Elon Musk: Yapay Zeka Kuzey Kore’den Daha Tehlikeli

Philippe Dumas

Philippe Dumas

Yeni nesil iş insanı

Geçtiğimiz günlerde denetimsiz yapay zeka çalışmaları hakkında “İblisi Çağırıyoruz” açıklamaları yapan Elon Musk, bu konudaki uyarılarına devam ediyor. Son zamanlarda özellikle ABD’nin gündeminde olan “Kuzey Kore” Elon Musk’ın da gündemi haline gelmiş olmalı ki bu konuyu da yapay zekaya tartışmalarına dahil etti.

“Yapay zeka güvenliğinden endişe duymuyorsanız, duymalısınız! Kuzey Kore’den çok daha riskli!”

Elon Musk’ın go ya da satranç gibi oyunlardan daha karmaşık olduğunu düşündüğü Dota 2’de, ilk yapay zekaya sahip oyuncu robotun dünyanın en iyi oyuncularından birisini yendiği maçın hemen bitiminden sonra bu Tweet’i atan Elon Musk, gün geçtikçe daha da ileriye giden yapay zeka çalışmalarının kontrol edilmesi ve denetimlerin sıklaştırılması gerektiği konularından uyarılarına devam ediyor.
Elon Musk, geçen haftalarda ABD’de valilere yönelik yaptığı “yapay zekanın geleceği ve güvenlik” başlıklı konuşmasında, insanların bir süre sonra “ev kedisi” gibi olacağını söylüyor. Ve eğer yapay zeka karşısında bir şey yapmazsak ev kedisine dönüşeceğimizi belirten Elon Musk, insanlığın yeni bir “dijital katmana” ihtiyacı olduğunu düşünüyor.
Kategoriler: Gündem, Politika, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/