Amazon, Teslimat Drone’larını Saldırılardan Nasıl Koruyacak?

Alperhan Bay

Alperhan Bay

Editör @CEOtudent

E-ticaret denildiğinde ilk akla gelenlerden biri olan Amazon, geçtiğimiz günlerde drone’larla ilk teslimatlarını gerçekleştirmişti. Test aşamasındaki bu hizmet sırasında drone’lara dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı nasıl bir strateji izleneceği ise büyük merak konusuydu. Amazon bu konuya açıklık getirdi.

Amazon’un ABD’deki patent ve marka ofisine yaptığı başvuruda firmanın drone’larını ne tür sistemlerle ve yöntemlerle koruyacağına dair detaylı bilgiler yer alıyor. Bu strateji planında farklı saldırı senaryoları için farklı çözümler üretilmiş. Öncelikle drone’ların tamamı radyo frekansı alıcısı, radar ve farklı sensörlerle donatılıyor. Bunun sayesinde etraftaki olağandışı tüm durumları algılayıp, ona göre hareket edebiliyor. Bu kaçış hareketleri başarısız olursa drone’lar kendini “güvenli moda” alarak iniş yapıyor. GPS bilgileri yardımıyla tüm drone’ların son yerinden her daim haberdar olunabiliyor ve bilgi akışı kesilirse drone’un saldırıya uğradığını varsayılıyor. Eğer ciddi bir hasar söz konusu ise diğer drone’lar tarafından tesise taşınıyor ya da Amazon çalışanları olay yerine gönderiliyor.

Amazon, yaratılan bu çözümler drone’ları elbette bir silahlı saldırıya karşı korumuyor fakat tek başına göreve çıkmış bir drone’u pek de hafife alınmayacak bir savunma sistemiyle donatmaya çabalıyor.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/