeyi ifade eder. Bir HVAC sistemi, bir binadaki sıcaklığı ve havalandırmayı düzenlemek için birlikte çalışan birkaç bileşenden oluştuğunda, klimalar o binayı basitçe soğutur.

Bunu şu şekilde düşünün: Bir HVAC sistemi bir fırın, kanal sistemi, hava temizleyici, akıllı termostat ve klima içerebilirken, merkezi bir klima sadece bir klimadır. Başka bir deyişle, bir klima HVAC şemsiyesi altına girebilir, ancak tüm HVAC sistemlerinde aslında bir klima bulunmaz.

 

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/